u fokusu
Zašto u Hrvatskoj nedostaje turističkih radnika?
S višegodišnjim rastom hrvatskog turizma, sve je izraženiji problem nedostatka kvalificirane radne snage. Vrsni konobari, barmeni, kuhari - traže se svijećom. Niti pomoćno turističko osoblje više ne želi raditi za nisku plaću kao do prije nekoliko godina.
Poslodavci su prisiljeni povećavati plaće, no jesu li s time
zakasnili? Donosimo reakcije stručnjaka za zapošljavanje,
sindikalnih čelnika i poslodavaca u hotelijerstvu.
Više gostiju, novi hoteli visoke kategorije, bolji turistički
prihodi- ništa od toga nije pratio i dovoljno brzi rast
kvalificirane radne snage u turizmu. Poslodavci pak, uvjeravaju,
turistički radnici sve su bolje plaćeni. Predsjednica Udruge
poslodavaca u hotelijerstvu Iva Bahunek, za Media servis kaže:
"Plaće su u posljednje dvije godine povećane. Iz godine u godinu se te plaće povećavaju. A naravno da je činjenica da Vlada na razini države mora donijeti, ne samo u turističkom sektoru nego u kompletnoj našoj ekonomiji, mora donijeti zakone, odnosno porezna rasterećenja, koja će omogućiti poslodavcima, isto tako, da povećaju plaće", izjavila je predsjednica Udruge poslodavaca u hotelijerstvu Hrvatske Iva Bahunek.
Rast plaća je krenuo, no prekasno - smatra predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever. Kaže, spasonosna mjera više ne može biti ni povećanje kvota za uvoz stranih radnika, za kojom Vlada poseže svakih nekoliko mjeseci.
"Sad smo već dosegnuli da u ovoj godini imamo negdje 36 tisuća radnika za koje se daje dozvola za ulaz u Hrvatsku na rad, dakle, za kvotu stranih radnika. Međutim, postoji sve manji interes, jer ovi ljudi koji su iz okruženja Hrvatske dolazili u Hrvatsku raditi jer im je to bilo ipak povoljnije nego u matičnim zemljama, sad su otkrili da isto mogu otići negdje dublje u Europu i zaraditi daleko više", izjavio je za Media servis predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever.
Do kroničnog manjka turističih radnika došlo je zbog pohlepe poslodavaca u turizmu, tvrdi Sever.
Podsjeća i na brojne primjere neadekvatnog, sirotinjskog smještaja za sezonske radnike, kojima se, često protuzakonito uskraćivao i dnevni odmor. U hrvatskom turizmu, dodaje, novca itetako ima, samo je pitanje njegove raspodjele - koliko su poslodavci spremni uložiti u stabilan dugoročni rast i zadovoljne radnike, a ne samo računati na veliku zaradu preko noći?
Kako je to moguće da primjerice našoj sobarici ili našem konobaru se isplati otići raditi u Austriju, u nekakav hotelčić negdje u Alpama, gdje je po prilici cijena samog boravka u tom hotelu za turiste slična ili čak i niža od one koju turisti plaćaju u Hrvatskoj, na Jadranu ili negdje drugdje? Ali zato su plaće radnika ipak veće, njihovi gazde su zadovoljni zaradama, a nema nekakvih razlika u porezima, doprinosima i tako redom", rekao je za Media servis predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever.
Dok se poslodavci i sindikalisti spore o visini plaće u turizmu, sve o tome govore stattistike. Iako je turizam naša uvjerljivo najjača gospodarska grana, plaće u tom sektoru niže su od nacionalnog prosjeka. Evo što kaže Maja Mahovlić s portala Moj posao.
"Turizam je što se tog dijela tiče, 16 posto su plaće
niže u odnosu na prosječnu hrvatsku plaću", kazala je
Maja Mahovlić s portala Moj posao. Kolika je potražnja za
radnicima u turizmu, pokazuje i činjenica da su u top deset
najtraženijih zanimanja, među prvima upravo ona iz turističkog
sektora.
"Redom, to su prodavači odnosno trgovci, konobari odnosno
barmeni. Kuhari, vizači, prgrameri, knjigovođe, prodajni
predstavnici, računovođe, diplomirani inženjeri strojarstva i
skladištari. Dakle, to su najtraženija trenutno
zanimanja", otkrila je za Media servis Maja Mahovlić s
portala Moj posao.
Masovni turizam kao da je iznenadio Hrvate. U Splitu primjerice, velikim porastom privatnih iznajmljivača, nekima je gotovo nemoguće pronaći spremačice za čišćenje apartmana. Slijedom toga, logično, porasla je i cijena njihovog rada, koja je godinama ionako bila - sramotno niska.
Vezane vijesti
-
Deveto izdanje Strukovno - sportskog susret Sindikata turizma i usluga Hrvatske održat će se od 3. do 5. studenog 2017. godine u Punta Skali u hotelu Diadora.
-
-
-
Trenutačno je gotovo i 7300 nezaposlenih konobara i pipničara, ali i 7000 kuhara
Izdvojeno
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
-
U ponedjeljak, 25. studenog u 11:30 sati Narodni muzej Zadar poziva sve na besplatno stručno vodstvo „U potrazi za sv. Krševanom“, organizirano za građanstvo povodom obilježavanja Dana Grada Zadra.
-
Moskva je optužila odlazeću administraciju američkog predsjednika Joea Bidena da potkopava planove novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa za okončanje rata u Ukrajini.
-
Gradonačelnik Knina Marijo Ćaćić najavio je u nedjelju kako će proglasiti dan žalosti kad bude poznat datum posljednjeg ispraćaja mladića (25) koji je noćas poginuo u eksploziji ručne bombe u stanu u Kninu u kojoj su četiri osobe teško ozlijeđene.
Reci što misliš!