Osvrt na 2015. godinu
Pregled najvažnijih nastupa hrvatskih sportaša u 2015. godini
Donosimo pregled najvažnijih uspjeha hrvatskih sportaša u predolimpijskoj 2015. godini u kojoj su naši sportaši nastupili na čak 153 svjetska, 165 europskih prvenstava, 109 svjetskih i 53 europska kupa, te na još 191 natjecanju u zemlji i inozemstvu na kojima su u juniorskim i seniorskim konkurencijama osvojili 117 zlatnih, 131 srebrnu i 140 brončanih odličja.
PERKOVIĆ I VLAŠIĆ SREBRNE NA SP
Hrvatske atletičarke na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu u Pekingu osvojile su dvije medalje, do srebra su stigle Sandra Perković u bacanju diska i Blanka Vlašić u skoku u vis. I dok je Perković bila velika favoritkinja za obranu naslova osvojenog prije dvije godine u Moskvi te je njezino drugo mjesto označeno i kao podbačaj, povratak Vlašić na pobjedničko postolje nakon tri godine borbe s ozljedama bio je potpuno neočekivan.
Perković je u Peking stigla kao aktualna olimpijska pobjednica, te svjetska i europska prvakinja, ali u finalu SP-a u Pekingu Kubanka Denia Caballero već u prvoj seriji bacila pobjednički hitac od čak 69.28 metara. Perković je sa 65.35m iz druge serije zasjela na drugo mjesto, a najbliže se približila Kubanki u posljednjoj, šestoj seriji u kojoj je bacila 67.39m. Ipak, Perković je pokazala kako je najkonstantnija diskašica današnjice četvrtom uzastopnom ukupnom pobjedom u natjecanju Dijamantne lige do koje je došla sa šest pobjeda i jednim drugim mjestom.
Vlašić je zbog ozljeda Ahilove tetive morala propustiti posljednje Olimpijske igre u Londonu te SP u Moskvi, a i ove je godine vrlo rijetko nastupala pa se do posljednjeg trenutka nije znalo hoće li otputovati u Peking ili ne. Ipak je odlučila nastupiti i na kraju je s preskočenih 2.01 metara, što joj je najbolji rezultat u posljednje tri godine, osvojila srebro, a istu je visinu svladala i zlatna Ruskinja Marija Kučina. Vlašić, koja je osvajala svjetske naslove u Osaki 2007. i Daeguu 2009., tako je i na svom drugom velikom natjecanju na stadionu "Ptičje gnijezdo" osvojila srebro, druga je bila i na OI 2008.
Odličan rezultat u Pekingu ostvario je i mladi Ivan Horvat u skoku s motkom, on je u kvalifikacijama postavio novi hrvatski rekord od 5.70m i tako ostvario normu za odlazak na OI u Rio de Janeiru, a u finalu je sa 5.65 bio deveti.
SREBRNI VATERPOLISTI
Nastup na svjetskom prvenstvu u vaterpolu, koje se od 29. srpnja do 8. kolovoza održalo u ruskom Kazanju, bio je deseti nastup hrvatske reprezentacije na svjetskom prvenstvu. Najveći uspjeh na SP ostvarili su 2007. u Melbourneu, gdje su se okitili naslovom svjetskog prvaka, a na sljedeće tri svjetske smotre osvajali su brončano odličje.
U Kazanju su odabranici izbornika Ivice Tucka igrali u skupinu A s reprezentacijama Brazila, Kanade i Kine. To je bio izuzetno povoljan ždrijeb jer su se najbolje momčadi iz svake od četiri skupine izravno plasirale u četvrtfinale, dok su druga i treća repezentacija u redoslijedu razigravale za preostala četiri mjesta.
U 1. kolu Hrvatska je lako sa 12-7 pobijedila Kanadu, u 2. Brazil sa 10-9, a u trećem Kinu sa 17-1 i prema očekivanju izborila i plasman u četvrtfinale.
Protivnik u četvrtfinalu bila je reprezentacija Crne Gore koju su naši reprezentativci neočekivano lako savladali s uvjerljivih 10-4 i po šesti put zaredom izborili plasman u polufinale SP u kojem ih je čekala vrlo dobra reprezentacija Grčke.
