Večernji doznaje
Hrvatski izum Hobaca pojednostavio punjenje električnih auta
Domaće tvrtke razvile su sustav Hobaca koji olakšava procese korištenja punionica električnih automobila, piše u nedjelju Večernji list.
Svi rade aplikacije s kartama punionica, gdje je koja slobodna, je li ispravna, je li gužva... Ova ekipa odlučila je okrenuti priču pa ponuditi uslugu za upravljanje punionicama, praćenje njihova rada i potrošnje energiju, naplatu punjenja, kontrolu ispravnosti i još dosta toga.
Ivan Ivkošić, Mirko Gudelj, Marijan Kosir, Domagoj Badanjak i Alen Žarković napravili su Hobacu, sustav koji je namijenjen pružateljima usluga punjenja električnih automobila. Hobaca je proizvod koji spaja ekspertizu u energetici i računalstvo, a osnivači donose i taj miks znanja.
Naime, prva trojica su suosnivači IT firme Stack-wizard koja broji više od 50 inženjera računalstva te imaju niz uspješnih projekata iza sebe, dok su Domagoj i Alen suvlasnici kompanije AleDo TECH koja je aktivna u industriji solarnih elektrana i elektromobilnosti.
Investicija u Hobacu u cijelosti je njihova. Ako odete na www.hobaca. com, vidjet ćete u nekoliko klikova kako funkcionira ovaj centralizirani sustav kojemu je cilj znatno olakšati upravljanje uslugom koju nude, a to je punjenje električnih vozila bilo koje vrste. Ili naprosto, ako ste vlasnik električnog vozila, dođete na punionicu na kojoj uočite QR kod Hobace i počnete s punjenjem.
Sve što trebate nakon toga jest skenirati QR kod, piše novinar Večernjeg lista Zoran Vitas.
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Reci što misliš!