istraživanje
Samo šest posto zaposlenih žena spada među najbolje plaćene zaposlenike
Gotovo svugdje u svijetu žene imaju manju prosječnu plaću od muškaraca. To je u velikoj mjeri uzrokovano činjenicom što žene uglavnom rade poslove koji spadaju u kategoriju slabije plaćenih zanimanja
Međutim, razlika između muškaraca i žena postoji i kada se njihova zastupljenost promatra po razredima plaća, pokazalo je istraživanje Paylaba, međunarodnog servisa za istraživanje visine plaća, kojeg je dio i hrvatska MojaPlaća.
Tako rezultati istraživanja pokazuju da znatno veći postotak žena obavlja posao koji spada u niži platni razred, dok veći postotak muškaraca obavlja posao višeg platnog razreda.
Promatraju li se udio žena po platnim razredima, rezultati istraživanja pokazuju da svega 6% zaposlenih žena spada u kategoriju najbolje plaćenih zaposlenika. Usporedno, takvih zaposlenih muškaraca je 13%.
Čak 15% svih zaposlenih žena spada u kategoriju najlošije plaćenih zaposlenika, dok u istu kategoriju spada 7% muškaraca.
Najveći udio zaposlenih žena u kategoriji višeg platnog razreda ima Slovenija (8%), dok je u Hrvatskoj takvih žena 7%. Najlošija je situacija u Slovačkoj i Češkoj gdje svega 4% žena spada u najviši platni razred.
Čak i kada se analiziraju primanja koja ostvaruje samo 10% najbolje plaćenih zaposlenika, rezultati pokazuju da žene u ovoj kategoriji dosežu tek 78% plaće najbolje plaćenih muškaraca.
Općenito, najznačajniju razliku u plaćama između muškaraca i žena bilježe Bugarska, Češka i Slovačka, gdje je prosječna razlika u plaćama muškaraca i žena iznosi ogromnih 30%. Najmanja je razlika u Hrvatskoj i Sloveniji, gdje žene u prosjeku imaju 10% manje plaće od muškaraca.
Na visinu plaće najviše utječe izbor radnog mjesta. Iako u današnje vrijeme žene sve više grade karijere na dobro plaćenim radnim pozicijama, velik dio njih i dalje radi slabije plaćene poslove kao što su: asistent, recepcionar, medicinska sestra, računovođa, djelatnik u službi za korisnike, HR stručnjak, učitelja, konobar, prodavač te socijalni ili administrativni radnik.
Najviše žena koje rade u skupini zanimanja koja bilježe niska primanja nalazi se u Slovačkoj (18%), Češkoj (16%), Bugarskoj (16%) i Finskoj (16%). U Hrvatskoj taj postotak iznosi 13%.
Vezane vijesti
-
Premijer Andrej Plenković u ponedjeljak je svim ženama putem svog Twitter profila čestitao Međunarodni dan žena, ističući da su one radom i zalaganjem obitelji i društvo učinile boljima.
-
Ženska mreža Hrvatske pozvala je Vladu u ponedjeljak, u povodu Međunarodnog dana žena, da hitno donese novi Nacionalni plan za ravnopravnost spolova kako bi spriječila diskriminaciju i pogoršanje položaja žena.
-
Povodom Međunarodnog dana žena, udruga "U ime obitelji" u četvrtak je uputila čestitke svim ženama te upozorila na oblike društvene nepravde s kojima se u Hrvatskoj suočava veliki broj žena, čime se krše njihova prava i narušava dostojanstvo, prije svega, na rad nedjeljom za žene koje rade u trgovinama.
-
U Centru za kulturu Gozdenica grada Novalje održano je predstavljanje udruge Žene za otok Pag.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!