Osvrt na 2015. godinu
Drugi dio: Pregled najvažnijih nastupa hrvatskih sportaša u 2015.
Donosimo pregled najvažnijih uspjeha hrvatskih sportaša u predolimpijskoj 2015. godini u kojoj su naši sportaši nastupili na 153 svjetska, 165 europskih prvenstava, 109 svjetskih i 53 europska kupa, te na još 191 natjecanju u zemlji i inozemstvu na kojima su u juniorskim i seniorskim konkurencijama osvojili 117 zlatnih, 131 srebrnu i 140 brončanih odličja.
NOGOMETAŠI NA EURU, DUŽNOSNICI U PRITVORU
Plasman na Europsko prvenstvo 2016. u Francuskoj i promjena izbornika, ali i privođenje izvršnog predsjednika HNS-a i bivšeg direktora Dinama, Damira Vrbanovića, te prvog dopredsjednika HNS-a i čelnika Dinama Zdravka Mamića obilježili su proteklu godinu hrvatske nogometne reprezentacija.
'Vatreni' su izborili EURO kao drugoplasirana ekipa skupine H iza Italije, a s bodom više od Norveške. Hrvatska vrsta je vizu za Francusku osigurala pobjedom u zadnjem kolu protiv Malte, no do samog kraja susreta je strepila za drugo mjesto jer je Norveška vodila protiv Italije. Na koncu su Norvežani izgubili, a Hrvatska se kao druga plasirala na EP na kojem će u skupini igrati sa Španjolskom, Turskom i Češkom.
Reprezentaciju je u prvih osam kola vodio Niko Kovač, međutim, nakon kiksa u Bakuu protiv Azerbajdžana (0-0) i poraza u Oslu od Norveške (0-2) Kovač je dobio otkaz, a umjesto njega imenovan je Ante Čačić. Njegov izbor je izazvao niz negativnih komentara u javnosti, a bilo je čak i poziva za bojkot reprezentacije. Čačić je na klupi hrvatske vrste debitirao pobjedom protiv Bugarske (3-0), a potom je zadnjem kolu kvalifikacija Hrvatska pod njegovim vodstvom pobijedila Maltu (1-0). Treću pobjedu u nizu Čačić je ostvario u prijateljskom susretu protiv Rusija (3-1).
Nažalost, nastup hrvatske vrste u kvalifikacijama za EURO obilježila su i tri velika incidenta u Milanu, Zagrebu i u Splitu. Zbog bakljade i kraćeg prekida utakmica na San Siru protiv Italije, HNS je kažnjen sa 80.000 eura, te zatvaranjem dijela stadiona na idućoj domaćoj natjecateljskog utakmici protiv Norveške u Zagrebu. Navijači su 'briljirali' i na stadionu Maksimir protiv Norvežana pa je HNS dobio dodatnih 55,000 eura kazne, a reprezentacija je kažnjena igranjem protiv Italije na praznom stadionu. Nažalost, i treća uzastopna utakmice nije prošla bez kazne. Uoči ogleda protiv Italije netko je na travnjaku stadiona Poljud iscrtao svastiku. Zbog toga je Disciplinska komisija UEFA-e kaznila Hrvatsku s oduzimanjem jednog boda, 100.000 eura, dvije utakmice bez publike i zabranom igranja na Poljudu u ovim kvalifikacijama. Zanimljivo, hrvatska reprezentacija je postala prva reprezentacija u svijetu koja je kažnjena za utakmicu koja se zbog kazne igrala pred praznim tribinama. Dodajmo kako hrvatska policija niti šest mjeseci nakon incidenta nije otkrila počinitelja.
Tijekom 2015. velikih problema je bilo i u vrhu Hrvatskog nogometnog saveza. Zbog navodnih malverzacija u Dinamu tijekom srpnja privedeni su izvršni predsjednika HNS-a i bivši direktora Dinama, Damir Vrbanović, te prvi dopredsjednika HNS-a i čelnik Dinama Zdravko Mamić i njegov brat Zoran. Sva trojica su nakon uplaćene kaucije puštena da se brane sa slobode. Zdravko Mamić, njegov sin Mario, te Vrbanović i dvojica istarskih poduzetnika Igor Krota i Sandro Stipančić završili su u pritvoru i u studenom, no Vrbanović je ubrzo pušten na slobodu jer je nakon prvog pokretanja istrage položio jamčevinu koja podrazumijeva da će se odazvati svakom pozivu istražitelja.