Plasman u finale Svjetskog prvenstva u Kazanu Hrvatska je osigurala tek nakon boljeg izvođenja peteraca nakon kojih su svladali Grčku sa 15-13. Hrvatska je je tako nakon osam godina prošla u finale SP-a i time osigurala plasman na Olimpijske igre koje će se sljedeće godine održati u Rio de Janeiru.
U finalnom susretu aktualni olimpijski pobjednik Hrvatska bila nemoćna u susretu sa Srbijom u kojem je poražena sa 4-11. Srbija je opravdala status favorita i zasluženo osvojila zlatnu medalju.
DODIG U KLUBU OSVAJAČA GRAND SLAM NASLOVA
Najsjajniji trenutak hrvatskog tenisa u 2015. godini bio je pariški trijumf Ivana Dodiga u paru s Brazilcem Marcelom Melom. Dvije godine nakon poraza u finalu Wimbledona, hrvatsko-brazilska kombinacija uzvratila je najtrofejnijem paru svih vremena, američkim blizancima Bobu i Mikeu Bryanu, slavljem na središnjem terenu Roland Garrosa. Tog 5. lipnja Ivan Dodig i Marcelo Melo su u sjajnom i neizvjesnom finalu svladali braću Bryan sa 6-7 (5), 7-6 (5), 7-5 i upisali svoja imena među teniske besmrtnike.
Hrvatski klub osvajača Grand Slam naslova dobio je novog, sedmog člana. Ivan Dodig se pridružio Goranu Ivaniševiću, Marinu Čiliću, Ivi Majoli, Nikoli Piliću, Dragutinu Mitiću i Mirjani Lučić-Baroni koji su prije njega osvajali naslove u pojedinačnoj ili konkurenciji parova. Osim toga, Dodig i Melo su kompletirali parišku kolekciju osvojivši i trofej na turniru Masters 1000 serije u dvorani Bercy.
Značajan je bio i Dodigov doprinos u hrvatskoj Davis Cup reprezentaciji koja je nakon poraza (0-5) u 1. kolu Svjetske skupine, u ožujku, na gostovanju kod Srbije, predvođene najboljim svjetskim igračem Novakom Đokovićem, u rujnu izborila mjesto među 16 najboljih reprezentacija svijeta pobjedom u Brazilu (3-1). Dodig je u paru s Frankom Škugorom donio važan bod protiv kombinacije Melo - Soares, a za preostala dva pobrinuo se Borna Ćorić pojedinačnim pobjedama nad Thomazom Belluccijem i Joaom Souzom. Osim tih mečeva, 19-godišnji Zagrepčanin će iz 2015. godine zasigurno najviše pamtiti podvig s turnira u Dubaiju, gdje je iz kvalifikacija došao do polufinala pobjedom nad 3. igračem svijeta Britancem Andyjem Murrayjem.
Marin Čilić, koji je zbog ozljeda propustio oba nastupa reprezentacije, i ove je godine bio najbolje rangirani hrvatski tenisač, ostvarivši najbolji pojedinačni rezultat na Grand Slam turnirima. Branivši naslov na US Openu stigao je do polufinala, iako je još u osmini finala ozlijedio skočni zglob te u takvom fizičkom stanju nije mogao pružiti pravi otpor kasnijem pobjedniku Novaku Đokoviću. Obranom naslova na turniru u Moskvi, Marin je nastavio niz od osam uzastopnih godina u kojima je osvojio barem jedan ATP naslov.
Sjajna je sezona i iza Ive Karlovića, u kojoj je u Delray Beachu osvojio svoj šesti ATP naslov, bio jedan od samo četvorice tenisača koji je uspio pobijediti Novaka Đokovića te srušio rekord Gorana Ivaniševića na ljestvici igrača s najviše aseva u karijeri. Karlović se zasada zaustavio na 10.442 neobranjiva servisa i još ne pomišlja stati.
