Skijaski skokovi

SK skijaša-skakača: Kranjecu Planica, Bardalu Svjetski kup

Norvežanin Anders Bardal 12. je mjestom osvojenim u petak na letačkom natjecanju Svjetskog kupa skijaša-skakača na slovenskoj Planici osvojio svoj prvi naslov ukupnog pobjednika istog natjecanja.

Njegov jedini protukandidat uoči posljednjeg natjecanja sezone, Austrijanac Gregor Schlierenzauer, zauzeo je peto mjesto, čime je ukupnu prednost natjecanje prije kraja spustio na okruglih stotinu bodova. Kako u nedjelju na posljednjoj, 26. postaji Svjetskog kupa u sezoni 2011/12, nastupa 30 najboljih skakača sezone, Bardal samo mora nastupiti da bi definitivno osvojio naslov. Slavit će čak i ako bude završio posljednji, a Schlierenzauer prvi.

Premda su bili najbolji ove sezone, Bardal (12 postolja, tri pobjede) i Schlierenzauer (devet postolja, pet pobjeda) njezinu su završnicu odradili poprilično neuvjerljivo.

Najuvjerljivije zasad finišira sjajni Slovenac Robert Kranjec. Tridesetogodišnjak iz Kranja, prošlomjesečni svjetski prvak u letovima iz Vikersunda, slavio je pobjedu u petak na Planici, čime je, nakon što je postao prvi slovenski svjetski prvak u letovima, postao i prvi Slovenac s pobjedom na planičkoj letaonici.

Let dana ostvario je u prvoj seriji doskočivši na 227.5 metara. Dvije stotine i 15 metara iz druge serije dostajalo mu je za uvjerljivu pobjedu od gotovo 11 bodova viška u odnosu na drugoplasiranog Švicarca Simona Ammanna, kojem je to bio najbolji rezultat sezone.

Treće je mjesto zauzeo još jedan sjajan letač, Austrijanac Martin Koch, skočivši ukupno najveću daljinu sa 225 iz prve i 218.5 metara iz druge serije.

Četvrti je bio odlični Japanac Daiki Ito, koji se i dalje bori za treće mjesto ukupnog poretka Svjetskog kupa.

Kranjec će u nedjelju pri drugome pojedinačnom natjecanju ovog vikenda pred Itom braniti prvo mjesto u konkurenciji najboljih letača sezone.

Sutra (subota) na rasporedu je momčadsko natjecanje.