Krediti
U 2009. najviše kredita tražit će poduzeća
Dosad se Hrvatska relativno dobro nosila s globalnom krizom, no regija neće ostati imuna na globalna kretanja
Globalna financijska kriza koja nas nije zaobišla najčešće se spominje u kontekstu zadržavanja radnih mjesta, nemogućnosti daljnjega kreditiranja gospodarstva i građanstva i povećanja nelikvidnosti, piše Vjesnik
Poslovanje samog bankarskog sektora je pod utjecajem porasta cijene izvora, odnosno i domaćih i stranih depozita. Takvi pritisci zahtijevaju optimizaciju poslovanja kako bi banka isporučila konkurentan i cjenovno prihvatljiv proizvod, ali i postigla zadovoljavajući financijski rezultat, kažu u Erste banci.
Dosad se Hrvatska relativno dobro nosila s globalnom krizom, no regija neće ostati imuna na globalna kretanja. To će se, procjenjuju bankari, odnositi na nižu dostupnost svježega kapitala, sporiju kreditnu aktivnost i skuplje financiranje, što će imati efekt na stopu rasta, pad osobne i investicijske potrošnje.
»Stoga će u 2009. makroekonomsko okruženje, s aspekta bankarskog poslovanja, biti složenije. Usporavanje stope rasta te mogući utjecaj financijske krize na zaposlenost mogla bi biti dva najveća izazova za poslovanje u idućoj godini«, poručuju iz Erste banke.
Što se kreditiranja u 2009. tiče, Erste banka će podjednako financirati i građane i tvrtke. U poslovanju s građanstvom dostupnost i realizacija kredita ovisit će o kreditnoj sposobnosti, kažu u toj banci, dok će se u poslovanju s pravnim osobama, posebno onim granama ili djelatnostima izloženima većem riziku, voditi oštrija kreditna politika.
U trgovini je, posebno u gradovima, došlo do određenog zasićenja, pa u Erste banci kažu da će i to utjecati na intenzitet kojim će pratiti taj segment gospodarstva. Jednakim intenzitetom namjeravaju pratiti turizam, jer povrati iz te grane dugoročno u velikoj mjeri nadmašuju posljedice usporavanja gospodarskog rasta. Intenzivno praćenje može očekivati i građevinski sektor, te stambena gradnja, uz vođenje računa o lokaciji i učešću investitora.
Slično razmišlja i glavni ekonomist Raiffeisen banke Anton Starčević koji ističe da u 2009. banke ulaze s očuvanom stabilnošću, unatoč težim uvjetima poslovanja. »Svjetska kriza se do sada nije odrazila na likvidnost bankarskog sustava zahvaljujući brzoj intervenciji Vlade na povećanju iznosa osigurane štednje građana i postupnim smanjivanjem restrikcija HNB-a na poslovanje banaka, kroz oslobađanje prethodno akumuliranih rezerva likvidnosti«, kaže Starčević.
Ističe kako će volumen kreditiranja biti u izravnoj vezi s kretanjem visine depozita. Bitno povećanje kapitala i ino-zaduženja banaka se ne očekuje.
Potražnja za kreditima građana je u padu, a dodatno će se smanjiti pojačavanjem kriterija kreditne sposobnosti i općim uvođenjem djelomičnog učešća klijenta kod kreditiranja kupnje stanova ili vozila uz založno pravo banke. Kamatne stope ne bi trebale značajno rasti, nego će se potražnja za kreditima smanjiti pod utjecajem težih uvjeta kredita. Krediti poduzećima su područje gdje se očekuje najveća potražnja, a kamate stope će nastaviti rasti.
Općenito, kamate će diktirati tržište, na kojem trenutačno prosječna kamata raste, zbog rasta kamata na kunsku štednju. Budući da smo orijentirani većinom na domaće izvore, to vrši pritisak na rast aktivnih ili kamatnih stopa na kredite. »U trenutačnim okolnostima i uz skuplje izvore financiranja određene blage korekcije stopa na gore su nužne, no visoki rast kamatnih stopa ne treba očekivati«, zaključuju bankari. Banke ne isključuju ni mogućnost dodatnog zakonskog ograničavanja kamatnih stopa.
