Biznis

Prikriveni način plaćanja

Svaki put kad plaćate karticom, plaćate i pristojbu

Svaki put kad plaćate karticom, plaćate i pristojbu

Drugim riječima, čak i kad plaća u gotovini, potrošač ovako plaća uvijek više nego što bi trebao

Svaki put kad plaćate karticom, plaćate i pristojbu ponuđačima kartica. Europska komisija upozorava: to plaćaju čak i oni koji plaćaju gotovinom jer su i cijene veće. Zato želi ograničiti pristojbu koju uzimaju banke, piše danas.hr

Plaćanje kreditnom, ali i bankovnom, dakle debitnom karticom potrošača uvijek košta određeni iznos - i do nekoliko eura, iako on to u pravilu i ne primjećuje. Banka trgovca ili ponuđača mora uvijek banci kod koje potrošač ima tekući račun ili kreditnu karticu platiti određenu pristojbu. No, trgovci ovaj iznos u pravilu uračunavaju u cijenu proizvoda, bez da se ovaj na samom računu uopće može vidjeti.

Prikriveni način plaćanja

Drugim riječima, čak i kad plaća u gotovini, potrošač ovako plaća uvijek više nego što bi trebao. Međutim, prema najnovijim planovima Europske komisije, ovakva bi se praksa uskoro trebala promijeniti i zabraniti pristojbe koje banke interno, međusobno traže jedne od drugih. Time bi potrošači i trgovci mogli uštedjeli čak i nekoliko milijardi.

"Danas potrošači plaćaju ove pristojbe i to na prikriven način. Cijene proizvoda su zbog ovih bankovnih pristojbi veće nego što bi trebale biti", prenosi Deutsche Welle riječi povjerenika EU za pitanja tržišne konkurencije Joaquina Almunia.

Njegov kolega zadužen za zajedničko tržište Michel Barnier dodaje da Europska komisija razmišlja o uvođenju ograničenja visine ovih pristojbi. "0,2 posto bi bio najviši iznos prilikom plaćanja bankovnim karticama, a do 0,3 posto za plaćanja kreditnim karticama. Danas ove pristojbe iznose oko 1,5 posto", kaže Barnier.

Europska komisija planira prvo smanjiti naknade kod plaćanja u nekoj drugoj zemlji Europske unije, a za dvije godine namjerava ograničiti pristojbu i kod domaćeg plaćanja.

Potrošači će profitirati

Dok bi potrošači i trgovci od ovih promjena u svakom slučaju profitirali, to se ne može reći za tvrtke i udruge koje izdaju kreditne kartice i provode bezgotovinsko plaćanje. Poduzeća poput Vise ili MasterCarda, oboje sa sjedištima u SAD-u, već sada prijete uvođenjem povećanih godišnjih pristojbi. Njihov je glavni argument da čak i ako se smanje bankovne pristojbe, cijene u trgovinama se gotovo sigurno neće smanjiti.

U Europskoj komisiji ne misle tako. Alumnia smatra da bi potrošači u svakom slučaju profitirali nestankom skrivenih pristojbi.

Sigurnija kupovina na internetu

Namjera Europske komisije je i povećanje sigurnosti potrošača prilikom kupovine preko interneta i to jačom kontrolom i nadgledanjem ponuđača preko kojeg se odvija trgovina. Osim toga, u slučaju prevara kreditnim karticama, oštećeni potrošač bi ubuduće trebao preuzeti samo 50 eura troškova, a ne kao do sada - 150 eura.

Alumnia i Barnier zaključuju da europsko tržište može stvoriti dovoljno jak pritisak da se provedu predložene reforme. No, dok konačno rješenje i odluka ne budu doneseni, proći će još mnogo mjeseci, ako ne i godina.

 danas.hr/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.