Nacionalni indeks sreće
Hrvati zadovoljniji svojom trenutnom životnom situacijom od Srba
U Hrvatskoj su muškarci sretniji od žena, a u Srbiji su i muškarci i žene podjednako sretni
Iako je u Srbiji materijalno bogatstvo mjereno društvenim bruto proizvodom gotovo triput manje negoli u Hrvatskoj, njihova kvaliteta života i zadovoljstvo nisu toliko puta manji, pokazali su podaci Nacionalnog indeksa sreće.
Nacionalni indeks sreće, koji se od veljače 2010. prati u Hrvatskoj, a od svibnja ove godine i u Srbiji, pokazao je da su sve vrijednosti indeksa (9 komponenti prikazanih na grafu 1) veće u Hrvatskoj negoli u Srbiji, što znači da je subjektivna procjena građana o kvaliteti života bolja u Hrvatskoj. Razina Nacionalnog indeksa sreće u Hrvatskoj je 64,3 boda, a u Srbiji 55,9 bodova. Razlike su najizraženije na komponentama zadovoljstva životnom situacijom, trenutačnom pristupu osnovnim potrebama i ekološkom ponašanju.
Emotivno stanje jedina je komponenta koja je gotovo jednaka u obje države, no zanimljivo je da ispitanici iz Srbije jače doživljavaju i pozitivne i negativne emocije. Smijeh, poštovanje, užitak, sreća, zabrinutost, tuga, ljutnja, stres, ljubav i činjenje nečega novoga i zanimljivoga intenzivniji su kod susjeda. Unatoč tome što su Srbi nezadovoljniji mjestom života i državom, njihovo je zadovoljstvo osobnim razvojem i socijalnom okolinom na sličnoj razini kao i u Hrvatskoj - 68,6 boda u Srbiji.
Stoga su, iako im je kvaliteta života lošija, građani Srbije emotivno snažniji i optimistični kao i oni u Hrvatskoj jer imaju jednako velika očekivanja da će im u sljedeće dvije godine biti bolje. Vidljivo je to na grafu 2. - poboljšanje i kod jednih i drugih je 5,6 bodova u odnosu na trenutačnu situaciju, iako je ona u Srbiji procijenjena znatno lošije (38,8 bodova) negoli u Hrvatskoj (55,2 boda). Kako je opća razina indeksa veća u Hrvatskoj negoli u Srbiji i sve komponente u Hrvatskoj su bolje (osim jedne: zdravog ponašanja, ali razlika je zanemariva), a najizraženije razlike koje prelaze 10 bodova uočene su kod zadovoljstva trenutačnim životom i očekivanjima za 2 godine te pristupu osnovnim potrebama i ekološkom ponašanju.
Pokazale su se i dvije zanimljive razlike u spolu i godinama. U Hrvatskoj su muškarci sretniji od žena, a u Srbiji su i muškarci i žene podjednako sretni. U Hrvatskoj zadovoljstvo opada s godinama tako da je sreća silazna krivulja (što smo stariji, to smo nesretniji), dok u Srbiji sreća ima oblik slova "U", kao i u svijetu - najveća jekod najmlađih, opada sa srednjim godinama, ali onda opet raste. Tako je u Srbiji generacija 65+ sretnija od one srednje dobi (45-54), dok je u
Hrvatskoj obrnuto.
Hrvatska vs Srbija - razlike
Po spolu - u Hrvatskoj su muškarci sretniji od žena,
a u Srbiji su i muškarci i žene podjednako sretni
Po dobi - u Hrvatskoj zadovoljstvo opada s
godinama, a u Srbiji je generacija 65+ sretnija od
srednje dobi
Po emocijama - građani Srbije sve doživljavaju
intenzivnije
bankamagazine/eZd
Vezane vijesti
-
Vlada je u nedjelju najoštrije osudila "skandaloznu provokaciju i govor mržnje skupine navijača u Borovu Selu kraj Vukovara" poručivši da će se uvijek najsnažnije suprotstaviti i jasno osuditi širenje mržnje prema svim sugrađanima i istaknuvši da je policija odmah reagirala.
-
-
-
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.