Dodajmo kako je veznjak 'vatrenih' i europskog prvaka Barcelone Ivan Rakitić proglašen najboljim sportašem Hrvatske u 64. izboru Sportskih novosti. U tradicionalnoj anketi jedinog sportskog dnevnika u našoj zemlji ove je godine sudjelovao 351 sportski novinar iz 56 redakcija koji su Rakitiću dodijelili 162 glasa. Drugi je bio boksač Filip Hrgović (96), a treći gimnastičar Mario Možnik (44).
RUKOMETAŠI RAZOČARALI
Prvo veliko sportsko natjecanje u 2015. godini na kojem su nastupili hrvatski sportaši bilo je svjetsko prvenstvo u rukometu koje je od 15. siječnja do 1. veljače održano u Kataru i na kojem su nastupile 24 najbolje reprezentacije svijeta.
Hrvatska je bila jedna od kandidata za odličje jer je na zadnjih pet natjecanja osvojila jedno srebro (Mediteranske igre 2013) i tri bronce (svjetsko 2013 i europsko prvenstvo 2012, olimpijske igre 2012), a do sada je na svjetskim prvenstvima osvojila pet medalja - jedno zlato, tri srebra i jednu broncu. Najveći uspjeh ostvaren je 2003. godine u Portugalu na kojem su osvojili prvo mjesto. U Kataru je Hrvatska u prvom dijelu prvenstva igrala u Dohi u skupini B u kojoj su još bile i reprezentacije BiH, Makedonije, Austrije, Tunisa i Irana.
U susretu 1. kola Hrvatska je pobijedili Austriju sa 32-30, u 2. Tunis sa 28-25, 3. Iran sa 41-22 i u 4. Makedoniju sa 29-26 i time i prije utakmice posljednjeg kola protiv BiH osigurala prvo mjesto u skupini B.
U susretu bez rezultatskog značaja za obje reprezentacije rukometaši Hrvatske su pobijedili BiH sa 28-21 i bez poraza osigurali plasman u drugi krug natjecanja.
U utakmici osmine finala hvatski su reprezentativci teže od očekivanog svladali Brazil sa 26-25 i izborili nastup među osam najboljih momčadi svijeta da bi u odlučujućem susretu za ulazak u polufinale izgubili od Poljske sa 22-24 i time, ne samo ostali bez šestoga uzastopnog polufinala na velikim natjecanjima, već i bez mogućnosti da se borbe za medalju.
U utakmici za 5. mjesto Hrvatska je izgubila od Danske sa 24-28 i tako zauzela 6. mjesto na SP u Kataru, a izbornik Slavko Goluža je nakon pet godina podnio neopozivu ostavku.
Na mjesto izbornika postavljen je dotadašnji trener bjeloruskog Meškova iz Bresta Željko Babić koji je ranije bio pomoćnik Slavka Goluže, a u Babićevom novom stručnom stožeru ulogu pomoćnog trenera povjerena je bivšem reprezentativcu Petru Metličiću, dok je jedan od najboljih rukometaša svijeta Ivano Balić preuzeo funkciju koordinatora za muški rukomet u Hrvatskom rukometnom savezu.
VESLAČKA GODINA U ZNAKU BRAĆE SINKOVIĆ
Veslačku 2015. godinu obilježio je dvojac na pariće Valent i Martin Sinković, apsolutni vladari ove discipline koje stručnjaci proglašavaju najvećim kandidatima za zlatno odličje na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru. Braća Sinković su na francuskom jezeru d'Augibuelette došli do naslova svjetskih prvaka ostavivši iza sebe Litvance i Novozelanđane, približivši se i po odveslanom vremenu (6:03.33) rubovima vlastitog veslačkog savršenstva.. Svjetsko zlato su upotpunili i pobjedom u Svjetskom kupu, pobijedili su na prestižnim regatama u Vareseu i Luzernu, a njihov trener Nikola Bralić izabran je za najboljega trenera po izboru Međunarodnog veslačkog saveza.
