Upute za napad
Napadači iz Njemačke primali upute iz Saudijske Arabije
Napadači koji su u srpnju izveli terorističke napade u Njemačkoj uoči tih napada su preko interneta primali upute pripadnika tzv. Islamske države smještenih, između ostalog, i u Saudijskoj Arabiji, javljaju njemački mediji u subotu pozivajući se na izvore u Saveznom uredu za borbu protiv kriminaliteta.
Oba napadača, 17-godišnji izbjeglica iz Afganistana koji je 18. srpnja u lokalnom vlaku u Bavarskoj nožem i sjekirom teško ozlijedio nekoliko putnika te je kasnije ubijen u sukobu s policijom kao i 27-godišnji sirijski izbjeglica koji se raznio bombom ispred koncerta također u Bavarskoj, primali su do kratko uoči napada preko internetske komunikacije tzv. chata upute od osoba s Bliskog Istoka, prije svega Saudijske Arabije.
Napadaču iz vlaka nepoznata osoba, za koju se pretpostavlja da pripada tzv. Islamskoj državi, preporučila je da počini napad automobilom tj. da se zaleti u masu ljudi na što je mladi izbjeglica odgovorio kako ne zna upravljati automobilom te se odlučio za napad nožem i sjekirom na putnike u jednom vlaku.
27-godišnji Sirijac koji se tjedan dana kasnije na ulazu u jedan open-air koncert u Ansbachu raznio i pritom ozlijedio 15 osoba također je primao upute preko web-chata.
Prema toj komunikaciji, kako javlja Spiegel Online, napadač je eksplozivnu napravu trebao ostaviti u publici na koncertu a on sam, u propagandne svrhe IS-a, snimati taj napad. Prema tim saznanjima, o kojima se BKA, pozivajući se na istragu koja je u tijeku, ne želi očitovati, bomba u rancu sirijskog napadača je eksplodirala slučajno.
Sirijac, koji je prošle godine kao izbjeglica stigao u Njemačku, očito je planirao nove napade jer su u njegovom stanu pronađeni dijelovi nove eksplozivne naprave.
Saudijska Arabija je njemačkim organima ponudila pomoć pri otkrivanju osoba koje su iz ove zemlje komunicirale s napadačima u Njemačkoj.
"Mi ćemo učiniti sve kako bismo rasvijetlili pozadinu ovog slučaja", poručila je Saudijska vlada njemačkim vlastima a kako prenosi Spiegel.
Činjenica da su oba napadača kao izbjeglice došli u Njemačku ta da su obojica već prije bili registrirana u jednoj od zemalja Europske unije, u Mađarskoj i Bugarskoj, pa prema tome uopće nisu smjeli boraviti u Njemačkoj, dodatno je zaoštrila raspravu oko izbjeglica.
Prema najnovijim rezultatima ispitivanja javnog mnijenja javnog servisa ARD, popularnost kancelarke Angele Merkel u naglom je padu upravo zbog otvorene politike prema izbjeglicama na kojoj demokršćanska političarka i dalje ustraje.
Vezane vijesti
-
-
-
Stanje je posebno kritično na istoku Njemačke. Najviše napada na imigrante događa se u saveznim državama Meckleburg-Zapadna Pomeranija
-
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.