zdravstveni sustav puca
Pariz: Obavezno cijepljenje ne bi bio najučinkovitiji način borbe protiv covida
Uvođenje obveznog cijepljenja ne bi bio najučinkovitiji način da se oni koji se dosad nisu cijepili protiv covida-19 na to odluče, a planovi o pooštrenju mjera o posjedovanju zdravstvenih propusnica za cijepljene već daju rezultate, rekao je u nedjelju glasnogovornik francuske vlade Gabriel Attal.
Da bi ušli u restorane i kafiće, ali i da bi koristili prijevoz međuregionalnim vlakovima stanovnici Francuske odnedavno moraju posjedovati dokaz o tomu da su cijepljeni ili potvrdu o negativnom testu na covid.
S obzirom na porast broja zaraženih omikronom parlament je pokrenuo raspravu o zakonu kojim bi se opcija obveznog testiranja odbacila.
Predsjednik države Emmanuel Macron ovaj je tjedan rekao da želi 'iznervirati' necijepljene tako što će im u tolikoj mjeri otežati život da će se na kraju odlučiti za cijepljenje.
Četvero na svakih deset necijepljenih Francuza nije se cijepilo protiv covida zbog poteškoća u pristupu relevantnim zdravstvenim službama, objavio je ovaj tjedan francuski Nacionalni institut za zdravlje i medicinska istraživanja (Inserm).
"I dalje ostajemo pri odluci da na necijepljene izvršimo pritisak", rekao je u nedjelju za televiziju BFM Attal.
Francuska je u petak drugi put u samo tjedan dana evidentirala više od 300.000 novih slučajeva zaraze koronavirusom.
Hospitalizacije, koje većinom završavaju smještajem pacijenata oboljelih od covida-19 na odjelu za intenzivnu skrb, u stalnom su porastu, što uvelike opterećuje francuski zdravstveni sustav.
Attal je rekao i da je u proteklom tjednu provedeno gotovo 10 milijuna testiranja na covid-19 te da će vlada za taj posao staviti na raspolaganje više zdravstvenih radnika.
No zaposleni u laboratorijima upozoravaju da bi stopa testiranja mogla biti neodrživa.
"Jednostavno ne možemo nastaviti testirati ovako velik broj zaraženih", rekao je za BFM Lionel Barrand, predsjednik Nacionalnog sindikata medicinskih biologa.
Izdvojeno
-
Povodom obljetnice VRA Maslenica, u Kneževoj palači predstavit će se knjiga "Aljmaš, Dalj i Erdut u Domovinskom ratu", u utorak 21. siječnja u 16 sati
-
-
Otisak otpada od hrane ima šire utjecaje, pridonoseći 16 posto emisija stakleničkih plinova u Europskoj uniji povezanih s lancem opskrbe hranom. Stručnjaci ističu da bačena hrana rasipa vrijedne resurse poput vode, energije i rada te šteti okolišu.
-
Švicarska blitva, manje poznata superhrana iz obitelji cikle, ima brojne zdravstvene prednosti koje je čine vrijednim dodatkom svakodnevnoj prehrani.
Reci što misliš!