Kriza
Istočna i srednja Europa najugroženije krizom
Prema mišljenju Standard & Poor'sa najizloženije su zemlje istočne Europe
Europska tržišta u nastajanju, odnosno zemlje istočne i srednje Europe s ubrzanim gospodarskim rastom, mogle bi biti znatno pogođenije globalnom svjetskom krizom u odnosu na ostala svjetska brzorastuća tržišta, smatraju analitičari kuće za dodjeljivanje kreditnog rejtinga Standard & Poor's.
Kako će ulagači postajati osjetljivi na rizik uz izraženo manji obujam kreditnih aktivnosti na tržištu, smanjivat će se i ulaganja u zemlje koje posljednjih godina bilježe visoke stope rasta. Međutim, države koje u velikoj mjeri ovise o dotoku stranog kapitala, napose one koje time financiraju neravnotežu u platnoj bilanci, najosjetljivije su na krizu proizašlu iz sloma američkog hipotekarnog tržišta.
Prema mišljenju Standard & Poor'sa najizloženije su zemlje istočne Europe, dok su zemlje Azije i Latinske Amerike u znatno boljem položaju zahvaljujući vanjskotrgovinskim suficitima te velikim deviznim rezervama.
Do tog su zaključka analitičari S&P-a došli među ostalim pomoću svog indeksa ranjivosti likvidnosti (LVI) koji uključuje državni dug kao postotak BDP-a, stavke vezane uz vanjsko financiranje poput kamata na vanjski dug ili pak količine kratkoročnog zaduženja, odnos izravnih stranih ulaganja i deviznih rezervi, stanje tekućeg računa i slično.
U razmatranje je uzeto 40 zemalja svijeta, a analiza je pokazala kako su gotovo sve ugrožene zemlje iz Europe, kojima treba pridodati Libanon i Južnoafričku Republiku. Zemlje koje bi mogle biti najviše pogođene globalnom kreditnom krizom su Rumunjska, Libanon i Turska, a slijede Letonija, Mađarska, Bugarska, Poljska...
S druge pak strane Čile je najmanje izložen negativnim kretanjima u svjetskom gospodarstvu zahvaljujući iznimno dobrom stanju u platnoj bilanci. Uz bok Čileu je Kina, a dobro su osigurani i Venezuela, Trinidad i Tobago te Nigerija. Izvoznica nafte Rusija jedina je među europskim zemljama svrstana u skupinu manje izloženih zemalja. Prema očekivanjima S&P-a, ove će godine brzorastuće europske zemlje imati deficit tekućeg računa platne bilance od oko 3 posto, dok će zemlje Latinske Amerike i Azije imati suficit od 1,9 posto.
Vezane vijesti
-
Arapske zemlje i Katar trebali bi početi izravne razgovore za rješenje diplomatskog spora, rekao je u nedjelju ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov za posjeta Saudijskoj Arabiji.
-
-
-
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Reci što misliš!