Biznis

Temeljni problemi ekonomije naše zemlje su unutarnje naravi

Recesija će tresti Hrvatsku još najmanje četiri godine

Recesija će tresti Hrvatsku još najmanje četiri godine

Nakon što je Eurostat, statistički ured Europske komisije, u srijedu i službeno objavio izlazak Unije iz recesije, bude se nade da će se rast BDP-a u Europskoj uniji pozitivno odraziti i na hrvatsko gospodarstvo kojem je Unija glavno izvozno tržište, piše slobodnadalmacija

Prema ocjeni Dragoljuba Stojanova s riječkog Ekonomskog fakulteta, nije realno očekivati prelijevanje pozitivnih gospodarskih kretanja u Uniji na njezinu novu članicu, odnosno hrvatsku ekonomiju.

- Temeljni problemi ekonomije naše zemlje su unutarnje naravi i ne ovise o zbivanjima na tržištu EU-a. Naši su problemi visoka nezaposlenost, zapuštenost i neiskorištenost privrednih potencijala i niska razina industrijske proizvodnje. Prema tome, ne očekujem izlazak hrvatskoga gospodarstva iz recesije u sljedećih četiri, pet, možda i šest godina - ocjenjuje Stojanov za "Slobodnu". Naš sugovornik nije siguran može li se uopće govoriti o pravom izlasku Unije iz recesije.

- Teško je biti siguran znači li rast BDP-a Europske unije u drugom kvartalu i njezin definitivan izlazak iz recesije. Ključno je čemu ćemo pridati veću važnost, rastu BDP-a od 0,3 posto ili visokim stopama nezaposlenosti u Uniji - kaže Stojanov.

U Europskoj uniji su se procjene o rastu BDP-a u drugom kvartalu ove godine i prekidu najduže recesije od Drugog svjetskog rata naovamo, mogle čuti i prije objave Eurostata koji je utvrdio da su iznad prosjeka EU-a u drugom kvartalu, među ostalima, rasle Njemačka (0,7 posto), Francuska (0,5) i Velika Britanija s 0,6 posto. U padu su i dalje Nizozemska i Španjolska, dok se za Hrvatsku u izvješću Eurostata ne iznosi podatak kad je u pitanju drugi kvartal, ali se navodi kako je u prvom kvartalu ove godine pad BDP-a u nas bio 1,5 posto u odnosu na isto razdoblje lani.

U najnovijem izvještaju Eurostata ne navode se stope nezaposlenosti u eurozoni, no prema posljednjim podacima tog ureda, u Uniji ona iznosi 12,1 posto, a među članicama prednjači Španjolska sa stopom od 26,3 posto. U Hrvatskoj je prosječna nezaposlenost u prvih šest mjeseci ove godine iznosila 20,7 posto.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.