Biznis

Standardne i nadstandardne usluge

Plombu nabave za 8 kuna, a pacijentu uzmu 220

Plombu nabave za 8 kuna, a pacijentu uzmu 220

Dr. Dragomir Petric, ravnatelj Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije već dvije godine "ratuje" sa stomatolozima oko standardnih, odnosno nadstandardnih usluga, prenosi N1info

On smatra da su stomatolozi prije 10 godina mogli naplaćivati kompozit (bijelu plombu), odnosno samo razliku u cijeni materijala jer je cijena bijele plombe tada bila viša od amalgama (crne plombe).

''Bijela je nekad bila skuplja od crne. No, to danas nije slučaj. Danas je cijena materijala kompozita za standardnu jednoplošnu plombu, recimo za ispun rupice u zubu, osam kuna, a cijena materijala amalgama za tu rupicu je 10 kuna.

Dakle, danas posebno naplaćuju rad s bijelom plombom iako je jeftinija od crne. Stoga, ja cijeloj javnosti postavljam pitanje iza koga stoji državni ugovaratelj, odnosno HZZO, mora li taj zavod štititi pacijente ili stomatologe?! Odakle toliki žar kod nacionalnog osiguravatelja, koji pokušava izmisliti način za dvostruku naplatu rada njegovih ugovornih subjekata, a oni bi svi zajedno trebali raditi na korist ovog naroda. Ovom problematikom trebala bi se pozabaviti policija.

Ako su mene zvali da im pojasnim o čemu se radi, ne vidim zašto i ona strana protiv koje se borim ne bi policiji pojasnila svoje stavove i argumente'', kazuje dr. Petric.

''Jasno mi je da je za plombiranje neke rupice u zubu, iza trojke, recimo, na četvorki - koja je po HZZO-u i HKDM-u nadstandard - cijena bijele plombe osam kuna.

Ali mi nije jasno zašto privatni ugovorni stomatolog, koji ima ugovor s HZZO-om, naplaćuje pacijentu to plombiranje najmanje 220 kuna. Dakle, u cijeni usluge plombiranja zuba od 220 kuna, cijena materijala iznosi tek osam kuna, a stomatolozi stalno govore da su im materijali skupi'', rekao je Petric Slobodnoj Dalmaciji.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.