studija
Znanstvenici korak bliže lijeku za Alzheimera i Parkinsona zahvaljujući talogu kave
Talog od kave mogao bi se koristiti u novom tretmanu za Alzheimerovu i Parkinsonovu bolest, pokazuje studija.
Ugljikove kvantne točke na bazi kofeinske kiseline, koje se rade od otpada kave, pokazale su se obećavajuće u liječenju neurodegenerativnih poremećaja.
Američki znanstvenici su otkrili da su jeftini lijekovi pomogli u zaštiti od posljedica Parkinsonove bolesti u eksperimentima u epruvetama kada je bolest izazvana pesticidom zvanim parakvat. Nadaju se da bi se postupak mogao koristiti za pomoć ljudima u ranim stadijima demencije, kao i za sprečavanje daljnjeg napredovanja bolesti.
“CACQD imaju potencijal transformacije u liječenju neurodegenerativnih poremećaja. To je zato što nijedan od trenutnih lijekova ne liječi bolest, oni samo pomažu u kontroli simptoma. Naš cilj je pronaći lijek tako što ćemo se baviti atomskom i molekularnom osnovom koja pokreće ove uvjete”, rekao je glavni autor Jyotish Kumar, sa Sveučilišta Texas u El Pasu.
Oko 944.000 Britanaca trenutno živi s demencijom, a stručnjaci predviđaju da će taj broj do kraja desetljeća premašiti milijun.
Alzeimerova bolest je najčešći oblik bolesti i smatra se da je uzrokovana gomilanjem proteina u mozgu, uključujući tau i amiloid.
Trenutno ne postoji lijek za ovu bolest iako se testiraju tri obećavajuća lijeka za usporavanje njenog napredovanja. To je poremećaj mozga koji može izazvati nekontrolirano drhtanje, sporo kretanje i ukočene ili nefleksibilne mišiće.
Ne postoji lijek, ali ako se rano otkrije, promjene u prehrani i vježbanju, fizioterapiji, lijekovima i operacijama mozga mogu pomoći u usporavanju njegovog napredovanja u nekim slučajevima.
Nova studija, objavljena u “Environmental Research”, bavila se CACQD-om za koje se stručnjaci nadaju da bi mogli biti osnova za jeftino liječenje za oba stanja.
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Reci što misliš!