Biznis

Ulazak Hrvatske u Europsku uniju

Hrvatima u Bruxellesu plaća i do 5 tisuća eura

Hrvatima u Bruxellesu plaća i do 5 tisuća eura

Za prijam u radni odnos ne postoji dobna granica kandidata

Ulazak Hrvatske u Europsku uniju najprije će i najizravnije pozitivno osjetiti oko 300 hrvatskih državljana kojima je, prema kvoti, u institucijama EU-a rezervirano oko 300 radnih mjesta, piše slobodnadalmacija.hr

Riječ je ponajprije o stručnjacima za kreiranje i provedbu politika, pravnicima, ekonomistima, revizorima, financijskim stručnjacima i statističarima, objavio je nedavno Steven Joseph iz Europskog ureda za odabir osoblja (EPSO) koji koordinira zapošljavanje kadrova u institucijama EU-a. Glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Berislav Živković kaže da prema dosadašnjoj praksi Unija raspisuje prve natječaje za građane države pristupnice oko godinu dana prije datuma koji je određen za njezino pristupanje, a kako je ulazak Hrvatske u punopravno članstvo predviđen za 1. srpnja 2013., to znači da natječaj možemo očekivati do lipnja ove godine.

Živković je dodao kako će, prema očekivanjima MVEP-a, u institucijama EU-a biti primljeno na posao oko 250 do 300 hrvatskih državljana. Za sve europske institucije i agencije vrijedi ista procedura zapošljavanja koja traje od pet do devet mjeseci, pojašnjava Steven Joseph, a testiraju se vještine kandidata, primjena znanja u situacijama važnima za posao te dobro poznavanje dvaju ili više stranih jezika, kao i spremnost na cjeloživotno učenje.

Za prijam u radni odnos ne postoji dobna granica kandidata. Broj službenika koji se zapošljavaju u institucijama EU-a određuje se prema broju stanovnika države članice, a kako Slovenija, primjerice, ima 280 svojih državljana u tim institucijama, pretpostavlja se u ovom trenutku da bi bilo realno očekivati kako će tamo biti mjesta za oko 300, najviše 400 Hrvat(ic)a. Prvi će natječaj - pojašnjava Živković iz MVEP-a - biti otvoren samo za hrvatske građane kako bi se popunio broj radnih mjesta namijenjen zaposlenicima iz Hrvatske, a nakon toga će hrvatski građani moći sudjelovati na svim drugim natječajima ravnopravno sa svim ostalim građanima država članica EU-a. Glasnogovornik MVEP-a nadalje precizira kako se kandidati koji prođu natječajni postupak uvrštavaju na tzv. reserve list, to jest na listu uspješnih kandidata, odakle institucije biraju one koji najbolje odgovaraju njihovim potrebama.

Pri zapošljavanju u institucijama i tijelima EU-a, napominje, vlada pravilo ravnopravnosti i nediskriminacije, što znači da nema nikakvih ograničenja ni predrasuda vezanih uz spol, rasu, etničku ili drugu pripadnost, jezik, vjeru, pripadnost nacionalnim manjinama, invalidnost, godine starosti ili spolnu opredijeljenost kandidata.

Plaće zaposlenika u institucijama EU-a su vrlo primamljive i kreću se od najmanje tri tisuće do pet tisuća eura. Hrvatska kandidatkinja koja je 2009. sudjelovala na jednom natječaju za rad na određeno vrijeme, a koja je željela ostati anonimna, potvrdila nam je tu informaciju, dodavši kako svaki zaposlenik u Bruxellesu od svoje plaće mora plaćati stan, režije i, dakako, sve ostale privatne troškove života, ali da se uz sve rashode može i lijepo uštedjeti.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.