Uvid u stanje aditiva na domaćem tržištu
Šokantna saznanja o utjecaju na zdravlje: Hitno smanjite aditive u hrani. Postaju opasni!
Najviše nitrita, opasnog aditiva, nađeno je u pašteti i suhomesnatim proizvodima
Industrijska proizvodnja hrane nezamisliva je bez aditiva, a što je hrana više prerađena u njoj je i više aditiva.
Tako voćni jogurt sadrži više aditiva nego obični jogurt. Aditiva ima više u polugotovim i gotovim proizvodima poput polugotovih pizza, juha ili umaka. Puna su ih bezalkoholna osvježavajuća pića, sladoledi, konditorski proizvodi, svi "light", tzv. dijetalni proizvodi, a najopasniji su oni iz suhomesnatih proizvoda poput trajnih i polutrajnih salama i pašteta...
Aditivi se u prehrambenoj industriji koriste u svrhu poboljšanja organoleptičkih svojstava, za konzerviranje i čuvanje namirnica.
Kako bi dobila uvid u stanje aditiva na domaćem tržištu hrane Hrvatska agencija za hranu provela je prvo istraživanje o utjecaju aditiva iz hrane na zdravlje građana.
Istraživanje je napravljeno od 2010. do 2012. u tri faze. Prva je obuhvaćala prikupljanje podataka o prehrambenim navikama stanovnika RH na uzorku od 2116 odraslih građana iz svih županija.
Temeljem podataka prikupljenih ovom prvom fazom zaključilo se koji se aditivi putem hrane najčešće unose u organizam te se na osnovi toga izradio plan uzorkovanja i pristupilo se laboratorijskim analizama. Analizirano je više od 700 uzoraka hrane. U trećoj fazi izrađena je procjena rizika aditiva koji se najčešće konzumiraju i koji bi mogli, kvantitativno, predstavljati rizik po zdravlje ljudi.
Na kraju je zaključeno kako su najrizičniji aditivi, kalijev nitrit označen kao E-249 i natrijev nitrit E-250, koji se najčešće nalaze u mesnim prerađevinama.
- Preporuka mesnoj industriji je nastojati primijeniti proizvodnu praksu kojom bi se dodavanje nitrita svelo na najnižu moguću tehnološku razinu, a ostvarili nužni učinci konzerviranja odnosno mikrobiološke sigurnosti proizvoda. Tanka je granica između opravdanog i neopravdanog korištenja aditiva, kaže Andrea Gross Bošković, ravnateljica Agencije za hranu.
Dodaje kako je preporuka voditi računa o umjerenom konzumiranju svih vrsta hrane te izbalansiranom načinu prehrane.
jutarnji.hr
Vezane vijesti
-
-
Ministarstvo poljoprivrede u četvrtak je obavijestilo potrošače da je zbog mogućeg prisustva komadića stakla opozvana marokanska konzerva SKUŠA FILETI u suncokretovom ulju 125g.
-
Potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić u srijedu je uoči užeg kabineta Vlade izjavio da s obzirom na pandemiju i sve izazove koje ona nosi u ovom trenutku još nije na stolu snižavanje stope PDV-a na hranu, no o tome se razmišlja.
-
Ministarstvo poljoprivrede u subotu je izvijestilo potrošače o opozivu tri vrste sladoleda u pakiranju od 2,5 litre zbog utvrđenog pesticida etilen oksida u aditivu koji se koristi u procesu njihove proizvodnje.
Izdvojeno
-
Međunarodna nogometna organizacija (FIFA) potvrdila je na današnjem virtualnom Kongresu da će 2030. godine zajednički domaćini Svjetskog prvenstva biti Španjolska, Portugal i Maroko, dok će Saudijska Arabija biti domaćin SP-a 2034. godine.
-
Dodavanje previše soli u jelo jedna je od najčešćih kuharskih pogrešaka koja može pokvariti i najbolje pripremljen obrok.
-
Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Zavoda za javno zdravstvo Zadar, povodom obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti, u petak, 13.12.2024., od 10:30h do 11:30h u prizemlju Poliklinike OB Zadar organizira javnozdravstvenu organizaciju.
-
Predavanje će se održati u dvorani Ogranka Matice hrvatske u Zadru, na adresi Don Ive Prodana 1. Predavanje će se održati u četvrtak 12. 12. 2024., s početkom u 18:00.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.