Događaji

Tehnička i humanitarna pomoć

IRAK: Amerikanci nisu koristili tursku vojnu bazu, Francuska i Britanija spremne pomoći SAD-u

IRAK: Amerikanci nisu koristili tursku vojnu bazu, Francuska i Britanija spremne pomoći SAD-u

Međunarodna zajednica ne može ignorirati prijetnju koju predstavlja napredovanje te terorističke skupine za lokalno stanovništvo i stabilnost ne samo Iraka nego cijele regije

Američka vojna baza na turskom teritoriju nije korištena za zračne napade na borce Islamske države u Iraku, objavili su u petak turski dužnosnici dodajući da Ankara šalje dodatnu humanitarnu pomoć za sjever Iraka.

 

Velika Britanija je najavila da će Amerikancima pružiti "tehničku pomoć" u zračnoj dostavi humanitarne pomoći, ali je premijer David Cameron isključio mogućnost britanske vojne intervencije.

Francuski predsjednik Francois Hollande rekao je da je Francuska spremna sudjelovati u akciji koja bi okončala patnje civila u Iraku i najavio da planira o tome razgovarati s međunarodnim partnerima.

"Međunarodna zajednica ne može ignorirati prijetnju koju predstavlja napredovanje te terorističke skupine za lokalno stanovništvo i stabilnost ne samo Iraka nego cijele regije", rekao je Hollande u priopćenju.

 Dio odgovornosti

"Francuska će sa SAD-om i ostalim međunarodnim partnerima razmotriti što treba poduzeti da bi se okončale patnje civila. Spremni smo preuzeti svoj dio odgovornosti", istaknuo je Hollande.

Turska ima 370 kilometara dugu granicu sa sjevernim Irakom i zabrinuta je napredovanjem islamskih militanata prema Erbilu, glavnom gradu autonomne kurdske regije koja služi kao tampon zona između Turske i nestabilnog juga.

Američki vojni zrakoplovi bombardirali su u petak u 12.45 po srednjoeuropskom vremenu topništvo Islamske države korišteno protiv kurdskih snaga koje brane irački grad Erbil. SAD ima veliku vojnu bazu u Incirliku na jugu Turske.

"Baza u Incirliku nije korištena za američke zračne napade", rekao je neimenovani turski dužnosnik.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.