Biznis

Stupanjem na snagu novog Zakona o radu

Tvrtke će u prve dvije i pol godine rada moći lako otpuštati radnike

Tvrtke će u prve dvije i pol godine rada moći lako otpuštati radnike

Stupanjem na snagu novog Zakona o radu krajem iduće godine, kako neslužbeno doznaje Jutarnji list, u povijest odlaze ugovori o radu na određeno i neodređeno vrijeme . Umjesto njih uveo bi se potpuno nov model: jedinstveni ugovor o radu ili single open ended contract!, prenosi slobodnadalmacija.hr

Taj se revolucionarni model trenutno razvija, među ostalim, i u Sloveniji gdje će ove jeseni parlament raspravljati, a vjerojatno i usvojiti konačni kraj rada na određeno i neodređeno vrijeme. Riječ je o hibridu rada na određeno i na neodređeno vrijeme prema kojemu poslodavac u prve dvije i pol godine na jednostavniji način može otpustiti radnika, a nakon tog razdoblja radnik uživa sva prava kao kod rada na neodređeno vrijeme.
Ispod EU prosjeka

Što se tiče rada na određeno vrijeme, sa 13 posto u ukupnom broj zaposlenih Hrvatska je ispod europskog prosjeka, dok najviše ugovora na određeno vrijeme ima u Poljskoj, Španjolskoj, Portugalu i Sloveniji, gdje je svaki četvrti (Španjolska), odnosno svaki peti (Slovenija) radnik zaposlen na određeno vrijeme.

Jedinstveni ugovor o radu pretpostavlja tri faze, a radnička prava i sigurnost radnog mjesta rastu kroz godine. Prva tri mjeseca ili pola godine bilo bi pokusno razdoblje i u to vrijeme poslodavac bi radniku mogao otkazati ugovor bez navođenja bilo kakvih razloga. Riječ je o svojevrsnom probnom roku koji i sada postoji u Hrvatskoj kao mogućnost, ali ga poslodavci vrlo rijetko koriste.

Nakon toga slijedio bi period od, najvjerojatnije, dvije godine, kada bi radnicima prava rasla prema onima koje sada imaju u ugovorima na neodređeno vrijeme. U tom razdoblju, ako bi poslodavac radnika želio otpustiti, morao bi navesti zakonske razloge za otkaz. Nakon prve faze koja je sličnija radu na određeno vrijeme, to je prva faza koja nalikuje na rad na neodređeno vrijeme.
Kompleksan model

U posljednjoj, trećoj fazi, koja traje do mirovine, ili prekidanja radnog odnosa, radnička bi prava postupno rasla tako da bi, što pojedini radnik ima više staža kod poslodavca, teže mogao dobiti otkaz. Radi se de facto o nagrađivanju za dobar rad i vjernost poslodavcu. Treća je faza, zapravo, ono što se sada naziva klasičnim radom na neodređeno vrijeme, ali s pojednostavljenim formalnim postupcima za otpuštanje.

Ovaj se model vrlo ozbiljno razmatra u Vladi, a bude li usvojen, kažu naši sugovrnici, radnici će dobiti veću sigurnost, ali i niz pogodnosti koje danas u Hrvatskoj nemaju deseci tisuća radnika na određeno vrijeme.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.