Homer sa sjevera
Istina o Ossianu - najvećoj književnoj prevari svih vremena
''Ne sramim se priznati da smatram da je taj bard sa sjevera najveći Pjesnik koji je ikad živio'', napisao je Thomas Jefferson za Ossiana, koji je gotovo sigurno izmišljen u 18. stoljeću.
Na najveću književnu prevaru nasjeli su razni svjetski lideri, od Napoleona do Thomasa Jeffersona, a nadahnula je pokret romantizma u kasnom 18. stoljeću, piše Ian Johnston za Independent. Visoki slojevi društva nisu se mogli nauživati epske poezije slijepog škotskog barda iz 3. stoljeća, Ossiana, kojeg su nazvali i ''Homer sa sjevera''. Ossiana i njegove priče o velikom ratniku Fingalu ''otkrio'' je njegov ''prevoditelj'' James Macpherson sredinom 18. stoljeća.
Ali uskoro su se pojavile sumnje - je li Macpherson jednostavno preradio irski folklor kako bi stvorio škotske legende? Samuel Johnson je tako mislio te ga je osudio za ''krivotvorine i šarlatanstvo''.
Znanstvenici su nedavno pomoću matematike usporedili uzorke Ossianovih likova i onih iz irskih priča - gotovo su isti, tako da je debata praktički završena.
Kenna: Djela su krivotvorina
Profesor Ralph Kenna izjavio je kako osobno smatra da su djela krivotvorina te da je u toj debati na strani Samuela Johnsona.
Istraživači su stvorili ''društvene mreže'' za svakog od likova iz irskih priča te ih onda usporedili s Ossianovim likovima. Grafovi su bili gotovo identični. To znači da su neka imena promijenjena, ali da su društvene veze mnogih likova jednake - a to se ne događa slučajno.
''Ossian se preklapa s irskom književnošću, a ne poklapa se s Klasičnom''.
Usprkos krivotvorinama, neki se dive Macphersonu zbog kvalitete njegova pisanja. ''Njegov je rad nadahnuo ljude da potraže svoje drevno nasljeđe'', rekao je profesor Kenna. ''Da je rekao da je to sve fikcija, to bi bilo sasvim u redu''.
Nadahnuće cijelom jednom narodu
Ossianova popularnost nadahnula je oživljavanje gorske kulture u Britaniji te je čak i kraljevska obitelj počela nositi tartan, koji je bio zabranjen prije toga.
Thomas Jefferson je Ossiana smatrao najvećim pjesnikom svih vremena, a Napoleon je navodno u svakom trenutku sa sobom imao kopiju Ossianovih djela.
Pisac Johnsonovog dnevnika James Boswell skupljao je novac kako bi pomogao Macphersonu da nastavi istraživati Ossianov rad. Ali, Johnson je namirisao prevaru te Macphersona nazvao ''šarlatanom, lažljivcem i prevarantom'', a pjesme ''krivotvorinama''.
Vezane vijesti
-
Glazbena knjižara Rockmark predstavlja 'Čemu služi ovaj gumb?', hrvatski prijevod svjetskog bestselera 'What Does This Button Do?', autobiografije pjevača Iron Maidena, Brucea Dickinsona.
-
-
-
Izdvojeno
-
Seljačka tržnica Zadarske županije slavi 11. rođendan i tim povodom najavila je program u subotu, 14. prosinca!
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
-
Nezavisna kandidatkinja za predsjednicu Hrvatske Marija Selak Raspudić podržala je u srijedu obrazovne radnike koji traže veće plaće, ustvrdivši da njihov položaj mora biti u centru politika, a na listu prioriteta uvrstila je i razvoj vojne znanosti i vojnog obrazovanja.
-
Domaći turisti su s 206,1 tisućom dolazaka u studenom ostvarili porast od čak 30 posto, a slično ili 30,3 posto više ostvarili su i noćenja odnosno 413,7 tisuća.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.