MMF u Hrvatskoj s crnim prognozama
MMF: Hrvatski BDP će u 2014. pasti između 0,5 i 1 posto
Nema izgleda za značajnije poboljšanje gospodarskih uvjeta u Hrvatskoj pa će BDP i u 2014. godini pasti za 0,5 do 1 posto, šestu godinu zaredom, zaključili su stručnajci MMF-a nakon dvotjednog boravka u Hrvatskoj.
'Strukturne reforme pomoću kojih bi se ubrzalo restrukturiranje duga, povećala sposobnost gospodarstva za prilagodbu i snažno potaknula ulaganja ključne su da bi se poboljšali izgledi za rast', naglasio je Johannes Wiegand, voditelj izaslanstva MMF-a.
Izuzetno važna je i postupna fiskalna konsolidacija kako bi gospodarstvo i dalje imalo pristup izvorima financiranja po prihvatljivim uvjetima te da bi se povećalo povjerenje u makroekonomsko upravljanje. Wiegand je naglasio da su vanjski uvjeti financiranja dosad bili prihvatljivi, ali da premija rizika za Hrvatsku raste u odnosu na usporedive zemlje.
Razmotrivši Vladine mjere fiskalne konsolidacije, MMF je zaključio da neto strukturna prilagodba koju sadržava rebalans proračuna za ovu godinu iznosi od 0,8 do 1,1 posto BDP-a te rezultira projekcijom manjka od 4 do 4,5 posto BDP-a u 2014.
Postupni oporavak hrvatskog gospodarstva MMF očekuje tek 2015. godine, a za 2014. prognoziraju realni pad BDP-a od 0,5 do 1 posto pod utjecajem oslabljene domaće potražnje koja je odraz nastava razduživanja privatnog sektora i učinka fiskalne konsolidacije. Pozitivna utjecaj na kretanje BDP-a mogao bi imati izvoz.
U MMF-u naglašavaju da su rizici za ostvarenje navedenih prognoza veliki i većinom negativni. Tako bi, primjerice, fiskalna prilagodba mogla potaknuti smanjenje privatne potražnje veće od očekivanog. Nasuprot tome, nedostatna fiskalna konsolidacija bi mogla rezultirali zabrinutošću oko održivosti javnih financija i narušiti povjerenje ulagača.
Razduživanje privatnog sektora bi moglo duže od očekivanog nastaviti djelovati otežavajuće na potražnju. Naposljetku, pooštreni likvidnosni uvjeti u svijetu i promjena cijene rizika mogli bi otežati inozemno financiranje te utjecati na državni dug Hrvatske.
Pozitivno je što bi inozemna izravna ulaganja mogla rasti brže nego što je predviđeno, a što je djelomično odraz nedavnih političkih inicijativa za poticanje ulaganja.
MMF smatra da su hrvatske vlasti postigle hvalevrijedan napredak u poboljšanju učinkovitosti i sposobnosti rasta hrvatskog gospodarstva. Wiegand je naglasio da je Vlada napavila važne korake u poboljšanju uvjeta za investiranje, a učinjeno je mnog i na restrukturiranju duga prezaduženih kompanija kroz predstečajne nagodbe.
U tom kontekstu stručnjaci MMF-a predlažu Vladi da razmotriti i režim osobnog bankrota, vodeći računa o poštenoj podjeli duga između dužnika i vjerovnika.
Kad je riječ o tržištu rada, MMF ističe važnost druge faze reforme radnog zakonodavstva o kojoj se trenutačno raspravlja u Saboru i na temelju koje bi se smanjio trošak restrukturiranja radne snage i povećala fleksibilnost radnog vremena.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
U 12. kolu FavBet Premijer lige košarkaši Zadra gostovali su na vrućem terenu u Sinju kod Alkara gdje su odličnom obranom u posljednjoj dionici slavili rezutatom 61-71 (18-13-24, 26-15, 5-14) i zadržali stopostotni učinak.
-
Raštika biblijskih dimenzija narasla je u vrtu virskog domaćina Nevenka Kapovića kojeg na otoku Viru svi zovu Veno.
-
U derbiju 17. kola SuperSport HNL-a Hajduk i Rijeka su pred 29.489 gledatelja na Poljudu odigrali 2-2. Hajduk je dva puta vodio, ali se Rijeka oba puta vratila i sačuvala remi ostavši tako i nakon 17 kola bez poraza.
-
U 12. kolu FavBet Premijer lige košarkaši Zadra gostovali su na vrućem terenu u Sinju kod Alkara gdje su odličnom obranom u posljednjoj dionici slavili rezutatom 61-71 (18-13-24, 26-15, 5-14).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.