Uz Sinkoviće, hrvatsko veslanje ima i europskog prvaka nakon što je Damir Martin u finalu u Poznanu odveslao čudesnu utrku u finalu muških samaca. Dva puta u dva dana Martin je pobijedio u europskim vodama gotovo nedodirljivog Čeha Ondreja Syneka i trofejnog Norvežanina Olafa Tuftea. Zagrepčanin je zadivio svijet i po postignutome vremenu (6:41.65), postavivši rekord europskih prvenstava. Martin je na Svjetskom prvenstvu bio peti. Teuta Lea Stojaković vratila se s osvojenom brončanom medaljom u samcu sa smotre najboljih europskih juniorskih veslača u češkim Račicama, dok je Luka Radonić donio hrvatskom veslanju brončanu medalju u samcu sa Svjetskog prvenstva seniora do 23 godine u Plovdivu.
HRGOVIĆ PONOVIO PARLOVA
Filip Hrgović (23) u bugarskom je Samokovu postao tek drugi Hrvat s osvojenim naslovom europskog amaterskog boksačkog prvaka, više od 40 godina nakon što je to uspjelo legendarnom Mati Parlovu. Mladi je Zagrepčanin u rujnu pokazao sjajnu formu i suvereno svladao sve suparnike u superteškoj kategoriji, no mjesec dana potom na Svjetskom prvenstvu u Dohi nije uspio okruniti sezonu još jednom medaljom, u četvrtfinalu ga je podijeljenom odlukom sudaca svladao Francuz Tony Yoka koji je potom osvojio i naslov svjetskog prvaka. Hrgović je još u prvoj polovici godine sjajnim nastupima za Astana Arslanse u Svjetskoj boksačkoj ligi izborio plasman na Olimpijske igre u Rio de Janeiru, a u ožujku je proglašen i boksačem mjeseca u izboru Međunarodnog boksačkog saveza AIBA-e.
Osim Hrgovića, medalju na EP u Samokovu osvojio je i Hrvoje Sep, koji je u poluteškoj kategoriji bio brončani. Sep je dobrim rezultatima u godini na izmaku također izborio plasman na OI.
JEDRILIČARI OSIGURALI NORME ZA OI U RIU
Predolimpijska 2015. godina donijela je pregršt veselja za hrvatsko jedrenje, osigurane su olimpijske norme u pet klasa, Šime Fantela i Igor Marenić osvojili su svjetsko srebro u klasi 470, Tonči Stipanović europsku broncu u Laseru, a Ivan Kljaković-Gašpić je europski prvak i ukupni pobjednik Svjetskog kupa u finnu.
Ivan Kljaković Gašpić osvojio je naslov europskog prvaka klase Finn, a uspjeh je ostvaren na domaćem terenu - u Splitu. U rijetko uzbudljivom finalu Kljaković-Gašpić je nadigrao Novozelanđanina Josha Juniora i uzeo svoje treće zlato u Finnu, te ukupno šestu medalju s europskih prvenstava. "Bambi" je i drugu godinu zaredom prvi "finaš" na ljestvici Međunarodnog jedriličarskog saveza, čime postaje prvi favorit za olimpijsko zlato u Riju. Na SP-u klase finn u Takapuni na Novom Zelandu Hrvati nisu uspjeli ući u finalni plov, Milan Vujasinović je nakraju bio 15., a Kljaković-Gašpić dvadeseti, dok je istodobno u Omanu na Svjetskom prvenstvu Laser Radiala Tina Mihelić zauzela 14. mjesto. Nenad Bugarin upotpunio je kolekciju odličja, osvojivši srebro u finnu na Svjetskom prvenstvu do 23 godine.
Šime Fantela i Igor Marenić drugu godinu zaredom su svjetski doprvaci u olimpijskom dvojcu klase 470. Hrvatski dvojac u Haifi je do zadnjega dana bio u konkurenciji za zlato, a na kraju su bili srebrni iza Australaca Mathewa Belchera i Willa Ryana, dok su broncu uzeli Rusi Pavle Sozkyn i Denis Gribanov.Šime i Igor su zauzeli 13. mjesto na Europskom prvenstvu u danskom Aarhusu, vrlo hirovitoj lokaciji, dosta problematičnoj s vjetrom i maksimalno napredvidljivoj, koja nije odgovarala službeno drugom dvojcu svijeta.
