Ostali će morati sniziti cijene
Jeftini stanovi uz Vladinu potporu
Uz već najavljenih i osiguranih 31 milijun kuna, država će ove godine pokušati osigurati i dodatnih 69 milijuna kuna
Zakon po kojem će Vlada građanima posuđivati novac za kupnju prvoga stana sadržavat će tri razreda subvencija. Premijerka Jadranka Kosor je najavila kako se 200 eura odnosi na prosjek, no doznaje se da se oni točnije odnose na posudbu za kupnju stana čiji metar četvorni stoji od 1200 do 1500 eura, prenosi danas.net.hr .
Najveći iznos posudbe na 20 godina davat će se za kupnju stanova do 1200 eura po četvornom metru - čak 300 eura, dok će 100 eura moći posuditi oni koji će kupovati stan po cijeni između 1500 i 1600 eura po četvornom metru. No i taj trenutačni prijedlog navodno je podložan promjenama.
Osim toga kamate na poček trebale bi biti u okviru kamata za program Poticane stanogradnje (POS), ali traže se i načini kako ih dodatno sniziti. Prema POS-ovu programu, kamata za vrijeme otplate državnih sredstava je pet posto, a poček koji može trajati samo jednu godinu - dva posto. U kombinaciji tih stopa s kreditima banaka od 6,4 posto kamate, prosječna kamata za POS-ov program iznosi 4,2 posto, stoji u odgovorima Agencije za pravni promet nekretnina (APN) preko koje će se plasirati i nove subvencije. Sukladno najavama, kamate na državnu posudbu trebale bi, dakle, biti između četiri i pet posto, piše Poslovni dnevnik.
Uz već najavljenih i osiguranih 31 milijun kuna, država će ove godine pokušati osigurati i dodatnih 69 milijuna kuna. U Vladi vjeruju kako će takvim mjerama potaknuti građevinare da spuste cijene i za stanove čiji metar četvorni iznosi više od 1600 eura.
Građevinari naravno nisu zadovoljni takvim uvjetima.
"Ako zaista ostave te cjenovne razrede, to je komunistički koncept uređivanja tržišta kojime se pogoduje samo jednoj skupini jeftinih graditelja. Primjerice, oni u Vukovaru i Vinkovcima su plaćali zemljište po 50 eura po četvornom metru i sada će za stan koji im s cijenom od 1200 eura donosi ekstraprofit, još profitirati i od subvencija. U svim takvim mjestima stanovi će biti razgrabljeni. Mi u Zagrebu smo plaćali zemljište i do 500 eura, pa ne možemo imati niske cijene. Ova mjere u tom obliku neće donijeti ništa Zagrebu", kaže Danijel Babić iz zagrebačkog Profectusa i potpredsjednik HUP-ove Udruge developera.
S druge strane, Josip Tica s Ekonomskog fakulteta smatra da je postavljanje limita dobro jer drži da je 1600 eura realna cijena kvadrata stana za Zagreb i Jadran.
"Cilj subvencija i nije potaknuti na kupnju one koji si mogu priuštiti luksuzni stan. Možda još treba razraditi razrede po regijama ili gradovima. U Slavoniji bi zaista trebalo smanjiti cijenu koja se subvencionira jer su tamo stanovi dosta jeftiniji nego u Zagrebu", kazao je Tica za Poslovni dnevnik.
Vezane vijesti
-
Istovremeno, i posljednja banka u Hrvatskoj ukinula je kunske kredite za građane. Kuna više nema ni u Privrednoj banci
-
Grad Zagreb odlučio je izmijeniti Odluku o prodaji stanova u vlasništvu grada Zagreba kako bi je uskladio s novim Zakonom o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji.
-
-
Izdvojeno
-
Dođite u Glazbenu zbirku Gradske knjižnice Zadar u ponedjeljak 16. prosinca na Božićni kviz!
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom u ponedjeljak, 16. prosinca zbog radova prema sljedećem rasporedu
-
Veliku nagradu 59. zagrebačkog salona arhitekture i urbanizma, koji je pod nazivom "Dijalozi/Monolozi" otvoren u nedjelju u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu, osvojio je projekt "Rekonstrukcija Vitića: palimpsest tumačenja izvornosti" skupine autora.
-
Hrvatska ženska rukometna reprezentacija odmjerit će snage sa Španjoskom u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo iduće godine u Nizozemskoj i Njemačkoj, odlučio je ždrijeb u Beču.
Reci što misliš!