Događaji

Ukrajina kritizira Rusiju zbog izjava o nuklearnom oružju na Krimu

Ukrajina kritizira Rusiju zbog izjava o nuklearnom oružju na Krimu

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov naznačio je u razgovoru za rusku novinsku agenciju Interfax u ponedjeljak kako Rusija pridržava pravo stacioniranja nuklearnog oružja na Krimu

Rusija će prekršiti međunarodne ugovore ukoliko stacionira nuklearno oružje na Krimu, ukrajinskom poluotoku što ga je anektirala, izjavio je u utorak predsjednik ukrajinske vlade Arsenij Jacenjuk.

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov naznačio je u razgovoru za rusku novinsku agenciju Interfax u ponedjeljak kako Rusija pridržava pravo stacioniranja nuklearnog oružja na Krimu.

Krim je pripadao Ukrajini koja nije imala nuklearno oružje, ali to više nije slučaj i poluotok po međunarodnom pravu više nije zona bez nuklearnog oružja, rekao je Lavrov.

"Krim je postao dio zemlje koja posjeduje takvo oružje... ruska država, sukladno međunarodnom pravu, ima pravo upravljati svojim nuklearnim arsenalom... u skladu sa svojim interesima i međunarodnim pravnim obvezama", pojasnio je.

Jacenjuk, koji je u Bruxelles stigao na razgovore s družnosnicima Europske unije i NATO-a, izjavio je kako je Krim ukrajinski teritorij te da se nuklearno oružje ne može rasporediti u Ukrajini.

Lavrovljeva je izjava "još jedan znak da nije samo riječ o sukobu između Ukrajine i Rusije", rekao je Jacenjuk, optužujući Moskvu da krši ugovor o ograničenju nuklearnog naoružanja.

Rusija, Sjedinjene Države i Velika Britanija memorandumom iz Budimpešte 1994. dale su Ukrajini sigurnosna jamstva u zamjenu za odustajanje od nuklearnog oružja iz sovjetske ere i potpisivanje ugovora o neširenju nuklearnog oružja.

"Rusija neprestano krši međunarodno pravo. Rusija neprestano zastrašuje članice NATO-a, primjerice povredama zračnog prostora i Rusija je počela kršiti ugovore o ograničenju nuklearnog naoružanja", rekao je Jacenjuk.

"To je izazov za cijeli svijet", dodao je.

Po njegovu mišljenju, Rusija plaća cijenu za intervenciju u Ukrajini, ukazujući na pad vrijednosti rublje, visoku inflaciju, ograničeni pristup međunarodnim financijskim tržištima i smanjenje cijena nafte.

Vrijednost rublje pala je u utorak više od 11 posto prema dolaru, što je najveći pad u jednom danu od ruske financijske krize 1998., nakon što je zbog neuspješnog povišenja kamata palo povjerenje u središnju banku.

Jacenjuk smatra da je ruski predsjednik Vladimir Putin podcijenio jedinstvo EU i SAD-a u provedbi sankcija.

Upitan o učinku strožih sankcija na rusku energetiku, Jacenjuk je rekao: "Već djeluju... 40 dolara po barelu ne zvuči loše".

Cijena nafte u utorak je po prvi put od svibnja 2009. pala ispod 59 američkih dolara.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.