Ribarstvo
Riblji fond: Najugroženiji kovač, zubatac i škarpina
Od svog osnutka pa sve do danas Institut za oceanografiju i ribarstvo redovito provodi istraživanja jadranskih resursa, temeljem čega svake godine daje ocjene stanja obnovljivih resursa
Od svog osnutka pa sve do danas Institut za oceanografiju i ribarstvo redovito provodi istraživanja jadranskih resursa, temeljem čega svake godine daje ocjene stanja obnovljivih resursa. Ta istraživanja su naročito intenzivirana u posljednjih desetak godina kroz brojne nacionalne i međunarodne projekte, tako da se može reći kako je stanje obnovljivih resursa u hrvatskom ribolovnom moru, a i u Jadranu općenito, razmjerno dobro poznato, piše Vjesnik
Kako ističe Nedo Vrgoč s Instituta, istraživanja se obavljaju u dva smjera.
"Jedno je permanentni monitoring komercijalnog ribolova (ulov sitne plave ribe, ulov tuna, ulov koćarske ribe te priobalni ribolov) koji financira resorno ministarstvo (Uprava ribarstva), a i kroz različite nacionalne i međunarodne znanstvene istraživačke projekte, od kojih su najvažniji EU MEDITS, FAO AdriaMed, PELMON, SOLEMON, DemMon, PHARE, AiA Interreg. Riječ je o projektima koji su komplementarni istraživanjima koja se odvijaju u ostalom dijelu Jadrana i Sredozemlja te se na osnovi njih, kao i preko izmjene podataka sa susjedima, dobiva detaljna i cjelokupna slika stanja ribljih resursa u čitavom Jadranu", kaže Vrgoč.
Sva ta istraživanja pokazuju kako su obnovljiva bogatstva Jadranskog mora značajno smanjena te da je ujedno i izmijenjena struktura lovina. Razlozi takvom stanju posljedica su dvaju glavnih uzroka, značajnog povećanja intenzivnog izlovljavanja te porasta temperature mora.
Vrgoč kaže kako su najveće negativne promjene zamijećene upravo u područjima s najvećom razinom eksploatacije. Tako je stanje u otvorenom Jadranu najnepovoljnije, što je najvećim dijelom posljedica brojne i dobro opremljene talijanske ribarske flote koja dominira u ribolovu u tom području.
"Posebnu pozornost treba posvetiti Jabučkoj kotlini koja prema recentnim istraživanjima pokazuje tipične znakove prelova", napominje Vrgoč. To je iznimno važno područje, jer je to jedno od najvažnijih ribolovnih dijelova Jadranskog mora, ali u isto vrijeme Jabučka kotlina je i rastilište i mrijestilište brojnih vrsta te se tamošnje negativne promjene odražavaju na cijeli Jadran.
"Stanje u hrvatskom teritorijalnom i unutarnjem moru je znatno povoljnije, ali i tamo su pojedina područja u znatno lošijem stanju od drugih", kaže Vrgoč.
Naglašava da sve vrste koje se izlovljavaju nisu jednako ugrožene. Najnepovoljnije je stanje kod spororastućih vrsta riba slabe reprodukcijske moći, a u pravilu je tu riječ o vrstama koje imaju visoku tržnu cijenu. Tu se, osim hrskavičnjača, mogu ubrojiti brojne koštunjače, kao što su kovač, zubatac, škarpina te brojne vrste priobalnih riba - pic, šarag, komarča... Iznimno je loša situacija i sa škampom koji već dulje pokazuje negativne promjene u komercijalnim ulovima, ali i u biomasi.
"Mjere regulacije ribolova u hrvatskom ribolovnom moru su izrazito restriktivne u usporedbi s ostalim dijelom Jadrana i upravo to je jedan od ključnih razloga da je, uz staru i malobrojnu flotu, stanje uz istočnu obalu znatno bolje nego u ostatku Jadrana", zaključuje Vrgoč.
Najlošije stanje u priobalnom području
Nedo Vrgoč kaže kako je u najlošijem položaju u hrvatskom moru priobalno područje koje se eksploatira velikim brojem ribolovnih alata (više od pedeset različitih vrsta), kao i različitim vrstama ribolova - profesionalni, mali i sportsko-rekreacijski.
Vezane vijesti
-
Grabežljivost ljudi kumovala je ugroženosti ribe. U Jadranu je tako ugroženo oko 120 vrsta ribe koje su svrstane u šest skupina
-
Od početka pandemije Ministarstvo poljoprivrede je za gotovo 18.000 korisnika isplatilo 675 milijuna kuna kroz 13 novih mjera pomoći, kreiranih za pružanje podrške poljoprivrednicima i ribarima uslijed tržišnih poremećaja izazvanih širenjem bolesti COVID-19.
-
U spomen na 14. travnja 2015. godine kada je prvi hrvatski prehrambeni proizvod odnosno naziv Krčki pršut registriran u Europskoj uniji kao zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla, Hrvatski sabor je donio Odluku kojom se 14. travnja obilježava kao Dan zaštićenih hrvatskih autohtonih proizvoda.
-
Cromaris nastavlja s inovacijama u ribarstvu pa je tržištu prije nekoliko tjedana ponudio uzgojenog gofa.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!