BiH: Dodiku kaznena prijava zbog nijekanja genocida u Srebrenici
Dvije udruge koje okupljaju preživjele Bošnjake iz Srebrenice i žrtve rata u Bosni i Hercegovini podnijele su kaznenu prijavu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika zbog njegovih istupa u kojima negira da je u Srebrenici počinjen genocid.
Prijavu su podnijeli Udruga žrtava i svjedoka genocida BiH, na čijem je čelu Murat Tahirović, i udruga "Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa", predvođena Munirom Subašić, a Dodika tuže zbog kaznenog djela izazivanja narodnosne, rasne i vjerske mržnje, razdora ili netrpeljivosti, kažnjivog na temelju članka 163. Kaznenog zakona Federacije BiH.
U zajedničkom priopćenju tih dviju udruga objavljenom u Sarajevu pojašnjava se kako je Dodik je u više javnih istupa "s krajnjom bezobzirnošću i bez elementarnog pijeteta omalovažavao žrtve zločina, pri čemu je otvoreno u više navrata posebno nijekao zločin genocida u Srebrenici".
Kao primjer citirana je Dodikova izjava od 26. svibnja kako se u Srebrenici dogodio zločin, no kako to nije bio genocid.
"Žao nam je zbog toga što se dogodio zločin u tom gradu i što su mnogi ljudi stradali, iako imamo službene informacije koje govore o mnogo manjem broju žrtava od onih koje spominju bošnjački političari", citiran je Dodik u priopćenju.
"Ovakvom izjavom Milorad Dodik, koji obnaša službenu vlast u Republici Srpskoj, zanijekao je genocid u Srebrenici", smatraju u bošnjačkim udrugama i ističu kako Dodikovi istupi znače ne samo nijekanje presuda Međunarodnog suda pravde (ICJ) i Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) nego i ponižavanje žrtava i njihovih patnji.
Milorad Dodik ustrajno osporava tragediju u Srebrenici iz srpnja 1995. kao zločin genocida, a u izjavi za beogradske "Večernje novosti" od srijede obrušio se i na britansku inicijativu da Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda o tome donese posebnu rezoluciju, ustvrdivši kako je inicijativa britanske vlade "uperena protiv Srba" i da je riječ o "običnom političkom nasilju".
Umjesto priznanja sudskih presuda predložio je uspostavu novog međunarodnog povjerenstva koje bi, kako je kazao, konačno utvrdilo što se točno dogodilo u Srebrenici prije 20 godina.
Uz to je ponovo doveo u pitanje i priznatu brojku od više od osam tisuća ubijenih srebreničkih Bošnjaka.
"Neki koji i sad žive u Švedskoj imaju uklesano ime na spomen-ploči s imenima žrtava", ustvrdio je Dodik.
Vezane vijesti
-
Posmrtni ostaci 71 žrtve genocida što su ga nad Bošnjacima Srebrenice 1995. počinili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba ispraćeni su u nedjelju iz mrtvačnice u mjestu Visoko u središnjoj Bosni ka memorijalnom centru u Potočarima, gdje će biti pokopani 11. srpnja kada će biti održana središnja komemoracija.
-
Predsjednik RS Milorad Dodik u uvodnom je izlaganju ponovio optužbe kako je riječ o nezakonitim postupcima bošnjačke strane, a zatražio je da se u ime tijela vlasti BiH Srbiji uputi isprika zbog pokretanja postupka revizije
-
-
Izdvojeno
-
Dalmatinska pjesma i klapski zvuk dobili su posebno mjesto na ovogodišnjem Adventu u Zadru uz nastup Matea Grgata, tenora iz malog mjesta Otok u Dalmatinskoj zagori.
-
Meterolog N1 Bojan Lipovšćak gostovao je u Novom danu gdje je s Mašenkom Vukadinović razgovaro o tome kakvo nas vrijeme očekuje u nadolazećem razdoblju.
-
Film svi vjerojatno znate na pamet, ali evo deset stvari koje niste znali o ‘Sam u kući‘
-
Povodom blagdana Sv. Lucije najmanji bolesnici dobili su prigodne darove kako bi i oni osjetili radost predbožićnog ozračja.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.