Nafta
Nafta pojeftinjuje, cijene ne padaju
Benzin je u Hrvatskoj najskuplji bio tijekom svibnja i lipnja, kada je prijetila opasnost da će probiti 10 kuna
Prvi put od kolovoza 2007. godine cijena barela sirove nafte pala je ispod 70 dolara, što je dvostruko niže od ovoljetnog rekorda od 145 dolara za barel.
U općoj poplavi negativnih vijesti s globalne financijske scene vraćanje cijena nafte na staro doživljeno je kao dašak optimizma. Sirova nafta sada je na razinama na kojima je bila prije otprilike godinu dana, pa se javlja i nada da će pad cijene ključnog energenta pratiti i pad cijena ostalih proizvoda.
Hrvatska tu nije iznimka, već bi se potkraj listopada trebalo dogoditi novo sniženje cijene benzina i ostalih naftnih derivata, ali po svemu sudeći puno blaže nego što je pala cijena sirove nafte.
Najskuplji u svibnju
Benzin je u Hrvatskoj najskuplji bio tijekom svibnja i lipnja, kada je prijetila opasnost da će probiti 10 kuna, ali nakon toga ipak je počela stabilizacija i pojeftinjenje. Sadašnje cijene benzina odgovaraju cijenama iz veljače 2008. godine. Nedavno je potpredsjednik Vlade Damir Polančec objasnio da se u Hrvatskoj cijena nafte ne smanjuje drastično, unatoč takvom kretanju na svjetskim tržištima, jer Hrvatska nije imala rekordne cijene u trenucima kada su cijene sirove nafte bile na rekordnim visinama.
Hrvatske su potrošače spasili izbori jer je Vlada od travnja sve do kraja godine, kad se doznao izborni pobjednik, držala benzin na granici od osam kuna. Prosječna cijena svih Ininih derivata trenutačno je otprilike 9 posto viša u odnosu na kraj prošle godine, a skok cijene najprodavanijeg eurosupera 95 kreće se oko 5 posto. Analitičar RBA Zdeslav Šantić očekuje da će takve okolnosti pridonijeti daljnjem spuštanju inflacije.
- Vjerujemo da bi već u prosincu godišnja stopa inflacije mogla pasti i ispod 5 posto. Nakon pojeftinjenja benzina, može se očekivati smanjenje cijena prijevozničkih usluga i drugih cijena - kaže Šantić. Čini se da će i sama Vlada pogurati taj proces, kao što je to učinila s cijenama hrane.
- Bilo je prigovora kad smo ovoga ljeta slali inspekcije u trgovačke kuće, ali pokazalo se da je taj potez imao smisla. Kad je benzin poskupljivao, svi su se pravdali tom činjenicom i dizali cijene, ali sad ne vidim da se događa obratno. Zašto? - zapitao se ovih dana i ministar financija Ivan Šuker.
Analitičar Šantić napominje da potrošačima neće ići naruku jačanje dolara jer je formula po kojoj Ina računa cijene vezana uz tečaj i cijene na Mediteranu. Dolar se oporavlja u odnosu na euro i ide prema razini od 1,30.
Špekulacije naftom
- Malo je vjerojatno da će se barel nafte vratiti na razine iznad 100 dolara jer su te cijene bile ponajprije posljedica špekulacija - kaže Šantić. Veliki proizvođači nafte neće skrštenih ruku gledati kako im se topi lagodna zarada iz ruku jer je već danas sastanak OPEC-a prebačen sa studenoga na kraj listopada.
Vezane vijesti
-
-
"Tihi rat" između Irana i SAD-a traje već godinama, a "sukob" je eskalirao prošle godine
-
Ključni ekonomski problem tijekom ove godine bit će inflacija uzrokovana rapidnim rastom globalnih cijena hrane i nafte
-
Martina Dalić rekla je, predstavljajući Prijedlog odluke o donošenju Strategije za uvođenje eura na Vladi, kako je, iako je to prvenstveno ekonomsko pitanje, jasno da će za to trebati izgraditi i političku podršku država članica.
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Reci što misliš!