Događaji

Izvanredno stanje

Sava raste, kritično kod Županje i Požege, u Slavonskom Brodu traže dobrovoljce

Sava raste, kritično kod Županje i Požege, u Slavonskom Brodu traže dobrovoljce

OPASNE i obilne poplave nisu zaobišle ni Hrvatsku, osobito Slavoniju i Posavinu. Rijeke su se izlile iz korita i poplavile brojne kuće, a najkritičnije je u okolici Požege, Županje i u Slavonskom Brodu. Premijer Zoran Milanović obilazi najugroženija područja.

Zbog kontinuiranog rasta rijeke Save kod Slavonskog Šamca i Sikirevaca noćas je proglašeno izvanredno stanje na području Brodsko-posavske županije. "Trenutno je najkritičnije kod mjesta Jaruge te smo zbog svega zatražili da na teren bude poslano još vojnika", rekao je načelnik Stožera za zaštitu i spašavanje Brodsko-posavske županije Davor Vlaović. Svi građani koji se žele uključiti i pomoći trebaju se javiti u općine kako bi bili usmjereni na teren, dodao je.

Premijer Zoran Milanović koji se nalazi u obilasku poplavom ugroženih područja u Slavoniji, obišao je savski nasip u Slavonskom Šamcu i izrazio zahvalnost svima koji su se priključili akciji utvrđivanja nasipa. "Zahvaljujem svima onima koji rade svoj posao, a naročito građanima koji, iako ovo nije njihov posao, pokazuju solidarnost i zajedništvo", izjavio je premijer Milanović rekavši kako je država do sada učinila "maksimum koji je mogla da se ovo područje rastereti".

Napomenuo je da je Hrvatska uputila pomoć i Srbiji i BiH za područja ugrožena poplavama. "Kad je ljudska nevolja u pitanju, treba pomoći", rekao je premijer. Na pitanje novinara hoće li država isplatiti odštetu stradalim područjima kazao je kako je s ministrom financija razgovarao o korištenju proračunske pričuve. "Razgovarali smo o nekim konkretnim iznosima koje ćemo utvrditi kada ovo sve prođe", poručio je Milanović.

Štete bi, po njegovim riječima, trebale biti manje nego u Srbiji i BiH, ali, kako je rekao "šteta je šteta, i bez obzira na to kolika je, velika je onima kojima je prouzročena".

"Voda još raste i to nas zabrinjava"

U pratnji premijera koji se nakon Slavonskog Šamca uputio prema Županji nalaze se ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina i generalni direktor Hrvatskih voda Ivica Plišić koji je ocijenio da se na terenu čini sve ne bi li nasip na Savi izdržao nadiranje savskih voda čiji je vodostaj u hrvatskom dijelu Posavine već dosegao povijesni maksimum. "Stanje je takvo da Sava još raste, a vodostaji su pri vrhu nasipa. Utvrđujemo nasipe, ali nažalost voda još raste i to nas zabrinjava", kazao je Plišić.

Duž savskog nasipa od Slavonskog Šamca do Račinovaca i Gunje u obrani od izlijevanja rijeke Save angažirano je nekoliko tisuća djelatnika raznih ustanova i službi, pripadnika HV-a, civilne zaštite, HGSS-a do samih građana.

Vlaović ističe da se na udaru vodnog vala koji stiže rijekom Savom našao i Slavonski Brod, gdje se danas isto tako očekuje proglašenje izvanrednog stanja. "Jutros u devet sati vodostaj Save dosegao je 905 centimetara, što je dvadeset centimetara više od dosad najvišeg izmjerenog. Od noćas su na snazi i izvanredne mjere obrane od poplave. Zbog izvanredne situacije održana je i sjednica Stožera za zaštitu i spašavanje grada Slavonskog Broda. Na raspolaganje su stavljene jedinice civilne zaštite, kao i ljudstvo, mehanizacija i oprema svih gradskih trgovačkih društava", rekao je za Hinu gradonačelnik Slavonskog Broda Miro Duspara.

Zbog izvanredne situacije i položaja samog centra grada na obali Save u Slavonskom Brodu u tijeku je posebna regulacija prometa. U ovom trenutku zatvorene su Ulica Tome Skalice, cesta prema gradskoj riječnoj plaži Poloj te Šetalište braće Radić. Gradski stožer za zaštitu i spašavanje poziva građane da s ciljem smanjenja gužvi u prometu koriste alternativne prometne pravce.

 

Smiruje se stanje kod Pleternice

Stanje na području grada Pleternice danas se smiruje, vodostaj rijeke Orljave kontinuirano se smanjuje, a voda se povlači i s poplavljenih područja. Građani i stručne službe sada postepeno pokušavaju normalizirati život u vodom opustošenim obiteljskim gospodarstvima, a vatrogasci DVD-a Pleternica razvoze pitku vodu stradalim domaćinstvima.

"Najvažnije je da se voda povlači. Sada ćemo kopati kanale kako bi se teren što prije isušio", rekla je gradonačelnica Pleternice Antonija Jozić.

Ističe da je od župana Požeško-slavonske županije Alojza Tomaševića jučer zatražila proglašenje elementarne nepogode. "Sve ovo se ne bi dogodilo da je izgrađena akumulacija Kamenska na rijeci Orljavi čija je vrijednost procijenjena na dvadesetak milijuna kuna", smatra pleternička gradonačelnica.

