Gubitak Inine tvrtke kćeri
Tko je kriv za gubitak Ine od 350 milijuna kuna?
Ini prijeti gubitak od 350 milijuna kuna u trgovini plinom skrivljen čudnim potezima Uprave te kompanije, ali i svojevrsnim inatom državne administracije.
Očekivano, Uprava Ine i Ministarstvo gospodarstva, ionako u sukobu, u srijedu su jedni na druge prebacivali odgovornost za izgledni financijski brodolom.
Gubitak Inine tvrtke kćeri Prirodni plin d.o.o. nastat će zbog prisilne prodaje zaliha plina kojima je Prirodni plin jesenas i zimus napunio jedino domaće skladište plina u očekivanju niskih temperatura i pojačane potražnje.
Iz Uprave Ine priopćili su da bi se na prisilnoj prodaji plina moglo izgubiti 350 milijuna kuna, a sve se, ističu, moglo izbjeći da je državna tvrtka Podzemno skladište plin d.o.o. Prirodnom plinu odobrila skladišne kapacitete kako bi se spriječila prisilno pražnjenje zaliha.
- Državna tvrtka PSP trenutno vrši prisilnu prodaju nepovučenih zaliha plina u vlasništvu Prirodnog plina, pozivajući se na primjenu najbolje europske prakse. Ovo ne samo da je štetno i nekorektno zbog manjka stvarne konkurencije za ove količine plina, već je gledajući iz perspektive opskrbe tržišta i usluge skladištenja i nepotrebno, jer se sve relevantne usluge drugim korisnicima skladišta mogu ispuniti i bez prisilne prodaje plina u vlasništvu Prirodnog plina - navodi se u informaciji Ine.
Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak tvrdi da je pogrešku napravila Inina tvrtka kćer ne zakupivši na vrijeme dostatne količine skladišta.
U prilog svojoj tvrdnji Vrdoljak navodi da je Ina mogla zakupiti sve skladišne kapacitete na pet godina i time, kaže, riješiti sve probleme. Vrdoljak skreće pažnju na činjenicu da je među zakupcima skladišta i tvrtka MOL Energy Trade.
- Takav nastup na natječaju za zakup skladišta je neodgovorno poslovanje i potvrđuje ono što tražim već dulje vrijeme. A to je da Hrvatska država kao vlasnik 44 posto Ine ne može ovisiti o potencijalnim dogovorima menadžmenta Ine i menadžmenta MOL-a kojima se oštećuje Ina. To se upravo dogodilo - ocijenio je Vrdoljak.
Obje strane suglasne su da je situaciju sa skladištenjem zaliha u vlasništvu Prirodnog plina d.o.o. zakompliciralo stupanje na snagu 1. travnja ove godine novih pravila za opskrbu kućanstva plinom, gdje je ulogu Ine i Prirodnog plina preuzeo HEP.
No, dok u Ini optužuju državu da im nije dopustila potrebne skladišne kapacitete, ministar Vrdoljak upozorava da su svi na tržištu, pa tako i Ina, godinu dana unaprijed znali kakve promjene nastupaju na tržištu 1. travnja.
- Ne možemo vjerovati da netko može ovako neozbiljno poslovati, ali sada su nam iz Ine pokazali da je to moguće. Ovime se potvrđuje da je izbor HEP-a kao opskrbljivača kućanstava dobra odluka - zaključio je ministar gospodarstva.
Na stranu Uprave Ine u ovom sukobu stao je i dio sindikata u Ini, kojima je ministar Vrdoljak poručio da za mogući gubitak utvrde odgovornost nadležnih u svojoj kompaniji.
Iz Vlade su upozorili i kako je proizvodna cijena kubičnog metra plina u Hrvatskoj između 50 i 70 lipa, a građani su je plaćali dvije kune i 20 lipa. U Mađarskoj istu količinu plina građani plaćaju ispod 60 lipa. U pet godina, zaključuju u Vladi, prije ukidanja monopola Ine Mađari su ostvarivali ekstra dobit na plinu u Hrvatskoj.
Slobodna Dalmacija
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
-
Učenici OŠ Voštarnica su se, kao i svake godine, posebno potrudili i izradili ukrase za božićnu jelku koju su na dan sv. Lucije došli okititi sa svojim nastavnicama.
-
Na pozornici su se izredali izvođači različitih dobnih skupina i glazbenih stilova i tako ukazali na osobitosti vlastitih kultura, ali i na doprinos glazbe u stvaranju zajedništva i poticanju što kvalitetnije integracije.
-
Stručnjaci iz KAYAK-a anketirali su ljude diljem Ujedinjenog Kraljevstva kako bi ustanovili koje poklone smatraju najgorima i ne žele ih dobiti za Božić.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.