vrti se, vrti...
Petnaest nevjerojatnih optičkih iluzija za one koji vole misterije
Frazerova spirala, Ebbinghausova iluzija, Nemoguća kocka i još 12 optičkih iluzija za one koji vole misterije.
Još poznata i kao lažna spirala. Sastoji se od preklapajućih dijelova koji naoko tvore spirale koje idu u beskonačnost, ali to je samo niz koncentričnih kružnica.
Ebbinghausova iluzija
Još uvijek traje rasprava u psihološkim krugovima što je točno odgovorno za ovaj efekt. Kako god bilo, narančasti krug na lijevoj strani se čini manji od onoga na desnoj iako su zapravo iste veličine. Da, oni su identični.
Nemoguća kocka
Osmislio ju je Charles Cochran 1966. godine, a radi se o iluziji dubine do koje dolazi zbog nemogućeg spoja kuteva.
Zöllnerova iluzija
Dobila je ime po Johannu Karlu Friedrichu Zollneru i sastoji se od paralelnih linija koje baš i ne izgledaju paralelno. No, ako uzmeš ravnalo, uvjerit ćeš se da su ipak paralelne.
Jastrow iluzija
Ime je dobila po Robertu Jasrtowu iz 1889. godine. Donja figura izgleda da je veća, iako su obje figure iste veličine. Kraća stranica figure “A” nalazi se neposredno pokraj duže stranice figure “B” te zbog toga dobivamo krivi privid.
Kanizsa trokut
Ovaj trokut je dobio ime po psihologu Gaetanu Kanizsau koji je prvi opisao njegovo djelovanje. Pokušavao je dokazati da ljudi ne vide realnost kakva jest nego kakva im se čini da jest. Kada pogledate sliku, mozak stvara obrise trokuta iako oni ne postoje.
Poggendorffova iluzija
Osmislio fizičar iz Njemačke. Na lijevojslici se čini kao da je nastavak crne linije- plava. Ili bar da ide između plave i crvene. Desno vidimo da je nastavak- crvena. Toliko o našim očima.
Nemogući trozubac
Još poznat i kao “Poiuyt” ili Đavolja vilica – poprilično poznata iluzija nemogućeg objekta. Dva pravokutna kraka na jednoj strani pretvaraju se u tri cilindrična kraka na drugoj strani.
Iluzija bijelog
Na prvi pogled ovo se kosi sa zdravim razumom- sivi su pravokutnici svi iste boje, ali se čini da su različite- zbog mjesta na kojem se nalaze i boje kojom su okruženi.
Iluzija kretanja
Ne, ovo nije animirana slika. Slika je stvarno statična. To možeš primjetiti tek kada pogledaš u pojedinu točku, tada pokreti prestanu. Ova iluzija je izvedena uz pomoć kontrasta boja i položaja oblika unutar slike.
Hermanova rešetka
Ovo je jedna klasična iluzija i nazvana je po Ludimaru Hermannu koji ju je otkrio 1870. godine. Na svim mjestima gdje se sijeku bijele linije naše oči vide sive mrlje. Ali, ako pogledaš direktno na jedno od presjecišta, mrlja nestaje.
Iluzija rotacije
Ako se zagledaš u točku koja se nalazi u sredini slike i pomakneš glavu dalje od monitora,svaki prsten će se početi okretati. Sada počni približavati glavu monitoru i počet će se okretati u suprotnom smjeru.
“Wall Cafe”
Ova poznata iluzija pronađena je na zidu jednog kafića. Iako se to ne čini tako, linije na ovoj slici su uistinu paralelne.
Rotirajući krugovi
Slika ostavlja dojam kao da se krugovi zajedno vrte u suprotnim smjerovima. Ali ako pogledaš u neki od njih, on stane dok se oni oko njega i dalje vrte.
Vezane vijesti
-
Ova poznata optička iluzija može se vidjeti na dva načina: i kao patka i kao zec.
-
Malo haluciniranja i psihodelije bez droga. Usudite li se?
-
Pokušajte se fokusirati na jedno od dva lica na ovoj optičkoj iluziji.
-
Kod optičkih iluzija, nema pravog ili krivog odgovora, samo različitih gledišta. Ova optička iluzija "testira" vaš mozak i pruža uvid u trenutni status vaše veze.
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!