FIJASKO NA EUROBASKETU, JUNIORIMA SVJETSKO SREBRO
Godina na izmaku trebala je biti 'povijesna' za hrvatsku košarku, prvenstveno za mušku seniorsku reprezentaciju koja je imala ono što nijedna generacija prije nije - dio utakmica na Eurobasketu igrali su pred domaćim navijačima. Imenovanje Velimira Perasovića za izbornika i niz pobjeda u pripremnim utakmicama, između ostalih nad Nijemcima s Dirkom Nowitzkim te na gostovanju u Litvi, dodatno su podigli već ionako visoku razinu optimizma kod košarkaških zaljubljenika. Oni su vjerovali da se u iskustvu Bojana Bogdanovića, Ante Tomića i Roka Ukića te mladenačkoj energiji Darija Šarića i Marija Hezonje, kojeg je Orlando izabrao kao šestog na NBA draftu, krije potencijal za prvu hrvatsku medalju nakon 20 godina čekanja.
Startno slavlje protiv Slovenije (80-73), tijesan poraz od Grčke (70-72) uz dobar dojam, pobjede nad Makedonijom (73-55) i Nizozemskom (78-72) donijeli su pozitivno ozračje oko reprezentacije. No, sve je to palo u vodu porazom u posljednjem zagrebačkom nastupu od Gruzije (58-71).
Hrvatsku je u osmini finala u Lilleu, u prvoj utakmici nokaut faze, čekala Češka. Uvjerljivim porazom (59-80) Hrvatska je ostala bez realizacije snova o medalji, ali i bez mogućnosti nastupa na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru, a Velimir Perasović je odmah preuzeo najveći dio odgovornosti za rezultatski neuspjeh. Francuska nije iskoristila prednost domaćeg terena jer je u polufinalu naletjela na Paua Gasola koji je u finalu, preko Litve, Španjolsku odveo do trećeg zlata na posljednja četiri Eurobasketa.
Sliku o hrvatskoj reprezentativnoj košarci popravila je juniorska reprezentacija do 19 godina, koja je osvojila srebrno odličje na Svjetskom prvenstvu, izgubivši tek u produžetku finala od favoriziranih Amerikanaca. Iako su na Kreti bili oslabljeni neigranjem Dragana Bendera i ozlijeđenog Lovre Mazalina, a tijekom turnira ozlijedio se i centar Ante Žižić, mladi hrvatski košarkaši pod vodstvom izbornika Ante Nazora pokazali su kako talentom ne zaostaju za vršnjacima iz SAD-a. Kapetan Marko Arapović izabran je u prvu petorku turnira, a tamo zasigurno ne bi bio bez pomoći Nika Slavice, Ivice Zubca i Luke Božića.
Na hrvatskoj klupskoj sceni Cedevita je potpuno preuzela vodeću ulogu i napravila europski iskorak. Pod vodstvom bivšeg izbornika Jasmina Repeše drugu godinu zaredom osvojili su oba domaća trofeja, probili se do finala ABA lige i izgubili u četiri utakmice od Crvene zvezde. Tamo gdje je Repeša stao prošle sezone, u novoj je nastavio njegov pomoćnik Veljko Mršić koji je promoviran u glavnog trenera prve momčadi. Dugogodišnji sustavni rad, milijuni kuna uloženih u temeljito osmišljen košarkaški pogon, vodstvu Cedevite donio je veliko slavlje u prosincu. Za kraj 2015. godine Sv. Nikola je nekad malom, kvartovskom klubu iz Botinca donio plasman u Top 16 Eurolige. Cedevita se za svoje mjesto u eliti izborila u konkurenciji europskih velikana Olympiakosa, Milana, Kutxe Laboral, Anadolu Efesa i Limogesa, pobijedivši Talijane, Francuze i Turke na njihovom parketu.
PUNO MEDALJA S PRVIH EUROPSKIH MEDALJA
Od 12. do 28. lipnja u Bakuu su održane prve Europske igre na kojima je nastupilo više od 5,800 sportaša iz 50 zemalja, među kojima i 106 hrvatskih sportaša. Natjecanja su održana u 24 sporta, a za devet sportova (stolni tenis, streljaštvo, taekwondo, triatlon, biciklizam, odbojka na pijesku, odbojka, judo, streličarstvo) bile su to i kvalifikacije za Olimpijske igre u Rio de Janeiru 2016. godine.
