Biznis

Izvlačenje novaca

Šelebaj pred nagodbom u slučaju Core media

Šelebaj pred nagodbom u slučaju Core media

Vladimir Šelebaj glavni optuženik za izvlačenje milijunskih iznosa iz produkcijskih tvrtki Core media i Media spot uskoro bi se mogao nagoditi s tužiteljstvom te dovršiti "svoj slučaj" i prije nego što optužnica njegovim suoptuženicima bude potvrđena na zagrebačkom Županijskom sudu.

Šelebajev odvjetnik Nediljko Ivančević Hini je potvrdio da se dogovara nagodba s tužiteljstvom, no kazao je da o nikakvim detaljima ne može govoriti prije nego što ona bude i potpisana.

Specifičnost ovakvog okončavanja sudskih sporova je da optuženik prizna nedjelo koje mu se stavlja na teret, dok mu tužiteljstvo zauzvrat predloži nešto blažu kaznu pa se cijeli postupak dovrši bez dugotrajnog i skupog suđenja.

Na zagrebačkom Županijskom sudu doznaje se da je sjednicu optužnog vijeća na kojoj bi Šelebaj najvjerojatnije trebao potpisati nagodbu sutkinja Jasna Smiljanić zakazala za 21. veljače.

U ovom slučaju s tužiteljstvom se sredinom prosinca već nagodio Mario Cikač koji je nakon priznanja uvjetno osuđen na godinu i deset mjeseci zatvora. Kako je riječ o uvjetnoj kazni Cikač neće u zatvor ako u pet godina ne počini slično nedjelo te ako državi vrati protupravno stečenih 480.000 kuna.

Osim Šelebaja i Cikača tužiteljstvo tvrdi da su u izvlačenju novca preko fiktivnih računa sudjelovali Šelebajeva bivša supruga Dijana Čuljak te Vlado Bućan, Igor Šumaković i Tonček Mandić.

Televizijska voditeljica Dijana Čuljak, koja je s HRT-a otišla u sjeni prozivki za sukob interesa, posljednja je uključena u optužnicu u veljači prošle godine. Tada je optužena i za sprječavanje dokazivanja jer je od jednog svjedoka navodno tražila da svjedoči u njezinu korist, zbog čega je bila u istražnom zatvoru.

Bivši supružnici su, prema optužnici, 2004. s još jednim suradnikom zaključili ugovor o tajnom društvu kako bi prikrili stvarnu vlasničku strukturu pri čemu su međusobno dijelili dobit. Šelebaj i Čuljak su uz produkcijsku tvrtku Core medija zajednički vodili i poslovanje Media Spota, a za ispostavljene fiktivne račune navodno su plaćali proviziju od pet do sedam posto.

Tužiteljstvo tvrdi da su od 2007. do 2008. sa suoptuženicima dogovorili da im pronalaze nove tvrtke koje bi im ispostavljale fiktivne račune uz proviziju od pet posto, a osim za izvlačenje novca iz tvrtki, terete se i za štetu državnom proračunu jer su na fiktivnim računima iskazivali pretporez i tražili njegov odbitak.

Ukupnu ilegalnu zaradu u ovom slučaju tužiteljstvo procjenjuje na 24 milijuna kuna.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.