otežana pokretljivost
U svemiru najčešće ozljede astronauta su otpadanje noktiju
Svemir nije najugodnije okruženje za ljude. Ako nema normalnih zemaljskih uvjeta, uključujući uobičajenu gravitaciju, tada osoba počinje doživljavati zdravstvene probleme.
Prije svega, radi se o gubitku koštane i mišićne gustoće. Studije pokazuju da je još jedan nedostatak boravka u svemiru, pogotovo kada astronauti napuštaju Međunarodnu svemirsku postaju i krenu u svemirsku šetnju, riječ je o otpadanju nokta. Ova se patologija naziva oniholiza, a čini se da je problem više povezan s pritiskom nego s gravitacijom, piše ScienceAlert.
U svemiru je vrlo mali pritisak okoline, što nije dobro za ljudsko tijelo. Kako bi se osigurala maksimalna sigurnost tijekom svemirskih šetnji, svemirska odijela astronauta stalno su pod pritiskom. Ali problemi nastaju kad je riječ o rukama.
Naime, prema NASA-inim znanstvenicima, astronauti često završe s ozljedama ruku nakon svemirskih šetnji. Astronauti ponekad odlaze u svemir na duže razdoblje i ponekad u svemirskom odijelu provedu i do osam sati (najduži dan trajao je osam sati i 56 minuta). Stoga dugotrajno nošenje rukavica u svemiru samo pogoršava probleme s rukama.
Kada su rukavice u svemirskom odijelu pod pritiskom, ograničavaju kretanje, što ponekad dovodi do boli, umora mišića, a ponekad i ozbiljnijih ozljeda poput oniholize.
Godine 2010. tim istraživača proučavao je 232 ozljede ruku koje su prijavili astronauti. Otkrili su značajnu korelaciju između širine i opsega metakarpofalangealnih zglobova astronauta – to su zglobovi na vrhu šake gdje se spajaju dlan i prsti – i njihovih rizika od ozljeda.
Naime, rukavice u svemirskom odijelu ograničavaju pokretljivost ovih zglobova, što stvara veći pritisak na prste. To rezultira smanjenim protokom krvi, oštećenjem tkiva i oniholizom.
Rukavice u svemirskom odijelu zapravo su prilično složene. Izrađene su od najmanje četiri sloja: ugodnog sloja koji je u izravnom kontaktu s kožom; sloj tlačnog mjehura koji se napuhava i ukrućuje kada je rukavica pod pritiskom; zaštitni sloj za suzbijanje krutosti tlačnog mjehura, kako bi se omogućilo kretanje; i vanjski sloj toplinske mikrometeoroidne odjeće, vanjska koža svemirskog odijela koja štiti onoga tko ga nosi. Ovaj vanjski sloj sastoji se od nekoliko slojeva svaki za sebe.
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Reci što misliš!