Zabava

Otkrića

Najstariji mrav na svijetu star 120 mil. godina

Najstariji mrav na svijetu star 120 mil. godina

Najstariji rođak današnjeg mrava star je više od 120 milijuna godina

Njemački su znanstvenici na području Amazone otkrili, čini se, najstarijeg živućeg mrava na svijetu, čija je vrsta stara više od 120 milijuna godina, dugačkog 3 mm, prenose mediji, pozivajući se na članak objavljen u zadnjem broju stručnom časopisa Anali Američke akademije znanosti.

Otkriveni mrav 'potomak' je najstarije vrste ovog tipa insekta koji je prvi evoluirao, vjeruje američki biolog sa Sveučilišta Teksas u Austinu koji je sudjelovao u istraživanju, Christian Rabeling. Njemački su znanstvenici 2003., na čelu s biologom Manfredom Verhaaghom u brazilskim prašumama pronašli do tada nepoznatu sličnu vrstu mrava, no zbog nezgode u laboratoriju (mrav je uginuo i "osušio se") nisu mogli nastaviti s istraživanjem.

"Ovo otkriće moglo bi baciti novo svjetlo na ranu evoluciju mravljih vrsta te otkriti nove podatke o vrstama koje još uvijek žive u prašumama Amazone", smatra znanstvenik. "Na temelju podataka dobivenih iz fosilnih ostataka, mogu reći danas ova vrsta mrava podsjeća na primitivnu skupinu mrava-ose iz grupe Sphecomyrma, koja je izumrla, a stara je nesumnjivo više od 120 milijuna godina."

Prošle je godine prof. Verhaagh s kolegama boravio u prašumama Amazone, u potrazi za specifičnom vrstom gljive, no nabasali su na "najstarijeg mrava na svijetu". Sphecomyrma se u znanstvenim krugovima smatra karikom koja nedostaje u evoluciji osa i mrava", rekao je Verhaagh.

Nedavno pronađenu mravlju vrstu, znanstvenici su nazvali Martialis heureka ili "Mrav s Marsa", jer ima specifične karakteristike koje ranije nisu zamijećene kod živih bića s tla. Izgledom podsjeća na minijaturnu osu, nema očiju, dakle potpuno je slijep te ima veliku čeljust koja mu služi za hranjenje.


Reci što misliš!