Najnovija smanjenja troškova monetarne regulacije kompenzirat će rast troškova izvora sredstava banaka do kojeg je došlo za eskalacije globalne krize nakon rujna 2008. No, i dalje djeluju svi prijašnji pritisci na povećanje kamata, navodi se u posljednjoj analizi »Troškovi regulacije i troškovi sredstava banaka: Što donosi kriza«, predstavljenoj u Hrvatskoj udruzi banaka (HUB). U HUB-u procjenjuju da kamate ne bi smjele rasti ako se zadrže ovakvi trendovi, a ako i dođe do promjena, one bi trebale biti minimalne.
Smanjeni troškovi regulacije potječu od ukidanja granične obvezne pričuve i smanjenja stope obvezne rezerve za tri postotna boda. Smanjenje stope obvezne rezerve u studenom, navode u HUB-u, ne predstavlja značajno rasterećenje, nego samo kompenzaciju za promjenu u sustavu održavanja rezervi iz rujna. Neto učinak rujanskog efektivnog povećanja i smanjenja stope obvezne rezerve u studenom kreće se oko jednog postotnog boda.
Stopa rasta kredita građanima manje od pet posto
Kreditiranje stanovništva nastavit će se usporavati i u sljedećoj godini, kao rezultat tri faktora: više kamate, manje mogućnosti za ispunjavanje kriterija kreditne sposobnosti i povremeno otežana likvidnost banaka. Prva dva faktora odrazit će se na smanjenje potražnje za kreditima, a treći na dostupnost. Prosječna godišnja stopa rasta kredita stanovništvu past će ispod pet posto, a u ljetnim mjesecima moguće je ostvarenje negativne stope. S druge strane, potražnja poduzeća za kreditima i drugim vrstama financijskih proizvoda u bankama, ali i u leasing i factoring tvrtkama će rasti. To je posljedica dva faktora: smanjenja dostupnosti kredita poduzećima izravno u inozemstvu i rastuće nelikvidnosti među poduzećima izražene kroz porast nenaplaćenih potraživanja. Stopa rasta kredita poduzećima mogla bi prijeći više od 15 posto na godišnjoj razini, a ostvarenje ovisi prije svega o dostupnosti kredita na domaćem tržištu.
Vezane vijesti
-
Jedini sektor koji je više zadužen u rujnu u odnosu na prosinac prošle godine jest sektor države
-
Banke, na primjer, moraju dati informacije o načinu otplate kredita. Trebaju pojasniti i način obračuna kamata koji se primjenjuje na konkretan kredit
-
-
Izdvojeno
-
Noć vještica! Da, dušobrižnici će reći kako je to najobičniji poganski običaj, štovanje sotone i mračnih sila ili pak čisto komercijalno američko sranje s kojim ekstra izvlače profit svojih labilnih konzumenata.
-
Peteročlano Prosudbeno povjerenstvo za najbolji književni putopis za 2024. godinu (u sastavu Milana Bešlića (predsjednika), Davora Šalata, Vesne Vlašić, Anite Katić i Dijane Klari), donijelo je jednoglasnu odluku - pobjednik Književnog natječaja „Matko Peić“ je književnik i slikar Tomislav Marijan Bilosnić sa svojim putopisom Jesen u Lubliniecu.
-
Predsjednik Zoran Milanović odgovorio je statusom na Facebooku HDZ-ovom predsjedničkom kandidatu Draganu Primorcu koji je ranije danas pozvao časnike HV-a da "kažu istinu".
-
U spomen na poginulog hrvatskog redarstvenika Marijana Matišića, policijskog službenika Policijske uprave zadarske od 1990.godine
Reci što misliš!