Košarka, ACB doigravanje

Barcelona iznenadila Joventut u prvoj polufinalnoj utakmiici

Druga utakmica, možda i ključna, igra se u subotu u Barceloni

Košarkaši Barcelone slavili su u prvoj utakmici polufinala doigravanja španjolske košarkaške lige kod susjeda, Joventuta iz Badalone, 93-90.

Gosti su uspjeli do kraja sačuvati prednost stvorenu na početku posljednje četvrtine, u koju su ušli s prednošću 65-62. U samo tri minute ostvarili su seriju 11-0 (šest koševa Lakoviča, tri Ilyasove i dva iz zakucavanja Kasuna) otišavši na, činilo se, nedostižnih 76-62.

Prednost su održavali sve dok košem Jeromea Moisoa domaći nisu došli na 87-76 uoči posljednjih pola minute. Ipak, u tri je navrata nepogrešivi Alex Acker ubacio po dva slobodna bacanja sačuvavši tri koša prednosti. Sa istekom sirene Rudy Fernandez iz teške pozicije nije uspio dobaciti do obruča, pa tako ni izjednačiti na 93-93.

Uz smirenog čovjeka odluke Ackera (20 koševa, pet skokova, tri asistencije, slobodna bacanja 15-16!) igrač utakmice u redovima pobjednika bio je Slovenac Jaka Lakovič (23 koša, pet skokova, šest asistencija). Dobri su također bili mladi Turčin Ilyasova s 'double-double' učinkom (16 koševa, 14 skokova) i Mario Kasun s 13 koševa (5-8 šut za dva, 3-4 slobodna bacanja) i četiri skoka.

Upravo je ta četvorka iznijela pobjedu na svojim leđima. Kasun je na parketu proveo 24 minute. Ostao bi vjerojatno cijelu završnicu da dvije minute i 25 sekundi prije kraja nije morao na klupu zbog pete osobne pogreške, napravljene na sjajnome francuskom centru domaćih Jeromeu Moisou (20 koševa, 5 skokova).

Jedini dvoznamenkasti u redovima domaćih uz Francuza je bio Rudy Fernandez s 30 ubačenih poena (4-7 za dva, 4-11 za tri poena, 10-12 slobodna bacanja), pet skokova i pet asistencija.

Druga utakmica, možda i ključna, igra se u subotu u Barceloni. U finale će momčad koja prva dođe do dvije pobjede.