neobična životinja
U Indoneziji pronađen sisavac koji nije viđen više od 60 godina
Znanstvenici su u indonezijskim Kiklopovim planinama pronašli vrstu sisavca koja ima bodlje nalik ježu, njušku mravojeda i stopala krtice, a posljednji je put viđena prije više od 60 godina
Attenboroughova dugokljuna ehidna, nazvana po britanskom prirodoslovcu Davidu Attenboroughu, prvi je put snimljena kamerom za praćenje posljednjeg dana četverotjedne ekspedicije koju su vodili znanstvenici sa Sveučilišta Oxford.
Nakon što se spustio s planine na kraju putovanja, biolog James Kempton pronašao je snimku malog stvorenja koje hoda kroz šumsko šipražje na posljednjoj memorijskoj kartici s više od 80 kamera u zabačenim mjestima.
"Imao sam veliki osjećaj euforije, ali i olakšanja jer sam proveo toliko dugo na terenu bez nagrade sve do posljednjeg dana", rekao je, opisujući trenutak kada je prvi put vidio snimku sa suradnicima iz indonezijske konzervatorske grupe YAPPENDA.
Ehidne dijele svoje ime s mitskim bićem iz grčke mitologije koje je polu-žena i polu-zmija.
Tim znanstvenika ih je opisao kao plahe, noćne stanovnike jazbina koje je jako teško pronaći.
"Razlog zbog kojeg se čini tako drugačijim od drugih sisavaca je taj što je monotrema, a one polažu jaja i odvojile su se od ostatka sisavaca prije otprilike 200 milijuna godina", rekao je Kemtpon.Vrstu je do sada samo jednom znanstveno zabilježio nizozemski botaničar 1961.
Drugačija vrsta ehidne živi diljem Australije i nizinske Nove Gvineje.
Kemptonov tim preživio je potres, malariju, pa čak i pijavicu zakačenu za očnu jabučicu tijekom svog putovanja.
Scientists have filmed an ancient egg-laying mammal named after Sir David Attenborough for the first time.
— BBC Breakfast (@BBCBreakfast) November 10, 2023
Dr James Kempton from Oxford University said they recorded four three-second clips of the Attenborough long-beaked echidnahttps://t.co/obnY1xCJLm pic.twitter.com/web93MreGx
Surađivali su s lokalnim selom Yongsu Sapari u navigaciji i istraživanju zabačenog terena sjeveroistočne Papue.
Ehidna je ugrađena u lokalnu kulturu, uključujući tradiciju prema kojoj se sukobi rješavaju slanjem jedne strane u nesporazumu u šumu da traži sisavca, a druge u ocean da pronađe marlina, prema starješinama spomenutog sela.
Smatralo se da je oba stvorenja toliko teško pronaći da su često bila potrebna desetljeća ili čitava generacija da ih se locira.
Kada bi ih se pronašlo, one su simbolizirale kraj sukoba i povratak skladnim odnosima.
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Reci što misliš!