crna statistika
Hrvatska: Lani 18 žena ubile njima bliske muške osobe
Prošle godine u Hrvatskoj su čak 18 žena ubile njima bliske muške osobe, što je najveći broj ubojstava u zadnjih sedam godina, istaknuto je u utorak na zajedničkoj tematskoj sjednici Povjerenstva za ravnopravnost spolova Grada Zagreba, Odbora za nacionalne manjine i Gradske koordinacije za ljudska prava koja je s temom "Femicid - situacija u Republici Hvatskoj" održana u zagrebačkoj Gradskoj skupštini.
Prema podatcima MUP-a, od 2012. do 2016. u Hrvatskoj su 72 žene
ubili njihovi muževi/partneri/bivši muževi ili bliski muškarci.
"Femicid u Hrvatskoj čini 25 do 30 posto svih ubojstava, što je
uistinu zabrinjavajući podatak", rekao je pravni savjetnik iz
Ureda pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Nebojša
Paunović.
Uz jasan trend brutalizacije nasilja i tranzicije nasilja prema
ženama i nasilja u obitelji iz područja prekršajnog u područje
kaznenog prava, uočeno je povećanje broja ubojstava žena, što
upućuje na to da zakonske, pravosudne, medijske te druge
obrazovne i edukacijske mjere suzbijanja nasilja prema ženama
ipak nisu postigle željene rezultate u smislu smanjenja broja
slučajeva nasilja sa smrtnim posljedicama, nego, naprotiv, broj
ubijenih žena, nažalost, raste, ustvrdio je Paunović.
Rekao je da te brojke i dalje jasno upućuju na znatnu i ozbiljnu
fizičku ugroženost žena od bliskih im muškaraca. Paunović je
dodao da taj trend porasta najtežih kaznenih djela među bliskim
osobama te nepostojanje odgovarajućega zakonskog okvira za
zaštitu žrtava u partnerskim vezama traži hitno poboljšanje
zakonodavstva i sustava kažnjavanja, kampanju osvješćivanja
javnosti o tom problemu, posebno muškaraca, edukaciju policije,
pravosuđa i državnog odvjetništva te rad na prevenciji nasilja u
obitelji i prema ženama na svim društvenim razinama.
Podsjetio je da institucija pravobraniteljice za ravnopravnost spolova na nacionalnoj razini koordinira rad radne skupine za monitoring femicida radi unaprjeđenja prevencije nasilja i zaštite žrtava. Radi se na vođenju detaljne rodne statistike, praćenju i analizi individualnih slučajeva i situacija koje su dovele do ubojstava žena kako bi se uočili ključni propusti mjerodavnih tijela.
S tim je, rekao je Paunović, direktno komplementaran novi EU projekt "Izgradnja efikasnijeg sustava zaštite: promjena sustava za borbu protiv nasilja prema ženama", kroz koji žele analizirati "krhke karike" sustava - od policijskih službenika koji su prvi u kontaktu sa žrtvom, preko državnih odvjetnika koji su odgovorni za pravno klasificiranje i progon takve vrste kaznenih djela, do pravosudnih tijela odgovornih za kažnjavanje slučajeva nasilja prema ženama.
Pritom je istaknuto zagovaranje učinkovitije suradnje među institucijama i ključnim društvenim akterima koji sudjeluju u prevenciji, pravnom progonu i kažnjavanju nasilnika. Isto tako, težit će se osnaživanju institucionalne pomoći i potpore ženama žrtvama nasilja. "Vjerujem da će suzbijanje nasilja prema ženama i njegovo adekvatno kažnjavanje postati naša zajednička i primarna odgovornost", poručio je Paunović.
Vezane vijesti
-
U povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović istaknuo je u četvrtak odlučnost Vlade u zaštiti žrtava rodnog i obiteljskog nasilja.
-
Unatoč svim naporima Vlade u suzbijanju nasilja na ženama, prošle je godine ubijeno 19, a u prvih osam mjeseci ove godine osam žena, istaknuto je srijedu na obilježavanju Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i u obitelji.
-
Situaciju u Hrvatskoj po pitanju ženskih prava i nasilja nad ženama nije dobra, svake godine sve je veći broj ubijenih, a svakih 15 minuta u Hrvatskoj je jedna žena zlostavljana, istaknuto je u subotu na prosvjedu "Sluškinje ustaju za ratifikaciju Istanbulske konvencije".
-
Istanbulska konvencija je prvi sveobuhvatni instrument na europskoj razini kojim se utječe na eliminaciju nasilja protiv žena
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Reci što misliš!