#eko
Vodeći euro znastvenici objavili dokument važan za zdravlje mora - među njima i jedna Hrvatica!
Vodeći europski znanstvenici koji se bave morem objavili su publikaciju "Navigating the Future VI (NFVI)".
Radi se o publikaciji koja vladama, kreatorima politika i financijerima pruža snažne, neovisne znanstvene savjete o prioritetima, usredotočujući se na ključnu ulogu koju more igra u širem Zemljinom sustavu.
Publikacija obuhvaća četiri tematska poglavlja; Ocean i ljudi; Ocean i klima; Ocean i slatka voda te Ocean i bioraznolikost.
Zajedno sa 33 stručnjaka iz 16 europskih zemalja, u izradi ove publikacije sudjelovala je i dr. sc. Slavica Matijević, znanstvena savjetnica Laboratorija za kemijsku oceanografiju i sedimentologiju mora Instituta za oceanografiju i ribarstvo.
Dr. sc. Matijević je cijeloj stvari doprinijela svojim dugogodišnjim iskustvom iz područja eutrofikacije, zagađenja mora i geokemije sedimenta, kao i uključenosti u provedbu europskih direktiva o vodama te regionalne Barcelonske konvencije. Koordiniranjem izrade hrvatskog programa mjera za ostvarivanje ciljeva očuvanja dobrog stanja morskog okoliša, kao i ulogom hrvatskog koordinatora Mediteranskog akcijskog plana, već je bila involvirana u procese donošenja politika.
Štitimo oceane kako bi oni štitili nas
Kao dio tima za poglavlje Ocean i slatka voda, dr. sc. Matijević je dvije godine naporno radila na kreiranju publikacije "Navigating the Future VI (NFVI)“, gdje je svojim znanstvenim iskustvom pridonijela zaključcima dokumenta, objedinjujući poruke iz sva četiri poglavlja kako bi se osiguralo da more nastavi pružati usluge potrebne prirodi i našem društvu te odgovorilo na pitanje kako zaštititi oceane da bi oceani nastavili štititi nas.
U važnim trenucima za UN-ovo desetljeće znanosti o oceanima za održivi razvoj (2021.-2030.) i Misiju EU-a: Obnovimo naš ocean i vode (2021.-2027.), publikacija odražava važnost povezivanja znanosti i politike, osiguravajući tako da rezultati istraživanja mora izravno utječu na donošenje odluka o održivoj budućnosti oceana.
Izdvojeno
-
Liječnik opće prakse iz Singapura, dr. Samuel Choudhury, upozorio je da ne bi trebalo jesti krumpir ako je proklijao ili ako je pozelenio.
-
Stručnjaci savjetuju kako razlikovati vrste kašlja kao i što bi ih moglo uzrokovati. Doktor Malathy Munisamy, klinički istraživač u MAC Clinical Researchu, također je upozorio da kašalj koji tjednima traje može biti znak nečeg ozbiljnijeg.
-
Pogledajte dnevni red 31. sjednice Gradskog vijeća koja će se održati 07. studenoga 2024. s početkom u 16:00 sati, u Velikoj vijećnici Grada Zadra.
-
Vodeći europski znanstvenici koji se bave morem objavili su publikaciju "Navigating the Future VI (NFVI)".
Reci što misliš!