Tonči Stipanović osvojio je broncu na Europskom prvenstvu Lasera u Aarhusu, a male su nijanse dijelile Splićanina od zlatne medalje. Za Stipanovića je to bilo peto europsko odličje u zadnjih šest godina, a bronca je stigla nakon četiri zlata jer jedini put kada nije stajao na europskom postolju bilo je 2012. kada nije ni nastupio. Stipanović je propustio godinu okončati i sa svjetskom medaljom, uoči zadnjega plova Svjetskog prvenstva u Kanadi bio je treći, ali spletom nesretnih okolnosti ostao bez medalje i završio kao 12. Tina Mihelić je ponovno uspjela osigurati olimpijsku normu u Laser radialu, a na Europskom prvenstvu u danskom Aarhusu bila je ukupno peta. Sve do zadnjega dana Tina je bila u igri za odličja, no u finalnom plovu je zaradila penal.
USPJEŠNI PARAOLIMPIJCI
Hrvatski sportaši s invaliditetom u protekloj godini nastupili su na 66 međunarodnih natjecanja svih razina od otvorenih prvenstava, međunarodnih turnira, europskih i svjetskih kupova, europskih i svjetskih prvenstava. Ukupno su osvojili 218 medalja pri čemu 86 zlatnih, 69 srebrnih i 63 brončane. Na svjetskim i europskim prvenstvima te svjetskim i europskim kupovima osvojene su ukupno 32 medalje - 15 zlatnih, 8 srebrnih i 17 brončanih.
Od značajnijih rezultata možemo izdvojiti zlatnu medalju i svjetski rekord Branimira Budetića u bacanju koplja na svjetskom atletskom prvenstvu u Dohi, te zlatnu medalju i svjetski rekord Mihele Ristoski u troskoku. Ristoski je u Dohi bila druga u skoku u dalj. Srebro na SP-u osvojio je i Zoran Talić u skoku u dalj, dok je Velimir Šandor u bacanju diska bio treći. Na svjetskom plivačkom prvenstvu Glasgowu Kristijan Vincetić je bio treći na 100m leptir. Na svjetskom prvenstvu u taekwondou u Samsunu Ivan Mikulić je osvojio zlato u kategoriji +75 kg.
Veliki uspjeh ostvarila je i Sandra Paović koja je na europskom prvenstvu u stolnom tenisu u danskom Vejleu osvojila zlato, kao i par Anđela Mužinić i Helena Dretar Karić. Anđela Mužinić bila druga u pojedinačnoj konkurenciji. Lucija Brešković je na EP-u u judu bila treća. Hrvatski slijepi i slabovidni sportaši osvojili su na SP- u kuglanju u slovačkoj Rakovici deset odličja od čega pet zlatnih, tri srebrne i dvije brončane medalje. Na SP u Slovačkoj zlatno odličje osvojila je ženska reprezentacija u sastavu Petra Deša, Ruža Markešić i Evica Šerfez, mješoviti par Ruža Markešić i Zlatko Vučenović u kategoriji B3, Petra Deša u pojedinačno u kategoriji B1, Željka Peška u kategoriji B2 i Stjepan Đunđek u kategoriji B1. Srebrnim odličjima okitili su se mješoviti par Petra Deša i Stjepan Đunđek u kategoriji B1, Evica Šerfez i Vilijam Jelušić u kategoriji B2 te Zlatko Vučenović u konkurenciji B3, dok su brončana odličja zaslužili Zlatko Vučenović u konkurenciji B3 te muška reprezentacija u sastavu Stjepan Đunđek, Ranko Milutinović, Darko Sarapa, Vedran Dumenčić, Zlatko Vučenović i Vilijam Jelušić.
Vezane vijesti
-
-
-
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
Izdvojeno
-
Posljednja ovogodišnja akcija darivanja krvi održana u petak, 13. prosinca 2024. bila je više nego uspješna, navode iz udruge DDK Kali.
-
Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Vodoinstalacija d.o.o. u ponedjeljak, 16. prosinca 2024. godine u vremenu od 8 do 13 sati biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u mjestu Bibinje, istočno od Mirkova.
-
Odlukom općinskog načelnika, Općina Preko i ove će godine umirovljenicima i korisnicima prava u sustavu socijalne skrbi dodijeliti božićnice.
-
Na blagdan svete Lucije učenici Osnovne škole Voštarnica, u pratnji ravnateljice Irene Dukić i učiteljica edukacijskih rehabilitatorica, posjetili su zadarsku gradsku upravu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.