Napokon!
Od 8. prosinca donirana hrana oslobođena PDV-a
Doniranje hrane bit će oslobođeno poreza na dodanu vrijednost (PDV) od početka idućeg tjedna, odnosno od utorka, 8. prosinca, kada na snagu stupaju izmjene Pravilnika o PDV-u.
Doniranje hrane omogućeno je Zakonom o poljoprivredi, donesenim početkom ožujka, ali je za primjenu trebalo donijeti podzakonske akte, odnosno pravilnike. Ministarstvo poljoprivrede krajem listopada donijelo je Pravilnik o uvjetima, kriterijima i načinima doniranja hrane i hrane za životinje, a u najnovijim Narodnim novinama (broj 130, od 30. studenoga) Ministarstvo financija je objavilo Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost, koji stupa na snagu osam dana od objave, odnosno 8. prosinca.
Stupanjem na snagu izmjena i dopuna Pravilnika o PDV-u Ministarstva financija stvoreni su uvjeti za početak pune provedbe sustava doniranja hrane, kaže ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina.
"Republika Hrvatska po prvi put ima uređena pravila doniranja hrane kako bi se zaustavio poražavajući trend bacanja hrane, ali i kako bi se donirana hrana našla na tanjurima onih kojima je najpotrebnija", izjavio je Jakovina za Hinu.
Prema ranije objavljenim podacima, u Hrvatskoj se godišnje baci oko 400 tisuća tona hrane.
Ministarstvo poljoprivrede je Pravilnikom o uvjetima, kriterijima i načinima doniranja hrane i hrane za životinje propisalo uvjete, kriterije i načine doniranja hrane i hrane za životinje, uvjete koje mora ispunjavati posrednik i krajnji primatelj donacije te sadržaj i način vođenja registra posrednika.
Izmjenama Pravilnika o PDV-u, pak, propisano je "da će se poreznim obveznicima koji doniraju hranu u svrhu sprečavanja njenog uništavanja, zaštite okoliša ili pomoći krajnjim primateljima, u skladu s Pravilnikom o uvjetima, kriterijima i načinima doniranja hrane i hrane za životinje, takve donacije hrane priznati kao manjak na koji se neće obračunavati PDV, pod uvjetom da vrijednost tih donacija ne prelazi dva posto prihoda odnosno primitaka prethodne godine", objašnjavaju iz Porezne uprave.
Kako ističu, "donacije hrane krajnjim primateljima obavljaju se isključivo putem neprofitnih pravnih osoba koje humanitarnu djelatnost obavljaju u skladu s posebnim propisima i registrirane su kao posrednici koji sudjeluju u lancu doniranja hrane, osim u slučaju elementarnih nepogoda".
Ministar Jakovina ističe kako se dugo raspravljalo o modelima i načinima rješavanja tog problema.
"No mislim da zajedničkim rezultatima svi možemo biti zadovoljni. Pridružili smo se visokom društvu zemalja koje na društveno odgovoran i transparentan način skrbe o svojim socijalno ugroženim sugrađanima u isto vrijeme poštujući najviše standarde zaštite okoliša", kazao je Jakovina, zahvaljujući svima koji su dali doprinos u izradi ovih propisa, ali i svim građanima i poslovnim subjektima koji će u idućem razdoblju sudjelovati u tom sustavu.
Pravilnikom o uvjetima, kriterijima i načinima doniranja hrane i hrane za životinje uz ostalo je propisano kako se hrana može donirati krajnjem primatelju - osobi u potrebi koja je socijalno ugrožena osoba i/ili pogođena elementarnim nepogodama ili prirodnim katastrofama. Osoba u potrebi koja je socijalno ugrožena je korisnik prava u sustavu socijalne skrbi, korisnik novčanih naknada i socijalnih usluga, kao i osoba koja donatoru odnosno posredniku učini vjerojatnim da se nalazi u potrebi.
Donirati se može samo hrana koja je sigurna, a Pravilnik omogućava i doniranje hrane koja je proizvedena odnosno pripremljena u objektima javne prehrane i gastro odjelima u trgovinama, ako ta hrana nije već bila poslužena krajnjem potrošaču.
Prema Pravilniku, hrana koja je označena 'upotrijebiti do' datumom se mora donirati krajnjem primatelju isključivo prije isteka toga datuma.
U slučaju izravnog doniranja hrane, donator mora hranu koja je označena datumom minimalne trajnosti donirati krajnjem primatelju isključivo prije isteka toga datuma, a u slučaju doniranja preko posrednika mora je dati posredniku prije isteka datuma minimalne trajnosti.
Posrednik može hranu ponuditi i dati krajnjem primatelju i nakon isteka datuma minimalne trajnosti, ali uz nekoliko uvjeta - da ga je obavijestio o isteku datuma minimalne trajnosti, da krajnji primatelj prihvaća doniranje takve hrane te da mu je posrednik dao smjernice za korištenje hrane sukladno vodičima dobre prakse Europske unije i nacionalnim vodičima.
Pravilnik regulira i vođenje evidencija donatora i posrednika, uvjete koje moraju ispunjavati posrednici te propisuje da fizičke ili pravne osobe koja namjeravaju obavljati poslove posrednika moraju biti upisana u registar posrednika koji vodi Ministarstvo poljoprivrede.
Vezane vijesti
-
-
-
Ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić poručio je u nedjelju da ove godine neće biti smanjenja poreza na dodanu vrijednost (PDV) na hranu, s obzirom da se tek stabiliziramo nakon krize 2020. godine.
-
Potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić u srijedu je uoči užeg kabineta Vlade izjavio da s obzirom na pandemiju i sve izazove koje ona nosi u ovom trenutku još nije na stolu snižavanje stope PDV-a na hranu, no o tome se razmišlja.
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.