Lošije stanje financija
Hrvati ne očekuju financijska poboljšanja u 2012.
Oko 7 posto kućanstava ima nešto bolju financijsku situaciju nego prije godinu dana, a 46 posto kućanstava smatra da su ostali na istom
Prema novom istraživanju GfK provedenom na tisuću ispitanika, kućanstva u Hrvatskoj i dalje ne očekuju poboljšanje životnih uvjeta u sljedećih godinu dana, a čak 47 posto ispitanih je u lošijoj financijskoj situaciji nego prije godinu dana.
Oko 7 posto kućanstava ima nešto bolju financijsku situaciju nego prije godinu dana, a 46 posto kućanstava smatra da su ostali na istom.
U sljedećih godinu dana oko 12 posto kućanstava se nada da će im financijska situacija biti barem malo bolja. Oko 50 posto kućanstava procjenjuje da će im financijska situacija ostati približno ista, ali trećina kućanstava ocjenjuje da će im biti još lošije. Većina građana očekuje rast cijena, najmanje u Istri ( 71 posto) a najviše u sjevernoj Hrvatskoj (93 posto).
Lošije stanje financija najviše ističu u Lici, Kordunu i u Banovini, (63 posto) te Slavoniji (51 posto ). Ovaj put su i kućanstva u Istri, Primorju i G. Kotaru istaknula lošije ocjene, odnosno pogoršanje financija za 52 posto kućanstava. Pogoršanje su također značajnije (61 posto) iskazala kućanstva s mjesečnim prihodima kućanstva do 3.500 kuna.
Hrvatska kućanstva koja jedva spajaju kraj s krajem najviše su zastupljena u Slavoniji (50 posto), a najmanje u Zagrebu (41 posto). No, u Zagrebu je najviše onih koji moraju smanjivati postojeću štednju (15 posto).
U Hrvatskoj su buduće lošije financijsko stanje (u sljedećih godinu dana) najviše istaknuli ispitanici u Lici, Kordunu i Banovini (43 posto), te u Slavoniji (40 posto), a najmanje u Dalmaciji (32 posto).
Da u ovoj godini neće moći štedjeti istakli su najviše (po 66 posto) u Slavoniji i sjevernoj Hrvatskoj, a najmanje u Dalmaciji (51 posto).
Usporedba s nekim tranzicijskim zemljama u EU pokazuje da su gotovo identične ocjene dali i građani u Češkoj, dok je u Poljskoj oko 14 posto građana izjavilo da im je u proteklih godinu dana bilo bolje, 46 posto smatra da su ostali na istom, a 39 posto ocjenjuje da im je ipak bilo lošije.
Vezane vijesti
-
-
U Hrvatskoj su muškarci sretniji od žena, a u Srbiji su i muškarci i žene podjednako sretni
-
-
Rezultati su pokazali kako unatoč velikom interesu za dodatnom zaradom, samo 12% ispitanika, uz redovni ima i dodatni (honorarni) posao
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.