Zhejiang i Istra
Najrazvijenije regije Kine i Hrvatske dogovorile suradnju
Zhejiang i Istra, najrazvijenije regije Kine i Hrvatske, u četvrtak su se u gradu Hangzhou dogovorile o nastavku suradnje koja bi trebala rezultirati većim dolaskom kineskih turista i povećanim ulaganjem tog svjetskog ekonomskog diva u Hrvatsku.
Istarski župan Valter Flego izjavio je nakon prijema kod vodstva provincije Zhejiang kako je impresioniran svime što je tamo vidio.
"Jasno je da su najbrža rastuća ekonomija. Na nama je da se prilagodimo jednom takvom trendu te da postanemo još atraktivniji i jednostavniji u procedurama", rekao je Flego.
Ocijenio je kako Istra učiniti dodatan napor da privuče još više kineskih turista. "Moramo učiniti veliki iskorak - i mi kao javni servis, ali i privatni sektor, jer je očito da tu postoje neslućene mogućnosti", dodao je.
"Treba nam kapital, investitori i opet tu trebamo učiniti prvi korak, a to je pripremiti projekte. Siguran sam da će kineski ulagači biti motivirani doći u Hrvatsku", kazao je.
Najavio je da će prve poteze učiniti već sljedeći tjedan kada će razgovarati s turističkim vijećem i predstavnicima uprava svih hotelijera. "Ne treba tu puno napora, već više edukacije kako bismo bili kvalitetniji domaćini kineskim turistima", ustvrdio je.
Gradonačelnik Pule Boris Miletić kazao je kako su Hrvatskoj potrebna ulaganja i nova radna mjesta, dok se s druge strane brzo rastuća Kina želi širiti i ulagati u Europu.
"Sada je odgovornost na nama da to najbolje iskoristimo. Vidimo da su jako otvoreni prema srednjoj i istočnoj Europi i Hrvatska tu ima veliku šansu", istaknuo je.
Rekao je da Pula ima nekoliko turističkih razvojnih projekata te izrazio uvjerenje da će država imati razumijevanja za mogućnost takvih ulaganja.
"Imamo napušteni vojni aerodrom i mogućnost za izgradnju velikog logističkog centra. Sve bi to diglo i hrvatsku ekonomiju i omogućilo zapošljavanje naših ljudi", ustvrdio je gradonačelnik Pule.
Jugoistočna Zhejiang provincija jedna je od najbogatijih regija u Kini. Vodeća je po razvoju tržišne ekonomije i privatnog poduzetništva, a posebno je industrijski razvijen dio smješten na delti rijeke Yangtze. Glavne industrijske grane su elektromehanička, tekstilna, kemijska, prehrambena i građevinska.
Guverner provincije Li Quiang osobno je istarskom izaslanstvu izrazio zaineteresiranost za ulaganja i zatražio konkretne prijedloge u kojim sektorima kineski ulagači mogu investirati u Istri.
Vezane vijesti
-
Kina je i dalje ozbiljno zainteresirana za gospodarsku i trgovinsku suradnju s Hrvatskom i nastavlja ohrabrivati svoje kompanije da ulažu u nju, te poziva hrvatsku Vladu da ponudi investicijske projekte i snažnije podrži inicijativu 16+1 koja, uz Hrvatsku, obuhvaća još 15 zemalja srednje i istočne Europe s kojima Kina želi ojačati ekonomske veze
-
-
-
U Rijeku je u subotu uplovio brod Xin Tian Jin kojim je iz Kine dopremljeno 13 kontejnera s 88 tona zaštitne opreme za nastavak napora na suzbijanju širenja epidemije koronavirusa, priopćeno je iz hrvatske Vlade.
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.