Nuklearni terorizam
Nuklearni terorizam je stvarna prijetnja, no NE Krško je spremna: Evo kakav je sustav zaštite
Nuklearni terorizam stvarna je prijetnja. Tvrde to stručnjaci za sigurnost, koji kažu da bi teroristi mogli napasti bilo koje od tisuću postrojenja u svijetu. Istražitelji terorističkog napada u Bruxellesu tvrde kako su džihadisti ciljali na belgijsku nuklearnu elektranu, što je još jedan pokazatelj da su se teroristi odlučili na veće uloge.
Upravo zbog toga je nužna bolja zaštita, upozorio je prvi čojvke Međunarodne agencije za atomsku energiju Yuko Amano. Europska unija mora podignuti razinu sigurnosti nuklearnih elektrana.
Zaštitar koji je radio u belgijskom nuklearnom institutu u Flerusu ubijen je dva dana nakon napada u Bruxellesu, no ured tužitelja ipak je opovrgnuo povezanost tog ubojstva s militantima i medijske napise o krađi zaštitarove propusnice. No indicije daju naslutiti da su nuklearke vjerojatno bile prvotna meta islamista.
O tome kakvo je stanje sigurnosti u nuklearnoj elektrani Krško, za Dnevnik 3 je govorio tehnički direktor Predrag Širola. Izjavio je da u nuklearnoj elektrani Krško razumiju ove događaje u svijetu kao ozbiljnu prijetnju i za njih.
"Zaštita je spremna za djelovanje u tim uvjetima. Imamo mjere koje su planirane, uvježbavane, provjeravane na vježbama - mjere koje bi nas zaštitile od takvog događaja. Imamo sustav zaštite koji bazira na fizičkim preprekama, na nadzornoj tehnologiji te na našoj vlastitoj službi zaštitara koja prati događanja na ogradi elektrane i isto tako kontrolira prolaz i ulaz ljudi i vozila u elektranu.
Ovakvih terorističkih događaja je u svijetu bilo i proteklih godina, tako da smo se mi na sve te događaje nekako kontinuirano poboljšavali i pripremali za novi, pojačan nivo takvih prijetnji. Naše mjere su pojačane u tom smislu da su smjene možda jače ekipirane, povećana je komunikacija s policijom s kojom i tako komuniciramo, a oni provode malo pojačani nadzor. Ukradena propusnica u našem slučaju sigurno nije dovoljan preduvjet za ulazak u elektranu, sama propusnica ne omogućava ulazak u elektranu - postoje dodatne metode provjere i potvrde identiteta, tako da sama propusnica ne pomaže puno
Krađa radioaktivnog materijla nije moguća, istrošeno gorivo kao radioaktivni materijal je pospremljeno u poseban bazen i praktično je nedostupno, potrebne su velike pripreme i opsežne akcije da bi se to gorivo sigurno preselilo iz tog bazena. U konačnici, bazen je pod nadzornom kamerom i međunarodnom agencijom za atomsku energiju, što je jedan djelić tog sigurnosnog sistema, međutim u elektrani smo se za to pobrinuli dovoljno dobro", rekao je Širola za HRT.
Vezane vijesti
-
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
-
Nakon što se u našim krajevima pojavila u studenom 2023. godine, prizori polarne svjetlosti, ponovno su u petak, 10. svibnja bili vidljivi iz svih krajeva Hrvatske, od Istre do Dubrovnika, pa i na kontinentu, od Zagreba do Vinkovaca, a vedro nebo nagradilo je sve one koji su je željeli fotografirati.
-
Spomenari, što su iz starijeg razdoblja, često su bili pisani krasopisom, a crteži rađeni u tušu, olovci, olovci u boji, temperi i akvarelu
Izdvojeno
-
Jedna od najvećih prepreka u procesu mršavljenja često je osjećaj ograničenja i nedostatak zadovoljstva iz hrane.
-
Minutu i 26 sekundi prije isteka produžetka, Zadar je u 2. kolu AdmiralBet lige protiv Igokee m:tel na Višnjiku imao vodstvo 75:71 i slobodno bacanje.
-
Arheolozi su u Pompejima otkrili privatni spa kompleks u kojemu su se posjetitelji i gosti kupali prije nego što su prionuli raskošnim gozbama, objavljeno je u petak na talijanskoj internetskoj stranici, a prenosi AFP.
-
Izlagači će imati priliku objaviti radove sa skupa u znanstvenoj monografiji, koja će se prirediti i tiskati nakon znanstvenoga skupa.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.