sc višnjik

EP u karateu: Sgardelii u finalu, Berak za broncu

HKS

Hrvatski reprezentativci oduševili su i drugog natjecateljskog dana EP u karateu u Zadru. Ema Sgardelli (-50 kg) izborila je treći hrvatski finale na 59. prvenstvu Europe, priključivši se Anđelu Kvesiću (+84 kg) i Ivanu Martincu (-75 kg).

Za broncu će se boriti Ivan Kvesić (-84 kg) i Boran Berak (-67 kg).

U najlakšoj karate kategoriji  Ema Sgardelli na startu  je bila slobodna, a onda veliki niz za finale. Turkinju Nur Akkurt Selve Kucukoglu s tatamija je ispratila rezultatom 7-2, u meču s Francuskinjom Tiphanie Bonnard završilo je 2-1, a u polufinalnom susretu pobijedila je i Ukrajinku Juliju Palaševsku 4-1.

"Za mene je ovo nestvarno. Nikada u životu nisam imala ovakav osjećaj. Još ne mogu vjerovati da sam ušla u finale europskog seniorskog prvenstva", naglasila je vidno emotivna Ema Sgardelli.

Suparnica u subotnjoj borbi za zlato bit će predstavnica Sjeverne Makedonije Mihaela Mišovska.

Boran Berak  (-67 kg) borit će se za prvo seniorsko odlčije na velikim natjecanjima.
Slavio je protiv Ukrajinca Hnata Paka 8-3, Danca Marcusa Kjaerbola 3-1, te Bekira Grabusa iz BiH 9-0.

U neizvjesnoj završnici izgubio je polufinale od Crnogorca Nenada Dulovića 6-3.
"Ovo je moj sport i moja zemlja, neću stati dok sve ne osvojim i uzmem što mi pripada... " naglasio je Boran Berak, koji će se u subotu poslijepodne za brončanu medalju boriti protiv Grka Georgiosa Baliotisa.

Bruno Jelinić i Dorotea Rumenjak oprostili su se u 1. kolu. Jelinić (-60 kg) je izgubio
od Poljaka Bartosza Wojciechowskog 9-5, a Rumenjak (-55 kg) je zaustavila Azerbajdžanka Madina Sadigova 5-3.

U ekipnim katama muška reprezentacija (Dino Huić, Mark Fileš, Ivan Žeinski) svladala je Švicarsku (39,60: 38,00), ali izgubila od Italije (40,70: 39,30) i nije dobila daljnju prigodu kroz repasaž.

Ženska vrsta u katama (Ivana Raguž, Nika Jelen, Lucija Gečević) tijesnim rezultatom izgubila je od Češke (38,90: 38,50) i završila natjecanje.

Na početku ekipnih ženskih borbi Hrvatska je oduševila protiv Slovačke 2-0, bodovima čak s 15-2.Lea Vukoja je bila bolja od Nine Kvasnicove 7-2, a Mia Greta Zorko ostvarila je nadmoćnu pobjedu protiv Sare  Krivdovu čak s 8-0.

U nastavku naše se sastaju s Poljskom, a muška reprezentacija u borbama nadmetat će se protiv Crne Gore.

Osim ekipnih borbi, trećeg natjecateljskog dana je svečano otvorenje, a također i natjecanja u parakarateu.

Na EP u Zadru koje traje do nedjelje sudjeluje 579 karatista iz 51 zemlje.