Žene u poslovnom sektoru
Njemačka: Uvodi se ženska kvota za tvrtke
Rezultati nedavno objavljenog istraživanja pokazuju da se na vodećim pozicijama u glavnim njemačkim kompanijama nalazi tek 2,2 posto žena!
Da se ima još mnogo toga učiniti u borbi za ravnopravnost žena, pokazuje i primjer razvijene i bogate Njemačke u kojoj se počinje razmišljati o uvođenju kvota za žene u svijetu biznisa. Naime, rezultati nedavno objavljenog istraživanja pokazuju da se na vodećim pozicijama u glavnim njemačkim kompanijama nalazi tek 2,2 posto žena, što je izazvalo zgražanje javnosti.
Njemački mediji promjene u poslovnom sektoru kad je riječ o napredovanju žena do najviših pozicija opisuju sporim i nedostatnim, a tjednik Der Spiegel svoj je novi broj posvetio baš temi uvođenja ženskih kvota.
Da promjene moraju ići bržim tempom, i to u državi u kojoj je žena na čelu vlade, zaključila je i Angela Merkel, kao i njezina popularna ministrica rada Ursula von der Leyen, koja se u javnim istupima počela zauzimati za uvođenje ženskih kvota.
Von der Leyen i sama je priznala da je nekad bila protiv toga, smatrajući i na svom primjeru da se može napredovati bez pomoći države i zakona, no da novi podaci pokazuju da se poslovnom svijetu očito ne može prepustiti da se mijenjaju sami, i to brzinom koja njima odgovara.
Ministrica von der Leyen se poziva i na primjere Norveške i Francuske,
koje su također uvele ženske kvote za vodstva tvrtki koje su izašle na
burzu. U Norveškoj je to učinjeno još 2003, zakonom koji propisuje da 40
posto vodećih struktura neke tvrtke moraju činiti žene.
Sličan zakon nedavno je izglasao i francuski parlament, u kojem stoji da
poslovni svijet ima rok od šest godina da u svoje vodeće strukture
uvede i žene, a u Španjolskoj je odlučeno da tvrtke za to imaju vremena
do 2015. godine.
Iza svih tih nacionalnih inicijativa kaska Europska komisija, koja se u
njemačkim medijima zato ovih dana oglasila s time da razmatra uvođenje
kvota za žene na nivou cijele Europske unije.
Kada je pak riječ o Njemačkoj, vlada je najavila da do kraja godine
planira predstaviti svoj nacrt zakona, a do tada će sigurno trajati
žustra javna rasprava. Ministrica rada je u svojem prvom nastupu navela
da smatra da treba uvesti kvote na taj način da najmanje 30 posto
upravljačkog kadra mora biti različitog spola, što znači da će jednoga
dana taj zakon možda štititi i muškarce.
Trenutna situacija je pak ukazala da društvenu podršku u poslovnom svijetu itekako trebaju žene, s obzirom na to da, od 490 najmoćnijih direktorskih mjesta u Njemačkoj, tek 11 njih zauzimaju žene.
Vezane vijesti
-
Njemačku kancelarku Angelu Merkel američki je Forbes sedmi put zaredom imenovao najmoćnijom ženom svijeta, objavio je časopis u četvrtak.
-
Njemačka kancelarka Angela Merkel rekla je u četvrtak da je "ponosna" na staloženu reakciju Nijemaca na napad na božićnom sajmu u Berlinu dok potraga za počiniteljem još traje
-
-
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.