Mladen Novosel:
Više od 90 posto sindikalnog članstva želi da se štrajk održi
Opći štrajk protiv Zakona o radu podržava više od 90 posto sindikalnog članstva, pokazala je to anketa koju je 5 sindikalnih središnjica provodilo posljednja dva tjedna među svojim članovima.
Točan broj potpisa objavit će idući tjedan, no dosadašnji podaci pokazuju vrlo visok postotak onih koji smatraju da se štrajk treba održati, rekao je za Media servis predsjednik SSSH-a Mladen Novosel.
"Više od 90 posto prema svim dosadašnjim izvješćima koje smo dobili, tu prije svega mislim na SSSH. Dakle, preko 90 posto je izlaznost i isto onih koji su se izjasnili da su spremni sudjelovati u generalnom štrajku", rekao je Novosel.
Ipak, štrajk još ne najavljuje, jer kako su i ranije tvrdili, nije im to cilj. Prije prvog čitanja zakona u Saboru obavijestit će zastupnike o mogućim štetnim učincima zakona. A i Vladi žele dati šansu da povuče Zakon koji će umjesto zapošljavanja dovesti do kontraefekta i obespraviti radnike.
"Hoće li Vlada povući zakon iz procedure ili će amandmanima promijeniti predloženi zakon ovisi i datum, termin, oblik štrajka, a isto i sve druge akcije koje ćemo provesti, koje su, napominjem još jednom, isključivo vezano uz sprječavanje ovakvih zakona, a ne iz bilo kojeg političkog razloga za što nas optužuje Hrvatska udruga poslodavaca", kaže Novosel.
Upitali smo građane što misle o štrajku, ima li izgleda da će rezultirati nekim promjenama.
"Nema! Sindikati su jedni obični ljenčine koji imaju visoke plaće i ako budu štrajkali i ovi malo koji rade samo će ih to unazaditi, a ne unaprijediti", rekla je jedna starija gospođa.
"Štrajk nikada ništa dobro nije donio, mislim da treba mijenjati svijet ljudi, naučiti ih kako da sami stvaraju prihode i profite, kako da budu samozaposleni, a tvrtke da si nađu načina da postanu partneri, da ne tretiraju radnike kao zaposlenike ili kao stoku ili radnu snagu.", rekao je jedan gospodin.
"Gledajte, imam mlade ljude koji rade, teško im je, ali sa štrajkom se neće dobiti ništa, samo će biti još gore", rekla je jedna gospođa.
To je političko i povijesno neznanje, komentira tako mišljenje građana Mate Kapović s Filozofskog fakulteta. Da nije kroz povijest bilo radničkog otpora diljem svijeta danas ne bismo imali ni ova prava koja imamo. Smatra da građani trebaju dići glas ne samo zbog Zakona o radu nego i zbog općenito loše gospodarske situacije.
"S obzirom da mi u Hrvatskoj nemamo stranku koja bi eventualno mogla doći na vlast tipa Syriza u Grčkoj, dakle jedino kako se možemo izboriti za pozitivne poteze u politici jest da se politika odozdo pritisne kroz štrajkove, prosvjede ili javne kampanje. Da se politiku prisili da ne ide protiv interese većine društva, a uvođenje ovog novog zakona svakako ide protiv interesa radnika u Hrvatskoj odnosno protiv radne većine", rekao je Kapović.
Vezane vijesti
-
-
Uspiju li sindikati sakupiti 450 tisuća potpisa, Vlada mora raspisati referendum na kojem će se građani odlučiti stoje li iza namjere Vlade da se dopusti poslodavcima mogućnost da za 1,5 milijun građana koji rade ukidaju božićnicu, regres, plaćeni prekovremeni rad, dodatak za prijevoz, a u većini slučajeva mijenjaju i osnovice te koeficijente za plaće.
-
-
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.