Biznis

edukacija

Svi oni koji su u poslovanju s hranom moraju znati svoje odgovornosti

Svi oni koji su u poslovanju s hranom moraju znati svoje odgovornosti

HGK je organizirala besplatnu HACCP radionicu kao dio Programa pomoći subjektima u poslovanju s hranom

U proizvodnji i distribuciji hrane jedan od najznačajnijih aspekata je njena kvaliteta i sigurnost, a obveza je poslovnih subjekata da tržištu pruži kvalitetnu hranu s određenim nutritivnim svojstvima i organoleptičkim osobinama, ali istovremeno i higijenski ispravnu, sigurnu za zdravlje potrošača.

Integrirani sustav kontrole sigurnosti hrane predstavlja HACCP sustav koji se zasniva se na preventivnom pristupu, što doprinosi smanjenju rizika po zdravlje stanovništva.

Hrvatska gospodarska komora organizirala je besplatnu HACCP radionicu, kao dio Programa pomoći subjektima u poslovanju s hranom, te voditeljima i članovima HACCP tima koji u praksi uspostavljaju, provode i održavaju sustav sigurnosti hrane kao zakonodavnu obvezu povezanu s odredbama Zakona o hrani te svima zainteresiranima u Splitsko-dalmatinskoj, Zadarskoj, Šibensko-kninskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, koji na bilo koji način sudjeluju u provedbi toga zakonodavnog okvira u proizvodnji, preradi ili distribuciji hrane u prehrambenom lancu.

„Izuzetno je važno za sve gospodarske subjekte da se prate aktualne informacije u području HACCP-a koje se dobivaju i kroz tematske edukacije kao što je i ova radionica u organizaciji HGK, što doprinosi jačanju konkurentnosti hrvatskoga gospodarstva primjenjujući ISO standarde, poručio je uvodno savjetnik predsjednika HGK i voditelj Službe za obrazovanje i informacijsku sigurnost doc.dr.sc. Petar Mišević, navodeći kako je kroz edukacije koje je organizirala HGK prošlo više od 20.000 osoba te da su sve te edukacije bile u funkciji podizanja kapaciteta njihova stručnog znanja. 

Stručnjakinja za HACCP edukacije mr. sc. Nevenka Gašparac, dr. vet. me, predstavila je propise u području sigurnosti hrane te pojasnila obveze subjekata u poslovanju s hranom. Na radionici je istaknuto kako je primjena HACCP-a od izuzetnog značaja za proizvođače hrane s pozicije zaštite potrošača te je široko rasprostranjena njegova primjena u razvijenom svijetu dok je u EU i zakonski obvezujuća.  

Naime, svaki pojedinac koji posjeduje, upravlja ili radi u proizvodnji hrane u EU prema odredbama direktive mora uvesti sustav sigurnosti HACCP.  Inače, sustav je prilagođen svim vrstama prehrambenih proizvoda i svim fazama proizvodnje i rukovanja – 'od farme do stola'.

„Sigurnost hrane je i veliko gospodarsko pitanje jer smo imali prilike vidjeti kako su mnoge tvrtke u svijetu upravo zbog toga morale staviti ključ u bravu i prestati s radom. Hrvatski proizvođači i distributeri te ugostiteljski objekti su se dokazali kad je riječ o sigurnosti hrane u svim situacijama u kojima su bili. Posebno se to vidi za vrijeme ljeta kada je veliki broj turista i kada su više temperature prilikom posluživanja  hrane“, istaknula je Gašparac navodeći kako svi oni koji su u poslovanju s hranom moraju znati svoje odgovornosti. 

HACCP sustav se sastoji od dvije osnovne komponente, prva predstavlja analizu rizika, odnosno identifikaciju opasnosti u svakoj fazi proizvodnje hrane i procjenu značaja tih opasnosti po ljudsko zdravlje, dok dio koji se tiče kritične kontrolne točke predstavljaju faze u proizvodnji u kojima se može spriječiti ili eliminirati rizik po sigurnost hrane ili njegov utjecaj svesti na prihvatljiv nivo, kao i vršiti njihova kontrola.

Grane prehrambene industrije koje zahtijevaju ovaj sustav su proizvodnja, prerada i pakiranje, zatim organska prehrambena industrija, zatim skladištenje, transport i distribucija, te priprema i distribucija hrane – za potrebe bolnica, dječjih ustanova, hotela, restorana, avionskih i drugih kompanija i na kraju trgovina i ugostiteljstvo.

 


Reci što misliš!