Sci-Tech

pocast netokracije

Loša primjena AI: od smotanih AI programera i (ne)nosive tehnologije do nevjerojatnih religijskih ikona

Loša primjena AI: od smotanih AI programera i (ne)nosive tehnologije do nevjerojatnih religijskih ikona
netokracija

U podcast epizodi Netokracija donosi primjere loše primjene umjetne inteligencije: od smotanih AI programera i (ne)nosive tehnologije do nevjerojatnih religijskih ikona.

Hype je od glavnih krivaca zašto često ne možemo izgraditi “zdrav” odnos s novom tehnologijom… U zadnje vrijeme najveći se definitivno vrti oko umjetne inteligencije. Kada vjerujemo AI hypeu, obično se veselimo i strepimo pred novim mogućnostima koje će nam iz temelja olakšati život ili ukrasti poslove. Ali što više taj hype raste, to i niže pada…

DevinAI, prvi AI programer, kojega je tvrtka CognitionAI predstavila sredinom ožujka ispao je fijasko. Odnosno, ne radi baš sve i tako dobro kao što su tvrdili u CognitionAI-u.

Pored toga što nisu napravili ništa revolucionarno, korištenje AI-a u programiranju nije novost. Podsjećamo kako je GitHub Copilot predstavljen i pokrenut još i prije ChatGPT revolucije. U svakom slučaju, programeri možda više neće toliko kuckati kod, ali netko će i dalje trebati osmisliti arhitekturu, raditi na održavanju…

Uz razotkrivanje (bez)korisnosti Devina, i jedan hardver našao se u sličnoj situaciji. Poznati YouTuber Marques Brownlee (MKBDH) recenzirao je Humane AI pin, prvu nosivu tehnologiju pogonjenu umjetnom inteligencijom, i proglasio pin najgorim proizvodom kojeg je ikada recenzirao….

S druge strane, ono gdje se AI danas dobro primjenjuje su – prijevare! Nedavno je sama Netokracija skoro bila žrtva jedne, o čemu više saznajte u epizodi.

Također, obradili smo i pošast koju Facebook sve više širi. Facebookov algoritam “gura” fotografije iza kojih stoji generativna umjetna inteligencija. Ovdje ne govorimo o fotografijama stvarnih ljudi koji vas žele preveslati, već govorimo o Shrimp Jesusu. Morate pogledati podcast kako biste vjerovali…

 


Reci što misliš!