Događaji

Ograničenja

Struja, voda, hrana: Krim još snažno ovisi o Ukrajini

Struja, voda, hrana: Krim još snažno ovisi o Ukrajini

Bez struje su u nedjelju navečer ostala domaćinstva Jalte, Kerča i Sevastopola

Krim, koji je Rusija u ožujku anektirala, još snažno ovisi o Ukrajini kao dobavljaču vode, hrane i struje na što su ukazali prekidi struje zadnjih dana u nekoliko velikih gradova tog ukrajinskog poluotoka.

Bez struje su u nedjelju navečer ostala domaćinstva Jalte, Kerča i Sevastopola, luke u kojoj je stacionirana ruska Crnomorska flota te im je redovita opskrba bila uspostavljena tek u ponedjeljak kasno prijepodne.

Ukrajina, koja osigurava 80 posto struje za Krim, ograničila je isporuke te noći na dvije trećine, objavio je lokalni distributer, no guverner poluotoka Sergej Aksionov optužuje ukrajinske vlasti za sabotažu.

Ukrajinski nacionalni operater električne energije Ukrinternergo kazao je da morao ograničiti dobave zbog "manjka goriva u elektranama" te da su ograničenja potrebna kako poluotok ne bi potpuno ostao bez struje.

Predsjednik krimskog parlamenta Vladimir Konstatinov priznaje "veliku ranjivost poluotoka u energetici", jer Krim, primjerice, sam proizvodi tek 6 posto struje potrebne za potrošnju svog stanovništva.

Moskva je postavila nekoliko generatora na poluotoka pošto ga je pripojila i obećala je gradnju ultramodernih elektrana kako bi Krim "postao energetski potpuno neovisan".

"No taj se cilj ne može ostvariti za jedan ili mjesec dana, to je težak proces", rekao je ruski premier Dmitrij Medvedev.

 

Nestašice vode

 

Krim trpi i nestašice vode otkako je Ukrajina u travnju zatvorila zasune kanala Sjevernog Krima koji je pokrivao 85 posto potreba za pitkom vodom poluotoka. Zbog blokade koju lokalne vlasti nazivaju "osvetom Kijeva" za rusku aneksiju, poljodjelci bi mogli izgubiti do 5 milijarda rubalja (oko 100 milijuna eura), objavilo je rusko ministarstvo poljoprivrede.

Ministar poljoprivrede Krima Nikolaj Poljuškin kazao je početkom kolovoza da su bili prisiljeni revidirati korištenje vode. Krim je tako odlučio odreći se uzgoja riže za što je koristio gotovo 70 posto irigacijskih voda, kazale su mjesne vlasti.

Da bi se pronašlo rješenje za opskrbu vodom, počela su ispitna bušenja i razmišlja se o gradnji akvadukta iz Rusije, rekao je Poljuškin.

 

Hrana

 

Hrana je također Ahilova peta Krima koji uvozi gotovo 80 posto prehrambenih proizvoda, prema riječima lokalnog ministarstva.

Prije nego što je Rusija krajem srpnja zabranila uvoz brojnih prehrambenih proizvoda iz Ukrajine, Krim je zatražio izuzeće od tih sankcija jer nema kapaciteta osigurati neovisnu opskrbu.

"U tranzicijskom smo razdoblju i još smo sijamski blizanci s Ukrajinom, napose u mliječnom sektoru", priznaje Poljuškin.

Ruska veterinarska agencija odobrila je Krimu uvoz većine ukrajinskih proizvoda do 1. listopada i zatim je dopusnicu produljila do početka 2015.

Rusiji je vrlo teško opskrbljivati Krim jer mora zaobilaziti istočnu Ukrajinu gdje se svakodnevno ratuje. Isporuke se obavljaju željeznicom ili trajektom i ponekad se mora čekati dulje od dva dana za ukrcaj broda.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.