Kritično kod Županje

Situacija u županjskoj Posavini u kojoj je na obrani od poplava na potezu od Županje do Račinovaca angažirano više od 1000 osoba i dalje je kritično, ali se očekuje da neće doći do probijanja savskih nasipa, rečeno je na izvanrednoj sjednici Stožera zaštite i spašavanja Vukovarsko-srijemske županije.

Vodostaj rijeke Save kod Županje u devet je sati bio 1159 i, prema riječima voditeljice vinkovačke ispostave Hrvatskih voda Mirjane Šota, porast vodostaja Save opao je te sada ta rijeka raste pet centimetara svakoga sata naspram 10 koliki je bio porast tijekom jučerašnjeg dana.

Šota je također navela da je Sava kod Županje prešla vodostaj stogodišnjeg prosjeka uvećan za 1,20 metara.

U županjskim općinama treba prokuhavati vodu, ne preporučuje se piti vodu iz bunara

Kod Županje nasip je podignut na visinu od 1180 centimetara, a očekuje se da bi Sava mogla doseći i do 1200 te će se nasip pojačati dodatnim vrećama pijeska. Trenutačno se očekuje da bi tijekom dopodneva u Županju trebalo stići dodatnih 50 tisuća vreća s pijeskom, kao i novih 200-tinjak pripadnika Hrvatske vojske koji će uz postojećih 180 pomagati građanima u obrani od mogućih poplava.

Ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo VSŽ Kata Krešić uputila je apel stanovnicima županjskih općina čija se domaćinstva snabdijevaju iz lokalnih vodovoda da preventivno prije upotrebe prokuhaju vodu za piće dok vodu iz privatnih bunara ne bi smjeli uopće koristiti za piće.

Kao najkritičnija mjesta označeni su dijelovi nasipa kod Štitara i Račinovaca gdje, kako je rečeno, nasip klizi te ga je potrebno dodatno utvrditi.

Pročelnik Područnog ureda za zaštitu i spašavanje iz Vukovara Zdenko Lovrić ocijenio je da će najkritičnijih biti narednih nekoliko dana dokle god se ne primijeti da se vodostaj rijeke Save ne snižava. "Nadamo se kako do najgorega neće doći iako se u koritu i izvan korita rijeke nalaze ogromne količine vode. Nasipi za sada odolijevaju jer su kvalitetno građeni i održavani", kazao je Lovrić.

Kod Požege evakuirano preko 500 osoba

Kod Požege je zbog izlijevanja Orljave domove moralo napustiti 500 osoba, a u Lipiku njih 50. Stanje u Pleternici gdje se izlila Orljava se smiruje, ali Sava raste u Županji pa je proglašeno izvanredno stanje, a u Slavonskom Šamcu su na snazi izvanredne mjere obrane od poplave. U donjem dijelu Gradca niti jedna kuća ni oranica nisu pošteđene poplave. Poplavljena je i željeznička pruga, tako da vlakovi između Pleternice i Velike ne mogu prometovati.

"Najugroženije je područje županjske Posavine te Slavonskog Šamca gdje se u Savu ulijeva nabujala rijeka Bosna. Iako je u Županji proglašeno izvanredno stanje obrane od poplave, a bit će i u Slavonskom Šamcu - još nema potrebe za evakuacijom stanovnika", rekao je Đuro Štefančić iz Hrvatskih voda, rukovoditelj obrane od poplava na području Šamca, za Hrvatski radio.

Rekordne poplave, stanovnici očajni

Vodostaj Save kod Slavonskog Šamca oborio je povijesni rekord iz 1970. godine i to za više od jednog metra. Jučer od ranog jutra stotinu vojnika i dvostruko više mještana Slavonskoga Šamca gradilo je zečje nasipe te podizalo visinu postojećeg nasipa koji štiti mjesto od rijeke Save.

Iza mještana uz podivljalu Orljavu u Požeško-slavonskoj i Brodsko-posavskoj županiji neprospavana je noć. Dobre su vijesti da se stanje smiruje i vodostaj opada. Najkritičnije je i dalje u pleterničkim naseljima Gradac i Ivandvor gdje se u vodenom okruženju nalazi 300-tinjak kuća iz kojih su jučer evakuirana djeca i stariji.

Šteta na građevinama i usjevima je golema, a građani frustrirani i ljuti jer država opet nije ispunila obećanje i uložila u sustave i kanale za obranu od poplava pa se građani uz rijeke u 21. stoljeću mogu oslanjati jedino na milost i nemilost prirode.

Baldasar: Split će pomoći poplavljenoj Slavoniji

"Grad Split uputit će financijsku pomoć stanovništvu poplavljenih slavonskih županija te će, na prijedlog gradonačelnika Ive Baldasara, iznos usklađen s proračunskim mogućnostima uplatiti na žiro-račun Gradske organizacije Crvenog Križa", priopćeno je kasno sinoć iz Ureda splitskog gradonačelnika.

Gradonačelnik Baldasar pozvao je građane Splita da i ovom prilikom potvrde svoju solidarnost i u skladu s mogućnostima pomognu uplatom na Gradsko društvo Crvenog križa (Split, IBAN: HR7623300031100003749 Splitska banka) s naznakom "za poplavljena područja u Slavoniji", navodi se u priopćenju.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.