Prema stanju na zadnji dan 2014.
RH iz EU proračuna u 2014. dobila 673,6 mil. kn više nego što je uplatila
Hrvatska je u 2014. godini dobila iz proračuna Europske unije 673,6 milijuna kuna ili 87,9 milijuna eura više nego što je uplatila tijekom godine, pokazuju podaci Nacionalnog fonda Ministarstva financija.
Prema stanju na zadnji dan 2014. , Hrvatska je iz EU proračuna primila 4,2 milijarde kuna ili 548 milijuna eura, a uplatila 3,5 milijardi kuna ili 460 milijuna eura.
Uz priljev EU sredstava za projekte iz IPA programa i strukturnih fondova, Schengen, izravne EU potpore poljoprivredi i druge programe, Hrvatska je u prosincu dobila 641 milijun kuna ili 83,6 milijuna eura predujmova za operativne programe u financijskom razdoblju 2014.-2020. i to „Konkurentnost i kohezija" i „Učinkoviti ljudski potencijali", te Operativni program za hranu i/ili osnovnu materijalnu pomoć.
Od 1. srpnja 2013. i ulaska u članstvo Europske unije, Hrvatska bilježi plus u razlici uplata i isplata iz EU proračuna, priopćilo je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije.
Podsjetimo i da je prema financijskom izvješću Europske komisije za 2013., Hrvatska ostvarila pozitivnu razliku od 377 milijuna kuna ili 49,6 milijuna eura.
Prigodom objave podataka, potpredsjednik Vlade i ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Branko Grčić je izjavio:
„Naše procjene od prije dva tjedna da ćemo i 2014. završiti u plusu od oko 90 milijuna eura su se obistinile. Hrvatska je iz EU proračuna dobila više od 673 milijuna kuna nego što je uplatila, čemu je posebno doprinio veliki uspjeh oko usvajanja Operativnih programa za konkurentnost i koheziju, te razvoj ljudskih potencijala gdje smo bili među najbržima i najuspješnijima u EU, čime su stvorene pretpostavke za uplatu avansa od strane EU.", dodaje se u priopćenju Ministarstva.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.