Više nema novca
Država će zatvore i staračke domove dati u privatne ruke?
Prema procjenama, u Hrvatskoj manjka 127 domova za starije i nemoćne osobe, 14 zatvora, šest kaznionica, jedna zatvorska bolnica i dva odgojna zavoda
Država
više nema novca za financiranje socijalne infrastrukture, pa će većina
tih projekata biti odrađena po modelu JPP-a, potvrđeno je u Vladi. Riječ
je o projektima koji će izravno utjecati na standard građana, pogotovo
starijih, socijalno ugroženih i nemoćnih.
Na državi je da investitorima osigura infrastrukturu, lokacije za gradnju, građevinske dozvole i pristup komunalnoj mreži, dok bi zauzvrat investitori cijenu usluga u socijalnim i zdravstvenim ustanovama tog tipa prilagodili hrvatskom standardu, a ne tržištu, piše danas.net.hr
Središte hrvatskog new deala koji bi pokrenula resorna ministarstva bila bi Agencija za javno privatno partnerstvo na čiji je rad država već potrošila oko 20 milijuna kuna, iako je tijekom tri godine uspjela obraditi samo četiri projekta, od kojih niti jedan nije realiziran. Riječ je o gradnji Doma za starije i nemoćne osobe Gerovo u Čabru, izgradnji Sokolskog doma u Osijeku, kompleksu Zapadna Žabica u Rijeci i novom putničkom terminalu Zračne Luke Zagreb. Zanimljivo je da su svi ovi projekti na dnevni red Agencije došli u drugoj polovici 2011., piše Jutarnji list.
Nova Vlada namjerava u ovoj godini dovršiti započete investicijske projekte, ali i pokrenuti desetke novih. Navodno joj se već javljaju potencijalni ulagači koji su zainteresirani za neke kapitalne projekte prema modelu JPP-a u energetici i transportu. Tijekom predizborne kampanje potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić zalagao se i za javno-privatno partnerstvo u telekomunikacijama.
O javno-privatnom partnerstvu u socijali, kao rješenju velikog broja problema, osobito potkapacitiranosti staračkih domova te domova za odrasle, psihički bolesne osobe, priča se posljednjih sedam - osam godina. No, napravljeno je tek nekoliko načelnih programa. Na kraju 2010. u domovima za starije i nemoćne bilo je smješteno nešto više od 15 tisuća osoba, a istodobno je bilo čak 53.047 zahtjeva za smještaj. Dok smještaj u županijskim, nekadašnjim državnim domovima iznosi od 2.000 do 3.000 kuna, u privatnima stoji od 3.000 do 8.000 kuna.
Prema procjenama, u Hrvatskoj manjka 127 domova za starije i nemoćne osobe (tri državna doma, 45 županijskih domova i 79 privatnih domova), 14 zatvora, šest kaznionica, jedna zatvorska bolnica i dva odgojna zavoda.
danas.net.hr/eZd
Vezane vijesti
-
Hoće li Vlada dio sredstava namijenjen subvencijama u idućoj godini prebaciti za subvencije u ovoj godini, ili će se program do 2012. obustaviti
-
Nacionalnim planom razvoja zdravstva za razdoblje od 2021. do 2027. godine, koji je Vlada usvojila u četvrtak, želi se osigurati ravnomjerna zemljopisna raspodjela i dostupnost zdravstvene zaštite, unaprjeđenje sustava i zdravstvenih ishoda kao ključnog nacionalnog prioriteta.
-
U povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović istaknuo je u četvrtak odlučnost Vlade u zaštiti žrtava rodnog i obiteljskog nasilja.
-
Europska komisija je odobrila 530 dodatnih milijuna eura Hrvatskoj za očuvanje radnih mjesta iz Europskog socijalnog fonda u okviru Operativnog programa “Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.
Izdvojeno
-
U derbiju 17. kola prvenstva Hrvatske za košarkaše Zadar je kao domaćin svladao Split sa 59-54 (21-12, 13-18, 15-18, 10-6).
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.