Biznis

Globalna konkurentnost

Hrvatska pala na ljestvici konkurentnosti

Hrvatska pala na ljestvici konkurentnosti

Hitno treba podići konkurentnost, što zahtjeva intenzivne reforme ali se moramo otvoriti i starnim ulaganjima

Hrvatska je pala na ljestvici globalne konkurentnosti. U 2011. godini zauzeli smo 81. mjesto između 144 svjetske zemlje, što je pad za pet mjesta. Ispred nas su Rumunjska, Crna Gora i, po prvi puta, Makedonija.

"Nažalost, i dalje stagniramo i padamo. Pad za pet mjesta u godinu dana približio nas je više zemljama jugoistoka Europe nego Europske unije", zabrinjavajuće je rezultate iznio predsjednik Nacionalnog vijeća za konkurentnost, Ivica Mudrinić.

Odraz je to slabe efikasnosti tržišta rada i tržišta roba, velikih troškova poljoprivredne politike, lošeg pravnog okvira za strana ulaganja ili pak niske razine i učinaka poreza te zaštite ulagača. "I zapravo govorimo o tome jesmo li stvorili uvjete u kojima je moguće investirati i stvoriti novu vrijednost, odgovor je ne. Mi zapravo trenutačno u Hrvatskoj gubimo dio kapitala. Dok ne stvorimo uvjete u kojima je moguće uložiti i stvoriti neku novu vrijednost, mi ćemo gubiti kapital, a gubitkom kapitala, gubimo radna mjesta, naglašava Mudrinić.

Prema mišljenju gospodarstvenika, prepreke za kvalitetno poslovanje u Hrvatskoj su niska učinkovitost javne uprave korupcija, pristup izvorima financiranja, nestabilnonst politika, kriminal, porezna regulativa...

Hitno treba podići konkurentnost, što zahtjeva intenzivne reforme ali se moramo otvoriti i starnim ulaganjima, smatra Mudrinić. "Složenost problema konkurentnosti traži neodgodive i sinkronizirane strukturne promjene i reforma vrlo važna u području institucija, u području razvoja tržišta, roba, kapitala, rada i znanja, na području inovativnosti i razvoja temeljenog na znanju i tehnologiji", kaže Mudrinić.

Za ovakvu su gospodarsku sliku krivi naši prethodnici, napominje član Vijeća, ministar obrazovanja Željko Jovanović. To je jedna prava dijagnoza. Dijagnoza što je hrvatska Vlada preuzela u trenutku kada je postala odgovorna za vođenje ove države i temeljem toga, možemo vidjeti u kojem smjeru poduzimati korake kako bi Hrvatska postala konkurentnija", istaknuo je Jovanović.

Istog mišljenja i prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva, Radimir Čačić. Svaki put se ponovno svi čudimo kao ptice gliste. Mislim, što se čudimo, jedna nesposobna i korumpirana Vlada je ostavila 'disaster'. Ostavila je spaljenu zemlju i sada očekivati da će netko u mjesec, dva, tri ili šest, iz toga izvući veliki plus je blago rečeno, djetinjasto, opasno i ne vodi dobromu", poručio je Čačić.

"Vlada traži alibije za loše rezultate", odgovara bivši HDZ-ov ministar gospodarstva Đuro Popijač. "To je direktna posljedica svega onoga što je ove godine doneseno. Dakle, duboka porezna depresijam svakodnevne prijetnje hrvatskim gospodarstvenicima i potpuno nekonkuretno gospodarsko okruženje. To se sve odrazilo i na ovaj rejting, a on je potonuo isključivo zahvaljujući katastrofalnim mjerama što je ova Vlada tijekom ovih nekoliko mjeseci donijela", smatra Popijač.

Na ljestvici najkonkurentnijih zemalja svijeta predvodi Švicarska, a sljede Singapur, Finska i Švedska. Bolja od nas je prvi puta Makedonija, a iza sebe smo ostavili Albaniju, Srbiju te Bosnu i Hercegovinu koja se u godinu dana popela za čak 12 mjesta.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.