U zadnja dva tjedna 14 transplantacija u KBC Zagreb, od kojih su 3 bile multiorganske
Liječnici KBC-a Zagreb u 14 dana napravili su 14 transplantacija od kojih su tri bile multiorganske - kod jednog pacijenta napravili su paralelnu transplantaciju srca i jetre, kod drugog jetre i bubrega, a trećeg srca i bubrega te je takva transplantacija po prvi put napravljena u Hrvatskoj.
Što stvarno mislite o umjetnoj inteligenciji? Sudjelujte u istraživanju!
Sjećate li se vremena kad je umjetna inteligencija bila samo priča iz filmova? Danas je to naša stvarnost. Od pametnih asistenata na mobitelima do naprednih alata u školama, umjetna inteligencija polako, ali sigurno postaje dio našeg svakodnevnog života.
Lekcije iz 1500 klimatskih politika
Samo 63 od 1500 klimatskih politika u posljednjih 20 godina bilo je učinkovito u smanjenju emisija stakleničkih plinova, pokazuje nova studija.
Znanstvenici stvorili sitne nanorobote za liječenje aneurizme mozga
Sićušni magnetski nanoroboti, veličine poput dvadesetine ljudskoga crvenog krvnog zrnca koji se mogu ubrizgati u ljudski organizam, mogli bi "otvoriti nove granice u medicini" i upotrijebiti se za liječenje krvarenja u mozgu uzrokovanih aneurizmama, objavili su britanski i kineski znanstvenici.
Prestanite pušiti uz ChatBot koji pokreće umjetna inteligencija
Ovisnost o nikotinu svake godine odnosi milijune života, a nikotin stvara veću ovisnost od teških droga poput heroina i kokaina, tvrdi psiholog dr. Jonathan Bricker iz Centra za rak Fred Hutchinson u Seattleu, jedan od tvoraca besplatne aplikacije QuitBot za pametne telefone koja pomaže korisniku u odvikavanju od pušenja.
Infobip Shift u Zadru održat će se pet mjeseci nakon konferencije u Miamiju, program na sedam pozornica
Shift u Zadru održat će se pet mjeseci nakon američke inačice koja se održala u Miamiju. Time se nastavlja okupljanje međunarodne developerske i startup zajednice oko Infobipa Shifta
Kako znati – bolujemo li od depresije ili smo samo tužni?
Iako termine tuga i depresija često koristimo kao sinonime, psihijatri upozoravaju da su to dva bitno različita stanja koja je važno na vrijeme prepoznati, kako bismo pravovremeno potražili odgovarajuću pomoć.
Kroničan stres – kako se nositi s bolešću današnjice?
Mnogi stres smatraju isključivo lošom pojavom, no stvari ipak nisu tako jednostavne budući da je stres prirodna, ali i vrlo dragocjena tjelesna reakcija.
Koža na udaru ljetnih infekcija
U ljetnim je mjesecima koža, bez obzira na dob, izložena brojnim nepovoljnim utjecajima okoline (sunce, morska voda, klor iz bazenske vode, vjetar...), a nisu rijetki ni ugrizi ili ubodi različitih insekata.
Hrvati sve više vjeruju teorijama zavjere
Istraživanje stručnjaka Jadranskog digitalnog medijskog opservatorija (ADMO), pokazalo je kako u od 2022. do 2024. u hrvatskoj raste broj onih koji vjeruju u teorije zavjere.
Prisluškuju li nas mobiteli?
Stručnjaci su otkrili kako je prisluškivanje vaših razgovora postalo industrija vrijedna više milijardi dolara.
Svijet stvara 57 milijuna tona plastičnog otpada godišnje
Ne postoji povezanost između korištenja mobitela i povećanog rizika od raka mozga
Unatoč golemom porastu korištenja wireless tehnologije, ne postoji korespondirajuće povećanje incidencije raka mozga, pokazalo je istraživanje koje je objavljeno u utorak.
Tinejdžeri sve manje koriste kondome
Hrvatska ima čak 34 vrste šišmiša, ali je njihovo stanje loše
S 34 vrste šišmiša, a moguće i još nekih vrsta, Hrvatska se svrstava u zemlje s najvećom bioraznolikošću faune šišmiša u Europi, ali je njihovo stanje očuvanosti neodgovarajuće ili loše, izvijestili su iz Ministarstva zaštite okoliša u povodu Međunarodne noći šišmiša.
Više od stotinu djece godišnje u Hrvatskoj oboli od maligne bolesti
Rak je drugi najčešći uzrok smrti kod djece, a više od stotinu djece godišnje u Hrvatskoj oboli od maligne bolesti, objavio je Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) na početku rujna, mjeseca posvećenog podizanju svijesti o raku u dječjoj dobi.
Još jedna živa periska pronađena u blizini Zadra
Kod nenaseljenog otočića Zečevo pronađena je još jedna živa plemenita periska, izvijestilo je Ministarstvo zaštite okoliša i poručilo da je svaki nalaz vrijedan jer te preživjele jedinke mogu biti ključne za obnovu populacije tih školjki i dugoročni opstanak vrste.
Prijavite se za STEM program i podržite kampanju za obrazovanje!
Udruga Bioteka donosi uzbudljive novosti i poziva sve zainteresirane da se priključe njihovim inovativnim obrazovnim inicijativama za školsku godinu 2024./2025.