Koliko su Europske igre bile jako natjecanja možda najbolje oslikava podatak kako je u Bakuu nastupilo 150 osvajača olimpijskih odličja te gotovo 200 svjetskih prvaka u svojim disciplinama. Hrvatske boje na igrama je branilo 106 sportaša u 18 sportova. Stjegonoša hrvatske zastave na svečanosti otvaranja bila je Snježana Pejčić, osvajačica brončane medalje na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. u streljaštvu, dok je ta čast na zatvaranju EI pripala boksaču Josipu Bepu Filipiju, osvajaču bronce u kategoriji do 91 kg.
EI su obilježili ruski sportaši koji su osvojili čak 164 medalje pri čemu 79 zlata. 'Zbornaja' je osvojila više zlata nego iduće četiri zemlje na ljestvici (Azerbajdžan, Velika Britanija, Njemačka, Francuska) zajedno. Hrvatska se smjestila u sredinu osvajača odličja s jednim zlatom, četiri srebra i šest bronci. Zanimljivo, od naših 11 medalja čak devet je osvojeno u borilačkim sportovima (taekwondo - 4, karate - 3, boks - 1, hrvanje - 1) te po jedna u streljaštvu i plivanju.
Najuspješnija hrvatska sportašica bila je karatistica Maša Martinović koja je osvojila zlato u kategoriji iznad 68 kilograma. Martinović je na putu do zlata bila impresivna i u pet borbi je ostvarila pet sigurnih pobjeda. Maša je u ožujku debitirala na Europskom prvenstvu u pojedinačnoj konkutrenciji i odmah stigla do zlata. Sada je debitirala i na Europskim igrama i ponovo slavila. Njezina kolegica Jelena Kovačević osvojila je srebro u kategoriji do 55 kilograma, upisavši se u povijest kao prva hrvatska osvajačica odličja na premijernim europskim igrama. Srebro je osvojila i taekwondašica Ana Zaninović u kategoriji do 57 kilograma. Ana je ove godine osvojila i broncu na svjetskom prvenstvu u ruskom Čeljabinsku. U Bakuu je stigla do sedme medalje s velikih natjecanja.
U Bakuu je do uspjeha karijere stigao strijelac Petar Gorša koji je osvojio srebro u disciplini trostav. Drugo mjesto osvojio je i mladi plivač Nikola Obrovac na 50 m prsno. Njegovo je to drugo veliko odličje nakon zlatne medalje osvojene prošle godine na Olimpijskim igrama mladih u kineskom Nanjingu. Brončane medalje osvojili su Ana Lenard (karate, -61 kg), Lucija Zaninović (taekwondo, -49kg), Iva Radoš (taekwondo, +67kg), Dominik Etlinger (hrvanje, 71kg), Vedran Golec (taekwondo, +80kg) i Josip Bepo Filipi (boks, -91 kg). Zanimljivo, hrvatski sportaši su osvojili i čak šest 'drvenih medalja' četvrtih mjesta.
Vezane vijesti
-
-
-
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
Izdvojeno
-
Veliku nagradu 59. zagrebačkog salona arhitekture i urbanizma, koji je pod nazivom "Dijalozi/Monolozi" otvoren u nedjelju u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu, osvojio je projekt "Rekonstrukcija Vitića: palimpsest tumačenja izvornosti" skupine autora.
-
Hrvatska ženska rukometna reprezentacija odmjerit će snage sa Španjoskom u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo iduće godine u Nizozemskoj i Njemačkoj, odlučio je ždrijeb u Beču.
-
Kao najznačajnija regionalna zvijezda, Severina nije poznata samo po svojim pjesmama, nego i po tome da se ne boji reći što misli.
-
Hrvatski skijaš Samuel Kolega osvojio je šestu poziciju na slalomu Svjetskog kupa u francuskom Val D'Isereu, čime je izjednačio svoj najbolji doseg karijere.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.